Obviněný Pavel Koblížek (vpravo) při čekání na zahájení soudního líčení. | foto: Bohumil Roub

Soud dal podmínku strážníkovi, který zastřelil mladíka ve Vysokém Mýtě

  • 42
Krajský soud v Hradci Králové potrestal bývalého strážníka Pavla Koblížka podmínkou za usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví. Obžaloba ho přitom původně vinila z pokusu vraždy za to, že v prosinci roku 2014 před diskotékou na sídlišti ve Vysokém Mýtě zastřelil muže a těžce zranil druhého.

Předseda senátu Petr Mráka uložil čtyřiačtyřicetiletému Koblížkovi trest ve výši 2 let vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Od počátku byly proti sobě dvě verze konfliktu, ke kterému došlo v noci na 21. prosince 2014 na sídlišti ve Vysokém Mýtě před diskotékou Stodola.

Jisté bylo jen to, že Koblížek asi 200 metrů od diskotéky uprostřed sídliště použil svůj legálně držený revolver a poté zůstal na místě v tratolišti krve jeden mrtvý a jeden těžce zraněný.

Krajský soud v Hradci Králové Koblížka už jednou zprostil obžaloby, teď ale případ řešil znovu, protože jej vrátil vrchní soud.

Krajský senát tentokrát střelbu před diskotékou rozdělil. Zastřelení jednadvacetiletého mladíka posoudil jako usmrcení z nedbalosti a zranění o pět let staršího muže jako zločin těžké újmy na zdraví.

Podle soudu v obou případech šlo nedbalostní jednání. Koblížek dostal takzvaný souhrnný trest, protože už dříve byl Okresním soudem v Ústí nad Orlicí potrestán podmínkou za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Řídil totiž v opilosti auto, kterým s kamarády dojel na diskotéku.

„Soud přehodnotil své stanovisko, kdy byl toho názoru, že šlo o nutnou obranu. Obžalovaný se mylně domníval, že bratři Svobodovi (majitelé diskotéky, pozn. red.) ho chtějí zabít. Obžalovaný jednal v omylu. Když použil zbraň, mylně se domníval, že jedná v nutné obraně. Nelze tedy jeho jednání posuzovat jako úmyslný čin. Proto jeho jednání soud posuzoval jako dva nedbalostní trestné činy,“ uvedl v odůvodnění nového verdiktu předseda senátu Petr Mráka.

Podle soudu šlo o jednodenní exces v životě obžalovaného. „Proto jsme přistoupili k podmíněnému trestu. Uvědomuje si následky, které způsobil, a souhlasil s náhradou škody,“ uvedl Mráka.

Žalobkyně nesouhlasí, ani otec zasažených

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně se na místě odvolala a obhájce si nechal lhůtu na odvolání. Případem se tak opět bude zabývat Vrchní soud v Praze.

„Jsem přesvědčena o tom, že jednání obžalovaného naplňuje zákonné znaky skutkové podstaty zločinu vraždy, tak jak jsem uvedla v závěrečném návrhu. Klíčovým důkazem jsou výpovědi poškozených, které považuje vrchní soud za věrohodné na rozdíl od obžalovaného,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Navrhovala pro Koblížka za pokus vraždy 15 let vězení. Kritizovala krajský soud za to, že nerespektoval usnesení odvolacího vrchního soudu, který naznačil, že mohlo jít o vraždu.

Proti podmíněnému trestu se ozval i otec obou mužů, které Koblížek zasáhl. „Není to spravedlivý trest. Byla to vražda. Když ho kluci chtěli zadržet, začal po nich střílet. Tečka,“ řekl Roman Svoboda.

Obhájce Jiří Teryngel požadoval zproštění obžaloby. Podle něho je podstatné, že soud uznal, že Koblížek se pod tlakem okolností mohl domnívat, že mu jde o život či o těžké zranění. „To, že se tak domníval mylně, to je otázka dalšího posouzení,“ řekl Teryngel, který si nechal lhůtu na odvolání.

Nechtěli pustit trojici na diskotéku

Podle spisu byl Koblížek v noci na 21. prosince 2014 jedním z trojice mužů, kteří se pokusili dostat na diskotéku Stodola. Slavili narozeniny a Stodola měla večírek završit.

Koblížek se kvůli vstupnému dostal u vchodu do podniku do konfliktu s ochrankou. Majitel je do podniku nevpustil a jeden z trojice údajně nastříkal do místnosti pepřový sprej.

Podle spisu obžalovaný se dvěma muži ohrožovali osazenstvo klubu, zatímco zaměstnanci diskotéky je vyzývali, aby počkali na přivolanou hlídku policie. Trojice však začala odcházet a zaměstnanci ji pronásledovali.

Obžaloba strážníka vinila z toho, že legálně drženým revolverem zastřelil při rvačce jednadvacetiletého muže a jeho o pět let staršího bratra těžce zranil. Strážník se hájil, že jednal v sebeobraně. Starší muž nezemřel jen díky včasnému zásahu lékařů.

Musel jsem se bránit, tvrdil Koblížek

Obžaloba vinila Koblížka původně ze zločinu zabití, za což mu hrozilo až dvanáct let vězení. Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhla Koblížkovo jednání posuzovat jako pokus vraždy. Hrozilo mu tak od 15 do 20 let vězení, žalobkyně chtěla trest na dolní hranici. Navrhla ho potrestat i za řízení v opilosti, za což už dříve dostal podmínku.

Koblížek trval na své nevině. „Stojím si za svým, útok jsem nevyprovokoval, sprej jsem nevystříkal. Pokud na mě někdo skočí a mám pocit, že přijdu o život, tak se musím bránit. Jsem pokládán za šíleného střelce, který by vystřílel celou diskotéku, kdyby měl více nábojů, ale to je nesmysl, to není můj styl. Cítím se být nevinný,“ řekl Koblížek.

Obžalovaný při potyčce vystřílel celý zásobník, tedy pět nábojů. Podle spisu první výstřel mířil do vzduchu, druhý zabil mladíka a třetí vážně poranil jeho staršího bratra. Čtvrtá střela skončila v okně obytného domu. Co se týče páté rány, tu se zjistit nepodařilo, nepochybně však vypálena byla.

Sled událostí se však při rekonstrukcích střelby lišil. Obě strany sporu ho vylíčily jinak.