Ředitel zoo Přemysl Rabas ukazuje novou lávku přímo nad budovaným domovem stáda žiraf.

Ředitel zoo Přemysl Rabas ukazuje novou lávku přímo nad budovaným domovem stáda žiraf. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rabasovy plány ve dvorské zoo: chce 400 tisíc lidí a uhladit nesváry

  • 20
Hlavním úkolem nového ředitele Přemysla Rabase je vrátit zoo ve Dvoře Králové desítky tisíc návštěvníků. Chtěl by však také rozšířit safari, získat hrocha, tučňáky či lachtany.

Ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas měl přesně pět měsíců na to, aby napravil poněkud rozklížené vztahy uvnitř zahrady, zlepšil vadnoucí pověst safari a udělal kroky, které přivábí zhruba 180 tisíc návštěvníků, o které zahrada přišla oproti rekordnímu roku 2009.

Nový ředitel zoo, a současně chomutovský a ústecký krajský zastupitel, Rabas toho za necelý půlrok stihl dost. A chystá i další zásadní změny (o nabídce pro letní sezonu více čtěte zde).

"Už jsem třeba přišel na to, zda jde skloubit práci ředitele zoo a zastupitele. Výsledek si ještě nechám pro sebe," řekl se smíchem.

Přesně před rokem si bývalá ředitelka Dana Holečková přála konečně dokončit kritizovaný projekt autosafari. Teď se mi zdá, že od tohoto plánu spíš couváte...
Ten projekt je nesmírně zajímavý, jen je potřeba reagovat na potřeby návštěvníků, proto jsme udělali změny. Zkrátka jsme chtěli zachovat autosafari a zároveň jej zpřístupnit i pěším s bonusem – tedy visutou lávkou. Do budoucna chceme do safari dostat další druhy zvířat i celkově ho rozšířit.

Možná i autosafari má částečně prsty v propadu návštěvnosti. Překvapil vás ten odliv?
Musím říct, že překvapil, ale těch faktorů je více.

Loňských 370 tisíc je nejméně návštěvníků za posledních 18 let. Kolik by jich muselo přijít letos, abyste byl spokojený?
Bylo by velice milé, kdybychom se už letos dostali zpátky nad 400 tisíc a ten růst poté dál pokračoval.

Další vlna kritiky se snesla na nový gorilinec za 23 milionů, kde však žije pouze neplodný samec Tadao. Věříte, že se podaří získat chovný pár?
Budeme shánět jiné zvíře, ale není nutné mít mladý pár. V úvahu přichází například převzetí gorily, která je jinde ve světě ve špatných podmínkách. Pokud bychom se dostali k jejich rozmnožování, bude to jedině dobře.

Nesouvisí těžkosti se získáním chovného páru s nečlenstvím dvorské zoo ve světové a evropské asociaci zoologických zahrad? Budete se snažit o návrat?
Je pravda, že důležitá je spolupráce s evropskou asociací. Už jsme byli vyzváni, abychom si opět podali přihlášku, ale ještě považujeme za důležité projednat některé body. Potřebujeme, aby vzala v úvahu, že pro naši zoo je na prvním místě navracení zvířat do přírody a až na druhém evropské záchovné programy. Jakmile se staneme členy a asociace nám bude diktovat, kam budeme zvířata přemisťovat, bude to pro nás problém.

Vaším snem je prý hroch ve dvorské zoo. Je to reálné?
Je, ale nejprve je potřeba, aby sem jezdilo více návštěvníků. Když se to podaří, potom je možné postavit i nový hrošinec.

Máte nápad co udělat s chátrajícím amfiteátrem za plameňáky?
Dalo by se tam třeba obnovit letní kino. Objevily se úvahy o průchozí voliéře afrických dravců, ale já osobně bych ji raději viděl na jiném místě. Třetí možností je expozice tučňáků a lachtanů.

Bude na výplatní pásce i bývalá ředitelka zoo Dana Holečková?
Považuji ji za jednoho z největších odborníků, kteří tady pracovali. Funguje jako externí spolupracovník a byl bych velmi rád, kdyby to tak zůstalo. Pomáhá nám především s našimi africkými projekty.