Od června do září krouží nad silnicí z Hradce Králové na Polsko častěji než jindy policejní helikoptéra. Ilustrační snímek

Od června do září krouží nad silnicí z Hradce Králové na Polsko častěji než jindy policejní helikoptéra. Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Tah na Polsko má problém, piráty silnic musí krotit vrtulník

  • 8
Silnice k polským hranicím je opět pod drobnohledem policie, která často povolává na pomoc i vrtulník a zaměřuje se hlavně na riskantní předjíždění. Třetina dopadených řidičů jsou cizinci.

Polské řidiče předchází ta nejhorší pověst. Jejich agresivitu, bezohlednost a neomalené chování za volantem ostatně dokazují i krajské policejní statistiky. Vždyť zhruba každý třetí přestupek na silnici první třídy z Hradce Králové do Náchoda spáchá cizinec. Poláci dominují, přestože hlavní tah hojně využívají nejen naši severní sousedé, ale i další cizinci z východu.

S blížící se letní sezonou proto náchodští dopravní policisté znovu upínají pozornost na přetíženou silnici, která má co do počtu spáchaných přestupků vůbec nejhorší bilanci v kraji.

"Neskrývám, že se na cizince zaměřujeme, a budeme v tom pokračovat," říká ředitel Královéhradecké policie Martin Červíček, který na Náchodsku bydlí a často je svědkem zvlášť nebezpečného předjíždění nebo vybržďování.

"Není možné, aby na silnici z Hradce do Náchoda pravidelně především řidiči vracející se v pátek večer z Německa nebo v pondělí ráno z Polska neustále porušovali silniční předpisy," dodává bývalý policejní prezident.

Potrestat cizince je velký problém

Od června do září proto nad silnicí častěji než jindy krouží policejní helikoptéra. "Vrtulník je schopen odhalit nebezpečné předjíždění, které naše pozemní hlídky vyhledávají poměrně dost obtížně," vysvětluje vedoucí Dopravního inspektorátu v Náchodě Pavel Hlaváč, proč si zve Leteckou službu až z Prahy či Brna.

V červnu dohlížel vrtulník na provoz na Náchodsku už čtyřikrát. Během posledních dvou zátahů policisté zkontrolovali přes dvě stovky aut a zjistili celkem 113 dopravních přestupků, z čehož třiatřiceti se dopustili cizinci.

Červnové zátahy na Náchodsku

  • 13. 6: policie zkontrolovala 108 vozidel a odhalila 66 přestupků z toho 17 se dopustili cizinci. Uděleno 45 pokut za 25 800 korun, 21 přestupků předáno správním orgánům, 3 cizinci zaplatili kauci celkem za 37 tisíc. 
  • 20. 6.: policie zkontrolovala 123 aut a odhalila 47 přestupků, z toho 16 se dopustili cizinci. Uděleno 31 pokut za 12 400 korun, 16 přestupků oznámeno správním orgánům, 4 cizinci zaplatili kauce 28 tisíc korun. 
  • Náchodští dopravní policisté loni řešili celkem 3 725 přestupků, o 282 více než v roce 2012.  30 procent odhalených přestupků mají na svědomí cizinci.

Jenže potrestat cizince je velký problém. Často si nechají vypsat složenku s pokutou, ale hned za hranicemi ji vyhodí do koše a na výzvy českých úřadů, aby zaplatili, již nereagují. Policii i správním orgánům se proto osvědčil systém kaucí.

Částku ve výši pět až 50 tisíc korun zaplatí hříšník policistům přímo na místě, a pokud se poté vyhýbá správnímu řízení, peníze propadnou obci namísto pokuty.

Loni policisté na Náchodsku uložili o 60 kaucí víc než v roce 2012, celkem 93 v hodnotě téměř 800 tisíc korun.

Kontroly začaly na tahu do Polska loni v létě

Co se naopak příliš neosvědčilo, jsou úředníci v terénu. Při loňské obří policejní akci Kryštof dělali správní řízení přímo na místě a během chvíle například vyslovili zákaz řízení.

Pokuty ale poté stejně nevymohli, a tak už do terénu nechodí a nechávají na policistech, aby raději vybírali osvědčené kauce.

Mohutné policejní kontroly začaly na tahu do Polska loni v létě a s odstupem jednoho roku mluví policisté o zlepšení. "Situace se zklidnila v oblasti překračování rychlosti," říká šéf náchodské dopravní policie, ale jedním dechem dodává, že řidiči stále zbytečně riskují při předjíždění, což vede k nejtragičtějším dopravním nehodám.