Přesčasy tvoří zhruba polovinu lékařských platů (ilustrační snímek).

Přesčasy tvoří zhruba polovinu lékařských platů (ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Lékaři víc odpočívat nebudou, nemocnice omezení přesčasů obcházejí

  • 6
Evropská unie chce u pacientů vidět odpočaté lékaře. Podle její směrnice lékaři smějí od ledna odpracovat za rok 416 hodin přesčasů, ale nemocnice v Královéhradeckém kraji to zatím obcházejí.

Lékaři si už zvykli, že po celodenní směně ráno znovu nastupují do ambulancí nebo na operační sály. Už měsíc přitom platí zákon, který jejich přesčasy výrazně omezil, ten však ve zdejších podmínkách zůstává spíš na papíře.

Nemocnice dosud uzavíraly s lékaři vedle běžné zaměstnanecké smlouvy ještě dohodu o pracovní činnosti. Do ní byly zahrnuty všechny přesčasové hodiny, které by byly nad limit. Lékaři přitom vykonávají stejnou práci na dvě smlouvy, což kritizuje Lékařský odborový klub. A tato praxe nekončí.

Přesčasy v nemocnicích

* Maximální délka pracovní doby ve zdravotnictví je 40 hodin týdně, nejvýše 8 hodin může být přesčasů (tedy za rok 416 hodin).

* Výjimka do konce roku 2013 umožňovala 40 hodin práce a týdně 16 hodin přesčasů (tedy za rok 832 hodin.)

"Vedení nemocnice si o těchto smlouvách myslí, že jsou legální. Zatím se během ledna nic nezměnilo. Teprve probíhá kolektivní vyjednávání mezi odbory a vedením. Na našem oddělení je lékařských úvazků deset a kdybychom chtěli dodržet přesčasy podle zákona, potřebovali bychom jich šestnáct," říká pod podmínkou anonymity mladý lékař z Oblastní nemocnice v Náchodě.

Lékaři nechtějí přijít o příplatky za přesčasy

Do měsíce mívá pět nebo šest dlouhých služeb a v práci je i 56 hodin. Nejradši by byl, kdyby lékařům zůstaly peníze, které mají z přesčasů, ale pracovní doba by se jim srovnala podle Unie. Jenže se to nedá očekávat.

Běžné je, že lékař nastoupí ráno v 7 hodin do práce, v 15:30 ji "ukončí" a do 7 hodin ráno má ústavní pohotovostní službu.

"Ráno vesele, jistě dobře odpočatý a vyspalý pokračuje v "běžné" pracovní činnosti. V lepších případech, když to umožní provozní podmínky, odchází třeba v 11 hodin domů a příští den opět od 7 hodin ráno, tedy po 28 hodinách předchozí směny, nastupuje do práce. Kontrolní orgány o této realitě dobře vědí a v tichosti ji tolerují," tvrdí místopředseda místní organizace lékařských odborů v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou Jakub Jandík.

Lékařům by pomohla výjimka

Česká republika měla deset let na to, aby se na unijní směrnici připravila. Ve hře může být znovu výjimka na přesčasy, pokud ji ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhne. Ten čeká na analýzu.

Nemocnice měly vloni méně peněz vinou tvrdé úhradové vyhlášky. Lékaři proto nečekají, že by špitály najednou mohly přijímat nové kolegy. Kdyby jich přibylo, znamenalo by to, že by lékaři zůstávali v práci kratší čas a déle by získávali zkušenosti.

Při dodržení zákoníku práce při stávajících počtech lékařů by se mohl snížit počet výkonů prováděných v nemocnici a prodloužily by se čekací doby na operace.

Lékařům by také klesly platy, přesčasy jim nyní tvoří polovinu platu.

Podle něj řešení pomocí dvou smluv není v souladu s legislativou. Také lékař z hradecké fakultní nemocnice si píše část přesčasů na dohodu.

"Když mám čtyřiadvacetihodinovou službu, proplácí mi z ní osm hodin na dohodu o pracovní činnosti. Je to způsob, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Osobně bych se přesčasů nevzdával. Dostanu se na plat 25 tisíc korun, jinak bych měl jen 17 tisíc," říká mladý lékař anonymně.

Lékaři na trhu práce chybí

Vedení nemocnice vysvětluje, že sahá k dohodám, protože v Hradci není dost lékařů z jiných zařízení, kteří by vypomohli.

"Jakékoliv jiné řešení má na lékařský personál dopad v podobě nižších výdělků. Navíc v některých specializacích je na trhu práce absolutní nedostatek lékařů," podotýká ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula.

Podle něj záleží i na politicích, zda zůstane péče v současném rozsahu, anebo se bude dodržovat formální směrnice a občas nebude mít kdo léčit. Pro pacienty se v nemocnicích zřizovaných krajem mnoho nezmění.

"Všichni ředitelé se musí vypořádat s požadavkem na omezení přesčasů, i když to je velmi těžké. Na představenstvu holdingu jsme se dohodli na určitém postupu. Děláme vše pro to, aby kroky neměly dopad na konkrétní pacienty," říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

V Jičíně jsou požadavky těžko splnitelné

Nemocnici v Jičíně se loni podařilo v souladu se zákoníkem práce vejít do limitu 832 hodin. Změnili tam organizaci práce na odděleních a lékaři museli čerpat víc náhradního volna za přesčasy. Letošní limit je znovu problém.

"Nepřetržitou péči v obou nemocnicích zajistíme, ale dodržení limitu přesčasové práce je v našich podmínkách i přes všechna přijatá opatření těžko splnitelné," míní ředitelka oblastní nemocnice Jičín a dočasná šéfka trutnovské nemocnice Dana Kracíková.

Ta vidí problém v nedostatku lékařů a ve způsobu jejich dalšího vzdělávání. Když se připravují na specializaci, odejdou i na několik let do fakultní nemocnice. Obě nemocnice se chystají přijmout další lékaře na gynekologicko-porodnické oddělení, ARO a dětské oddělení.

Česká republika měla deset let na to, aby se na unijní směrnici připravila. Například krajská záchranná služba se vypořádala s přesčasy u kmenových zaměstnanců, když provedla vnitřní změny.

"Kmenových lékařů máme 22 a u nich omezení přesčasů dodržujeme. V druhé polovině pracovních úvazků jsme však závislí na 73 spolupracujících lékařích. Kdyby jim jejich zaměstnavatel neumožnil pracovat ještě u nás, dostali bychom se do vážného problému," říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.