Vodní elektrárna - přehrada Les Království v Bílé Třemešné

Vodní elektrárna - přehrada Les Království v Bílé Třemešné | foto: Otakar Grusser, MF DNES

Přehrada Les Království se víc turistům neotevře, správci odmítli miliony

  • 5
Není obvyklé, aby v době škrtů někdo odmítl třicetimilionovou dotaci na posílení turistického ruchu. Ale případ přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem ukazuje, že stát se to může. Záměr oživit národní kulturní památku ztroskotal na personáliích.

Projekt na větší otevření se turistům nedávno předložila královéhradecká pobočka České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti. A mezi ostatními poptávkami na peníze z Evropské unie uspěla. Nakonec ale bude všechno jinak. ¨

"Minulý týden se k této věci sešel výbor našeho občanského sdružení a rozhodl, že od dotace odstoupíme z důvodu významných personálních a administrativních změn v naší organizaci. Bylo by to nad naše síly. Nebyli bychom schopni tak náročný záměr plynule a bezpečně naplnit," vysvětlil předseda hradecké pobočky České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti Jiří Kremsa.

Les KrálovstvíPřehrada Les Království

Přehrada Les Království patří do správy státního podniku Povodí Labe, který však nemůže být přímým příjemcem evropské dotace. Financování projektu proto měla zajistit vědeckotechnická společnost.

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘEHRADA

Přehrada Les Království - někdy též nazývaná Těšnovská či Bílá Třemešná - se od ostatních vodních děl v republice odlišuje především svým neobvyklým vzhledem. Projektanti ji na začátku minulého století navrhli v netradičním romantizujícím duchu, korunu hráze oživili dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného pojali jako malý kamenný hrad s věží s cimbuřím.

Stavba 41 metrů vysoké a 218 metrů dlouhé hráze přehrady Les Království započala v roce 1910 a kvůli průtahům způsobeným první světovou válkou trvala až do roku 1920.

V roce 1964 byla zapsána na seznam technických památek a letos v únoru ji vláda vyhlásila národní kulturní památkou.

"Už jsme oznámili regionální radě, která evropské dotace přiděluje, že náš projekt neuskutečníme. Záměr předáme Povodí Labe k postupnému samostatnému naplnění. Zřejmě bude možné udělat pouze dílčí věci," dodal Kremsa, který je současně technickým ředitelem Povodí Labe.

Projekt na větší otevření přehrady veřejnosti počítal s důkladnou rekonstrukcí domku hrázného, v němž měla vzniknout nová expozice se základními textovými a mapovými informacemi a věž s cimbuřím se měla proměnit na vyhlídkové místo.

Za evropské peníze měly u přehradní hráze vzniknout i nové veřejné toalety a parkoviště s přístupovou komunikací. Další miliony korun mělo investovat Povodí Labe ze svého rozpočtu do předláždění současných komunikací, do instalace nového veřejného osvětlení s replikami původních lamp.

Záměr se líbil i městu

Záměr počítal i se zpřístupněním některých dalších částí přehrady, kam by se mohla veřejnost ve stanovených návštěvních dnech podívat v doprovodu obsluhy.

"Větší otevření přehrady bychom brali všemi deseti. Na tom projektu jsme se chtěli podílet," řekl místostarosta Dvora Králové nad Labem Dušan Kubica.

Dvorská radnice byla dokonce připravena, že by veřejně přístupné části přehrady provozovala prostřednictvím městského muzea.

"Proto nás strašně mrzí, že vodohospodáři vracejí evropskou dotaci, aniž by to s námi nejdříve konzultovali. Pokud by byla potřeba nějaká finanční spoluúčast, byli jsme připraveni o ní jednat," dodal místostarosta.

Hráz přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem