Při prvním přepadení lupič použil nůž a pořezal obsluhu herny na bradě, poté si pořídil plynovou pistoli (ilustrační snímek).

Při prvním přepadení lupič použil nůž a pořezal obsluhu herny na bradě, poté si pořídil plynovou pistoli (ilustrační snímek). | foto: shutterstock.com

Přepadávat herny bych neuměl, proto jsem jen řídil, bránil se muž u soudu

  • 2
Dva letos teprve dvaadvacetiletí lupiči, kteří mají na svědomí přepadení devíti heren v Hradci Králové, Jičíně, Poděbradech, Kutné Hoře a dalších městech, si odsedí sedm a pět let. Rozhodl o tom hradecký krajský soud.

Státní zástupce nejprve označil Pavla Soustružníka za organizátora akcí. Zatímco Jan Petráň dělal špinavou práci - se zbraní v ruce a kuklou na hlavě přepadával herny, jeho komplic čekal v autě a z kořisti pak dostal rovnou polovinu.

Jejich výpovědi ale původní domněnku nepotvrdily, důvod rozdělení rolí při loupežných přepadeních  byl mnohem prostší.

"Slovo dalo slovo a prostě jsme se tak dohodli, ne že by to někdo inicioval," řekl Jan Petráň z Nového Bydžova a Pavel Soustružník jeho výpověď potvrdil. Během všech ozbrojených loupeží dělal řidiče prý kvůli tomu, že by sám přepadení nebyl schopen.

"Nedokážu někam násilně vejít se zbraní, bál jsem se, a tak jsme se dohodli, že budu jen řídit," vypověděl. Na dotaz soudu, jakou měl jeho komplic zbraň, bezelstně odpověděl, že "černou pistoli". Zato Petráň podrobně popsal typ plynové pistole, kterou používal, i když několikrát zdůraznil, že nikomu nechtěl ublížit.

Potřeboval peníze, protože měl rodiče ve vězení

"Zbraň jsem si pořídil, protože budí větší respekt než nůž, a chtěl jsem předejít tomu, co se stalo poprvé," řekl Petráň a vzpomněl si na první přepadení v Chlumci nad Cidlinou, kdy v obličeji pořezal obsluhu, které přiložil nůž na krk.

Před soudem svého jednání oba lupiči litovali. Soustružník se omlouval svým rodičům, kteří u jeho závěrečné řeči plakali. Třikrát trestaný Petráň uvedl, že sháněl peníze, aby mohl dokončit učiliště, kde se připravoval na povolání automechanika.

"Potřeboval jsem peníze na obživu, měl jsem rodiče ve výkonu trestu a studoval jsem, práci mi jako studentovi nikdo nedal. Nesmírně toho lituju, dokud jsem dostával jen výchovné tresty nebo veřejné práce, tak mi nedocházelo, jak závažnou činnost jsem páchal, teď už mám srovnané priority," řekl soudci Petráň.

Servírka má dodnes psychickou újmu

Jičínský okresní soud poslal lupiče do vězení loni v únoru. Jeden z případů byl ale závažnější, servírka z přeloučského Sport baru odnesla přepadení, které se odehrálo v srpnu roku 2010, středně těžkou psychickou poruchou.

Nad ránem musela maskovanému Petráňovi vydat 50 tisíc korun a cigarety, poté ji svázal, aby nemohla volat policii, a údajně jí přiložil pistoli k hlavě.

"Dívka prožívá stavy depresí a úzkosti, a protože nevyhledala odbornou pomoc, její posttraumatická stresová porucha se rozvinula chronicky. Vracejí se jí vzpomínky na událost, bojí se o život a je paralyzovaná v normálním životě, už nemůže pracovat jako obsluha, vyhýbá se kontaktu s lidmi," uvedla soudní znalkyně, která přepadenou barmanku vyšetřila poté, co se opakovaně nedostavila k soudu.

Vrchní soud v Praze proto rozhodl, že tresty musí přehodnotit krajský soud v Hradci Králové, a ten je podle očekávání zvýšil.

Kořist jim pomáhala rozdělovat mladistvá

Lupiči mají na svědomí ještě přečin ohrožování výchovy dítěte, protože s nimi některá přepadení absolvovala také mladistvá dívka. Té dávali kradené věci a část peněz, aby se starala o chod společné domácnosti.

Petráňovi ještě přitížilo nedovolené ozbrojování a k tomu pěstování marihuany. Namísto šesti let, které mu loni vyměřil jičínský soud, dostal o rok delší trest. Dosud netrestaný Pavel Soustružník zůstane ve vězení místo původních 2,5 roku pět let.

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzení i státní zástupce si vzali lhůtu a možná se odvolají.