Vodárna. Ilustrační snímek.

Vodárna. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Když přestane jít proud, stovky domácností na Jičínsku budou bez vody

  • 1
Nedávné cvičení na plošný výpadek proudu na Jičínsku odhalilo nedostatky v zásobování pitnou vodou. Kdyby blackout nastal, většina domácností by byla bez vody. V příštích letech má proto na Jičínsku systém zásobování vodou v krizových situacích projít zásadní změnou.

Cvičení s názvem Region After Dark 2015, které simulovalo výpadek dodávek elektrické energie v celém Česku, odhalilo problémy s dodávkami pitné vody pro stovky domácností na Jičínsku.

„V případě tak masivního výpadku energie nedisponujeme tolika elektrocentrálami, abychom pokryli všechny zdroje. Jednotlivě ale situaci řešit umíme,“ uvedl ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Richard Smutný.

VOS je hlavním dodavatelem pitné vody v jičínském okrese. Vodárny by v této mimořádné situaci byly schopny až na výjimky zajistit dodávku vody nejvýše na nějakých čtyřiadvacet hodin.

Na celém území Jičínska mají vodárny 49 zdrojů, odkud elektrická čerpadla dostávají vodu na povrch z poměrně velké hloubky. Bez elektrické energie se neobejde ani úpravna vody a čistírny odpadních vod.

„V současné době nemáme bohužel tato zařízení přizpůsobena na připojení náhradního zdroje - elektrocentrály,“ potvrdil Richard Smutný.

Ví, o čem hovoří, protože před měsícem vodárny kvůli opravám elektrické rozvodné sítě obdobnou situaci řešily na Hořicku. Aby se voda dostala do hořických domácností, VOS musela zabezpečit dodávku elektrického proudu náhradním zdrojem.

„Z tohoto důvodu padlo na jednání představenstva společnosti rozhodnutí vypracovat plán řešení, abychom byli schopni v budoucnosti všechny důležité objekty náhradními zdroji zabezpečit. Nově zpracovávaný plán by tak měl řešit fakt, že připojit současná zařízení na náhradní zdroje není možné,“ sdělil Smutný.

Jediným objektem, který má možnost alternativního napojení na náhradní zdroj, je úpravna vody v Březovicích, jež nedávno prošla rekonstrukcí.

Rezervou jsou cisterny a upouštění vodojemů

Vodárny předpokládají, že postupné úpravy všech klíčových zdrojů a úpraven vody budou trvat tři roky. V příštích letech VOS plánuje i koupi elektrocentrály.

„V případě krizové situace by mohly nastat různé varianty řešení, například by se mohla voda pouštět v intervalech, abychom šetřili její zásoby ve vodojemech, nebo bychom byli schopni dodávat obyvatelům vodu v cisternách. To by ale bylo krátkodobé řešení,“ dodal ředitel.

Jičín zásobuje pitnou vodou vodojem na Zebíně s objemem pět tisíc metrů krychlových, do kterého proudí voda ze čtyř zdrojů: z Lázní Bělohradu, Lužan, Studeňan a Mlázovic. Na Čeřovce je ještě umístěn menší vodojem o objemu 500 m3, který slouží jako rezervoár pro jičínskou nemocnici.

Hořice zásobuje zdroj v Březovicích, kde je přímo nad ním úpravna vody. Odtud čerpadla čerpají vodu do vodojemu na vrchu Gothard, který pojme 800 m3.

Druhý zdroj pro Hořice je v Libonicích. Zásobníky vody pro část Hořic jsou dva vodojemy Villa Anna o celkovém objemu 1 930 m3.

Blackout může spustit celá řada jevů. Pro Českou republiku je však nejpravděpodobnějším spouštěčem problémů kolaps německé energetické sítě například v důsledku tuhých mrazů v zimních měsících. To by mohlo způsobit dokonce dlouhodobý výpadek proudu v celé střední Evropě.