Politici ve Dvoře Králové nad Labem se shodují, že by bylo prospěšné prohloubit spolupráci se zdejší zoologickou zahradou a udržet déle turisty ve městě.

Politici ve Dvoře Králové nad Labem se shodují, že by bylo prospěšné prohloubit spolupráci se zdejší zoologickou zahradou a udržet déle turisty ve městě. | foto: CzechTourism

Předvolební inventura: Ve Dvoře Králové končí éra velké rošády

  • 0
Radnice ve Dvoře Králové nad Labem má za sebou volební období velké rošády. V roce 2008 zastupitelé odvolali všechny tři nejvyšší představitele města a nahradili je novými lidmi.

Radniční rošáda však nespadla z nebe. Její hlavní příčinou byly soukromé problémy tehdejšího místostarosty Petra Mrázka z Volby pro město, kterému o několik měsíců dřív soud za nehodu v opilosti uložil třicetitisícovou pokutu a na tři roky mu zakázal sednout za volant.

Tehdejší koaliční kolegové z ODS prosadili Mrázkovo odvolání a ten na to odpověděl vypovězením koaliční smlouvy a zákulisními jednáními, která vyvrcholila sesazením starosty Daniela Lukeše a jeho zástupce Jana Béma z ODS.

KRITICKÝ HLAS OPOZICE

Zemětřesení v zastupitelstvu donutilo před dvěma lety místostarostu Jana Béma (ODS) odejít prakticky ze dne na den od stolu plného rozdělané práce. A nové vedení města podle něj vysoko nastavené pracovní tempo nedokázalo udržet. "Naše dva roky na radnici byly dobré, zbytek volebního období pod taktovkou ČSSD a Volby pro město byl tak na třicet procent," říká Bém.

Proč tak málo?
Některé věci, na nichž jsem se snažil spolupůsobit i po mém nuceném odchodu z postu místostarosty, se podařily, ale s některými věcmi si nedali říci. Především s těmi, které měl v gesci místostarosta Pavel Kraus.

Co konkrétně máte na mysli?
Já jsem předával místostarostovi Krausovi rozjeté projekty v celkové hodnotě 700 milionů korun. Kdyby se z toho podařila dotáhnout jen polovinu, tak by to stálo za to. Například slibně rozběhnutá byla protipovodňová opatření, která by ochránila území vnitřního města zasažené povodní v roce 2000. Bohužel se na tom po našem odvolání neudělalo téměř nic. Ty dokumenty jsou dodnes ve skříni, aniž by na ně někdo sáhnul.

Co se vám z vašeho pohledu v té první polovině volebního období podařilo nejvíc?
Cením si našeho Strategického plánu rozvoje města, což je velice důležitý dokument. Dále projektu na úpravu náměstí s rekonstrukcí objektu Regina a podáním žádosti o evropskou dotaci, kterou se podařilo dotáhnout do úspěšného konce asi měsíc po našem odvolání. Také námi připravovaná nová tartanová dráha na atletickém stadionu se otevírala krátce poté, co jsme skončili.

K vašim velkým projektům patřilo i vybudování městské sluneční elektrárny v průmyslové zóně...
Na to jsem hodně zvědavý. Za chvíli bude polovina října, ještě se nekoplo do země a na výstavbu jsou potřeba minimálně tři měsíce. Jestli investor, se kterým se naši nástupci dohodli, nestihne do konce roku připojit elektrárnu do sítě, tak všechno padne a město z toho nebude mít ani korunu.

"Pan Mrázek se nám pomstil za to, že byl na minulém zastupitelstvu odvolán z funkce místostarosty," uvedl tehdy odcházející místostarosta Bém.

Zastupitelům se poté na druhý pokus podařilo ustavit nové vedení města s první starostkou v historii Dvora Králové Editou Vaňkovou (ČSSD) a místostarosty Pavlem Krausem (VPM) a Vasilem Bibenem (ČSSD).

Uklidnila jsem situaci, hodnotí se starostka

"Jako ČSSD jsme chtěli i po odvolání starosty Daniela Lukeše a jeho zástupce Jana Béma udržet vedení města odpovídající výsledkům voleb. Když ale vítězná ODS nechtěla slevit ze svých přemrštěných požadavků na křesla v radě, nezbylo nám nic jiného než v zájmu stability města funkce ve vedení přijmout," hodnotí dnes s odstupem času tehdejší hektické dění Vaňková.

"Jsem ráda, že se mi v druhé polovině volebního období podařilo naplnit můj hlavní cíl, se kterým jsem funkci starostky přijala - uklidnit situaci ve městě, usmířit politické rivaly a přimět je ke společné práci ve prospěch Dvora," dodává starostka.

Za největší úspěchy svého dvouletého působení v čele radnice považuje probíhající rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka a nedávné usnesení zastupitelstva o jednostranném vypovězení smlouvy se soukromou společností Vodovody a kanalizace Dvůr Králové, s jejímiž službami není vedení města dlouhodobě spokojeno.

"Dotáhnout do úspěšného konce otázku vodovodů a kanalizací a vyřešit čistírnu odpadních vod pokládám za jednu z našich priorit i pro následující volební období. A asi úplně nejvýš bych postavila sehnání nějakého velkého investora do průmyslové zóny, abychom zvýšili zaměstnanost," říká Vaňková.

Řešení problémů s vodou podporuje i opozice

Při řešení problémů s vodou a kanalizacemi může počítat i s podporou dalších politických uskupení.

"Pro nás je nejdůležitější úspěšné ukončení smluvního vztahu s VaK a vytvoření městské společnosti, která se bude o nakládání s vodou starat," potvrzuje lídr Volby pro město, současný místostarosta Pavel Kraus. K dalším prioritám Volby pro město patří i kvalitní dokončení rozběhnuté rekonstrukce náměstí včetně přilehlých ulic a lepší propojení centra města s areálem zoo.

"Za tímto účelem chceme zřídit bezplatnou kyvadlovou dopravu, která turistům usnadní během jedné návštěvy poznat město i zoologickou zahradu," upřesňuje Kraus.

Větší spolupráci města se zoo chtějí prosadit i kandidáti TOP 09. "Chceme podporovat podnikání a zaměstnanost. S tím souvisí i podpora cestovního ruchu a větší propojení města se zoologickou zahradou," říká dvorský lídr TOP 09 Emil Kudrnovský.

Marketing města se s marketingem zoologické zahrady podle něj vůbec nedá srovnat. "V tom máme velké rezervy. Třeba bychom se chtěli domluvit se zahradou, aby začala prodávat dvoudenní vstupenky a návštěvníky tak přiměla ve městě strávit delší čas," dodává Kudrnovský.

Občanští demokraté chtějí znovu oprášit přípravu protipovodňových opatření a jejich podporu má i každá snaha o vyřešení problémů s vodným a stočným.

"Za velice důležité považujeme i investice do komunikací. Potřebujeme vybudovat kruhový objezd u oční školy a opravit ulice 28. října a 5. května. Ty sice patří kraji, ale třeba chodníky a kanalizace jsou naše. Tam je nutná spoluúčast města a tím to můžeme postrkovat kupředu," říká lídr ODS Jan Bém.