Náměstí Svobody v Hradci Králové

Náměstí Svobody v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MF DNES

Náměstí v Hradci bude od léta Havlovo. Rozhodnutí radních budí rozpaky

  • 17
Náměstí Svobody v Hradci Králové se přejmenuje na Havlovo. V úterý o tom rozhodli městští radní. Pokud vše příští týden potvrdí zastupitelé, cedule se budou měnit ještě v létě. Zdaleka ne všem se ale rozhodnutí radnice zamlouvá.

Že se hradecké náměstí Svobody ještě v létě přejmenuje na Havlovo náměstí, je skoro jisté. Že by zastupitelé návrh, se kterým už v den úmrtí prvního českého prezidenta přišel primátor Zdeněk Fink, zadupali do země, se nedá očekávat.

"Havlovo náměstí by mohlo dotvořit trojúhelník náměstí pojmenovaných po třech českých velikánech Václavu Havlovi, Tomáši Garrique Masarykovi a Františku Ulrichovi," říká Fink.

Co se v Hradci mohlo jmenovat po Havlovi

Náměstí Svobody byl první nápad, se kterým přišel samotný primátor Zdeněk Fink.

Jeden zastupitel navrhoval po prezidentovi nazvat dosud bezejmenné náměstíčko před magistrátem.

Neujala se ani snaha předsedy KDÚ-ČSL Pavla Bělobrádka, aby jméno Václava Havla nesla nová knihovna na místě bývalého Vertexu.

Biskupství prý zase poradilo se změnou názvu Žižkových sadů, kde by pak nemusela stát ani socha slavného vojevůdce.

Nejvtipnější byl návrh na změnu jména Velkého náměstí. "To by však také nešlo, protože by pak na Václava Klause zbylo jen to Malé," vtipkoval primátor Fink.

Jestliže však radnice čekala všeobecný nadšený souhlas, trochu se přepočítala. "Univerzita se staví k současné české touze přejmenovávat veřejná prostranství a instituce po Václavu Havlovi poněkud zdrženlivě. Soudím, že v českém povědomí je jméno Václava Havla synonymem svobody," srovnává dosavadní a budoucí název rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek.

"Nemám s tím žádný problém, ale v případě přejmenování si toho budu vážit stejně jako náměstí Svobody," navazuje děkan Petr Grulich, jehož filozofická fakulta leží právě ve středu náměstí.

Kurátorka: Spíš bych vybrala nějaký pěkný parčík

Havlův dlouholetý přítel a organizátor trutnovského festivalu Martin Věchet navrhuje počkat na dobu, až přejmenovávání nebude tak populární: "Anebo klidně mohlo zůstat původní pojmenování. Vždyť svoboda byla celoživotním mottem Václava Havla."

Exprezidentovi by podle radních mohl být nově zasvěcen vrchol desátého ročníku mezinárodního sympozia sochařů, který na nábřeží začíná 29. července. Ani tento návrh magistrátu ale nesklidil jednoznačný úspěch.

"Když přijede například umělec z Thajska, nemusí havlovské tematice zcela rozumět," namítá organizátor sympozia Martin Samohrd.

Na eventuální návrh umístit na náměstí i Havlovu sochu se zase vyloženě skepticky tváří kurátorka výstav hradecké Galerie moderního umění Martina Vítková: "S tím bych byla velmi opatrná, spíš bych vybrala nějaký pěkný parčík." Upozorňuje tak na fakt, že ještě před 23 lety na stejném místě stála nadživotní skulptura bolševického revolucionáře Lenina.

Nápad primátora má však i velkou podporu a kromě radních se jej zastává třeba arcibiskup Dominik Duka. "Já jsem nadšeně pro. S Havlem jsem se setkala a do smrti na něj nezapomenu," říká i hradecká jeptiška, která se představila jako Markéta.

Stejný názor má muž vycházející z domu přímo na náměstí: "Bydlím tady a kvůli Havlovi klidně i změním adresu. Už to trvá půl roku a nevím, na co tak dlouho čekáme." Podle primátora není kam spěchat. "Vždyť se bude přejmenovávat na několik století," podotýká Fink.

"Kdyby bylo na mně, místo náměstí bych Havlovi v Hradci věnovala třeba nový dopravní terminál. To by bylo důstojnější než rušit náměstí Svobody," podělila se o svůj názor žena na náměstí.

Ve Vrchlabí se po Havlovi mohla jmenovat ulice

Kromě Hradce Králové se návrhem pojmenování po Havlovi nejvážněji zabývali vrchlabští zastupitelé. Dokonce již vybrali ulici, ale nápad podporu nakonec nezískal.

"Bylo to kvůli nepraktickým změnám v občanských průkazech. V budoucnu bychom rádi pojmenovali po bývalém prezidentovi nějaké důstojnější místo, například školu nebo jinou budovu," říká místostarosta Alfréd Plašil.

O tom, že váhal rovněž Hradec, nejlépe svědčí anketa, kterou na svých internetových stránkách pořádala radnice. Do hlasování se zapojilo 3 693 lidí a výsledek byl těsný: pro přejmenování některého náměstí bylo 49,33 procenta, proti 49,68 procenta a 0,97 procentu lidí to bylo jedno.

Pro pojmenování Havlovo náměstí se radní rozhodli po konzultaci s Ústavem pro jazyk český. Ten nakonec připustil jako správnou variantu rovněž náměstí Václava Havla.