Prezident Miloš Zeman v sídle textilky Juta ve Dvoře Králové na besedě s lidmi...

Prezident Miloš Zeman v sídle textilky Juta ve Dvoře Králové na besedě s lidmi (19.2.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zeman pochválil majitele Juty, hájil cestu do Číny a rýpl si do Klause

  • 125
Miloš Zeman musel v diskuzi s lidmi ve Dvoře Králové nad Labem obhajovat nedávnou cestu do Číny a kontroverzní výroky o Tibetu. Jako ekonomický vzor pro Českou republiku často uváděl skandinávské země.

Prezident se při své návštěvě Královéhradeckého kraje nejprve dopoledne sešel se zaměstnanci textilní společnosti Juta v žirečském závodě na výrobu umělých trávníků, poté besedoval v zaplněném Hankově domě.

Přestože většinu osazenstva na diskuzích tvořili Zemanovi příznivci, ne všichni přišli smířlivě naladěni. Viktor Šantrůček se pustil do kritiky Miloše Zemana kvůli jeho pochlebování Číně a uznávání celistvosti tohoto státu včetně okupovaného Tibetu.

„Všechno, co v poslední době děláte, je narušováním směru, kterým se naše republika začala po roce 1989 ubírat,“ zkritizoval nahlas Šantrůček hlavu státu.

„Vy nám tvrdíte, že Tibet je součástí Číny, ale stačí se podívat na písmo obou států a zjistíte, že jsou naprosto rozdílná. Nevím, jestli vám dochází, že zaměstnanci v Číně nemají vůbec žádná práva, jsou vykořisťovaní a že Čína stále zastává komunistickou ideologii,“ směřoval výtky na prezidenta tazatel.

Miloš Zeman odpověděl stejně suverénně jako na „neškodné“ otázky.

„Považovat Tibet za součást Číny je nejenom oficiální zahraniční politika České republiky, ale také Evropské unie a Spojených států amerických. Není to tedy nic nového,“ uvedl prezident, ačkoli desítky českých měst v současnosti věší na radnice tibetské vlajky na podporu okupovaného státu.

Nedávnou cestu do Asie, která v médiích kvůli kontroverzním výrokům vzbudila takový rozruch (více čtěte zde), prezident hájil především ekonomickými zájmy.

„Čína je objemem hrubého domácího produktu druhá největší ekonomika na světě. Já jsem jel do Číny, stejně tak jako tam osmkrát jela Angela Merkelová, - asi neznala vaše názory, jinak by tam jistě nejela - protože tam je obrovský trh a protože se tam dá uzavřít celá řada smluv,“ dodala hlava státu.

Zeman: Potřebujeme více Baťů

Někdejší prognostik většinou odpovídal na ekonomické dotazy. Jako vzor pro Českou republiku často uváděl skandinávské země, které i přes vysoké daňové zatížení patří ke státům s nejvyšší životní úrovní na světě.

„Neznám člověka, který by rád platil daně. Lidé ve Skandinávii je přesto relativně ochotně platí, protože vědí, že výnos z daní se nerozkrade. To u nás bohužel neplatí,“ reagoval Zeman.

Politik varoval před snižováním daní. „Dopadlo by to tak, že ti nejbohatší nebudou potřebovat policii, protože budou mít soukromou bezpečnostní službu. Nebudou potřebovat veřejné zdravotnictví, protože budou mít soukromá sanatoria. Nebudou potřebovat veřejné školství, protože budou mít soukromé školy, kde se bude platit vysoké školné. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál,“ vysvětlil někdejší předseda vlády.

Česká republika podle něj potřebuje namísto frází více podnikatelů „baťovského“, nikoli „koženého“ typu. „Potřebujeme podnikatele, kteří mají odvahu investovat, nekradou a nekončí na Bahamách. Podnikatelů ‚baťovského‘ typu, mezi které patří i pan Jiří Hlavatý, máme bohužel strašně málo,“ vysekl prezident poklonu majiteli největší české textilky Juta, kde se konala dopolední diskuze se zaměstnanci.

Řeč se stočila i na mnohem prozaičtější témata. Na besedě se zaměstnanci textilky Juta Miloš Zeman například hovořil o postavení žen v politice a byznysu. Nešetřil ironií ani proslulými bonmoty.

„Největší radost mi udělalo to pero“

„Rozdíl mezi mužem a ženou je pro mě stejně důležitý jako rozdíl mezi plešatým a vlasatým, vysokým a nízkým nebo mezi hubeným a tlustým. Vždy individuálně posuzuji lidi podle toho, co umějí. Chápu, že pro ženu je těžší se propracovat na vedoucí místa, a o to víc si vážím těch, které to dokázaly.“

Zároveň odmítl stereotyp, že ženy jsou jemnější než muži. „Zažil jsem několik političek, které klely jako dlaždič, zažil jsem naopak několik mužských politiků, kteří mluvili jemnou spisovnou češtinou a pak je chytili se sedmi miliony v krabici od vína,“ šťouchnul si Zeman do bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Když v Jutě dostal jako pozornost několik dárků, neodpustil si malé rýpnutí do svého předchůdce Václava Klause.

„Největší radost mi udělalo to pero,“ řekl s ironickým úsměvem v narážce na chilský incident z roku 2011, při kterém tehdejší prezident Klaus přemístil protokolární pero ze stolu do kapsy svého saka.

V pátek ukončí prezident návštěvu kraje v kvasinské továrně Škoda Auto.