V Základní škole Josefa Gočára se uskutečnila interaktivní vzělávací výstava

V Základní škole Josefa Gočára se uskutečnila interaktivní vzělávací výstava ČNB na téma 20let chráníme českou korunu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Banka poučovala školáky, miliony jim přivezla zásahovka se samopaly

  • 1
Žáci z hradecké Základní školy Josefa Gočára zažili v úterý chvíli před začátkem vyučování nevšední podívanou. Před školou z obrněného vozu vyskákali muži v kuklách a se samopaly. To jim ČNB ukázala, jak se převážejí peníze. Děti si navíc vyzkoušely, jak poznat falešné bankovky.

Prostorem se rozezní policejní siréna, lidé se otáčejí a pozorují, co se děje. K budově přijíždí blikající policejní auto a za ním obrněné vozidlo, které převáží peníze. Z auta vyskakují muži v kuklách, mají samopaly a neprůstřelné vesty, rozmísťují se kolem dodávky a pozorně hlídají, aby ji nikdo nepřepadl.

Ani film, ani ostrá policejní akce. To jen zásahová jednotka demonstrovala, jak se převáží pořádný balík peněz. Objednala si ji Česká národní banka, která v úterý ve spolupráci s krajskou policií v Hradci pořádala vzdělávací roadshow k interaktivní výstavě "20 let chráníme českou korunu". Tu mohou lidé navštívit na hradecké univerzitě.

"Utečte pryč, nebo vás všechny postřílím!" zazní dětským hlasem z reproduktoru transportního vozu. To zrovna jeden ze školáků využil možnost vlézt do speciální dodávky a promluvit do vysílačky. Na jiném místě pracovníci banky připravili pro děti několik her či naučných expozic. Cíl je jasný: děti se mají přiučit, jak obíhají peníze a co se s nimi děje poté, co opustí centrální banku.

"Tady na prosklené desce vidíte falešnou a tady naopak pravou bankovku. Schválně jestli poznáte, která je která. A co si myslíte o tom, kolik tisícikorun by měl u sebe každý z vás, kdyby se rovnoměrně rozpočítaly na všechny Čechy? Odpověď je dvanáct. Některé jsou v oběhu, jiné třeba v bankomatech, trezorech či jinde," obrací se na žáky Petra Hájková z ČNB.

Holky zajímaly bankovky, kluky pistole

"Člověk nikdy neví, kdy se mu to bude do života hodit," uvažuje desetiletý Kilián Kosina. Kdo zdárně dokončí hry na tabletu, dostává diplom a balíček se skartovanými bankovkami, které by daly dohromady milion. "Hurá, jsem milionář!" raduje se jedenáctiletý Matyáš Zbořil, zatímco si balíček potěžkává.

Jeho spolužačka Aneta Kořánová se právě snaží vyřešit jednu z her. "Děti zde třídí platné a neplatné bankovky a mince. Do trezoru vlevo umístí neplatné, do peněženky vpravo platné. Hru hrají na čas, při tom se naučí, s kterými mincemi a bankovkami je možné platit a s kterými už ne," ukazuje další člen týmu banky Petr Peroutka.

Zatímco dívky se zajímají o bankovky, kluci se nehnou od pistolí. "A co je tohle za typ?" ptá se zaujatě jeden z nich na pušku, kterou drží člen zásahovky. "To je útočná puška, používáme ji většinou při zásahu v budovách," vysvětluje policista. Hned vedle si dvanáctiletý Gejza Hujbert nasazuje přilbu a neprůstřelnou vestu. Je mu až po kolena.

"Akcí chceme ukázat, jak jsou chráněny české peníze. Na pěti počítačových hrách si mohou děti vyzkoušet principy řízení peněžního oběhu, ochrany bankovek a další věci," popisuje ředitel komunikace České národní banky Marek Petruš.

Roadshow končí, ale kdo si chce s dětmi zkusit, jak se vyřazují neplatné mince nebo jak bankovky získávají bezpečnostní prvky, může do 15. března zajít na výstavu do společného výukového objektu hradecké univerzity.