Dušan Erlebach na starém motocyklu Harlay Davidson v muzeu na Kuksu

Dušan Erlebach na starém motocyklu Harlay Davidson v muzeu na Kuksu | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Prodal dům s ateliérem, aby ve staré fabrice mohl vystavit veterány

  • 0
Už příští rok se má v Kuksu otevřít největší muzeum veteránů v Královéhradeckém kraji. V bývalé textilní továrně ho buduje Dušan Erlebach, který si tak plní svůj sen. Dokonce kvůli němu prodal dům.

Když se osmašedesátiletý Dušan Erlebach před několika lety doslechl, že je v Kuksu k mání zkrachovalá textilka, prodal ve Dvoře Králové nad Labem svůj dům s fotografickým ateliérem a přesunul se i s manželkou přímo pod slavný Šporkův barokní hospitál.

"Fabrika má přes 400 metrů čtverečních výstavní plochy ve dvou podlažích. Po dokončení bychom měli být největším muzeem svého druhu v kraji. Alespoň část hlavní expozice bychom rádi otevřeli už příští rok," říká sběratel.

Než se tak stane, budou Erlebachovi pokračovat v představování malé části své sbírky v předních místnostech továrny, kde bylo dříve informační centrum s kavárničkou.

"Aby ty prostory nezůstaly prázdné, udělali jsme tam minivýstavu historických motocyklů s doplňky a příslušenstvím. Automobily, jimž se věnujeme především, se tam totiž nevejdou," vysvětluje Erlebach, jenž návštěvníky minimuzeem osobně provází a téměř ke každému exponátu dokáže přidat poutavý komentář nebo příběh.

Na své si přijdou i ženy: u šicích strojů

"Motocykly doplňuje výstavka šicích strojů po našich babičkách a prababičkách. Stroje vystavujeme proto, aby si na své přišly i ženy a nevyčítaly nám, že se soustřeďujeme jen na věci pro muže," vysvětluje sběratel.

Secesní textilní továrna ze začátku 20. století nebyla v době koupě v nejlepším stavu, a tak ji musí rodina nejdřív opravit.

"Zadlužit jsme se naštěstí nemuseli, ale začínali jsme od nuly. Do budování muzea jde všechno, co se nám podaří vydělat po dvacetikorunách ze vstupného do miniexpozice. Koupíme pytel cementu, a když dojde, musíme před pokračováním oprav nejdřív našetřit na další," popisuje důchodce.

Jeho prvním veteránem byl klasický americký Jeep Willys, který si pořídil v roce 1966. "Zanedlouho jsme se začali s kamarádem hecovat, kdo sežene další, ještě unikátnější kousek, a už jsem v tom byl až po uši," směje se Erlebach.

Dnes rodinnou sbírku tvoří asi dvacet historických automobilů a čtyřicet motocyklů z celého světa. Jde o americké, anglické, německé i české stroje předválečné i poválečné výroby.

Harley z dob otce Bajzy

"Naším nejvzácnějším exponátem je plně funkční motocykl Harley Davidson z roku 1930. Je to stejný model, který se objevil v televizním seriálu Bylo nás pět, kde na něm jezdil tatínek Bajza. Koupil jsem ho v celkem slušném stavu a v nejbližší době se ho ani nechystám restaurovat," říká sběratel.

Renovaci nebude potřebovat ani mnoho dalších strojů, které jsou v původním a většinou plně funkčním stavu. Další zajímavé exponáty by měli do muzea zapůjčit Erlebachovi kamarádi z Veteran Car Clubu Dvůr Králové, který na začátku 70. let spoluzakládal. Dnes má klub okolo stovky členů nejen ze Dvora Králové, ale i z okolí.

"Teď už žádné veterány nesháním. Ta doba, kdy se lidé podobných věcí rádi zbavovali třeba jen za odvoz, je dávno pryč. Dnes je to hlavně otázka peněz. Za motorku, kterou jsem kdysi koupil za tři stovky, bych dnes zaplatil osmdesát tisíc. To si jako důchodce dovolit nemůžu. A ani by mě nebavilo se přeplácet s kšeftaři, kterým jde jen o výdělek a k historickým autům a motorkám nemají žádný vztah," přiznává Erlebach.