Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Krajské i městské úřady v Hradci propouštějí úředníky. Chtějí šetřit

  • 8
Královéhradecké úřady od začátku nového roku "zeštíhlují". Jen krajský úřad do března propustí několik úředníků a na polovinu se sníží i počet zaměstnanců zdravotnického holdingu, který patří kraji. A úřednická místa ubudou i na magistrátu. Podle opozice by se ale daly najít další zbytečné posty.

Z úřadu Královéhradeckého kraje už před koncem roku odešlo asi deset lidí a další by měli následovat v příštích měsících. "Krajský úřad Královéhradeckého kraje měl k letošnímu 1. lednu 379 zaměstnanců a v březnu jich bude mít 370. Zeštíhlí tedy o devět pracovníků, jejichž agenda přejde na jiné zaměstnance úřadu," uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.

Kraj podle něj bude zaměstnance propouštět kvůli finančním úsporám. "Opatření vyplývá z nastavení stávajícího rozpočtu kraje," pokračuje mluvčí, ale zároveň popírá, že by kraj některé lidi zaměstnával zbytečně.

Mezi krajskými úředníky se však proslýchá, že propuštěných má být mnohem víc. S tím by souhlasil i opoziční zastupitel Pavel Bělobrádek, který už v říjnu, kdy sám kandidoval na hejtmana, prohlásil, že jako hejtman by úřednické stavy výrazně zredukoval.

Krajskou akciovku čeká nový organizační řád

"Zeštíhlování úřadu je určitě krok správným směrem, ale dokážu si představit, že by se počty úředníků daly snížit ještě víc. Uvidíme, jak to bude pokračovat, protože si myslím, že současná krajská vláda s tím teprve začíná," řekl Bělobrádek a dodal, že by bylo potřeba udělat vnitřní analýzu a posvítit si i na další krajské organizace, kde by se mohly najít úspory: "Přezaměstnanost je ve státní správě obecně velká a prostor na propouštění tam určitě je."

Počet zaměstnanců se brzy určitě sníží i ve Zdravotnickém holdingu Královéhradeckého kraje, který je krajskou akciovkou. Po problémech s účetnictvím firmu už před koncem loňského roku opustili tři lidé z nejvyššího managementu včetně ředitele Martina Scháněla a další by mohli následovat.

"Nastavuje se nový organizační řád, kde by měly vypadnout i některé další funkce manažerů. Personálně by se měl holding zredukovat zhruba na polovinu," sdělila v nedávném rozhovoru pro MF DNES krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Jana Třešňáková.

Krajská vláda mírně zredukovala počty lidí i ve svém středu. Hejtman snížil počet svých náměstků ze tří na dva, radní Josef Táborský se navíc rozhodl působit jako neuvolněný. Snížil se i počet uvolněných předsedů výborů zastupitelstva - na tři z původních šesti, kteří byli v minulém volebním období.

Zeštíhlí i královéhradecký magistrát

Zodpovědná se však snaží být i opozice. Také ta chce šetřit krajskou kasu. "Nám jako opoziční Koalici pro Královéhradecký kraj byla nabídnuta funkce uvolněného předsedy kontrolního výboru. Rozhodli jsme se ji přijmout jako neuvolněnou, tedy ne plně placenou," říká opoziční lídr Bělobrádek.

Mírnou "odtučňovací kúrou" spojenou se šetřením a snížením počtu zaměstnanců v současné době prochází i magistrát v Hradci Králové. Ze 428 úředníků, kteří na městě pracovali ještě loni, jich letos zbude jen 415.

"Je to především díky organizační změně, když jsme zrušili odbor samosprávných činností města a jeho agenda přešla pod odbor majetku města," informovala mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková. Ke změnám na radnici podle ní dochází průběžně během celého roku: "Vedení města se samozřejmě snaží šetřit na běžných výdajích."

Zato radnice menších měst oproti krajskému úřadu nebo hradeckému magistrátu žádné zeštíhlování neplánují. "Pro tento rok počítáme se stejným stavem úředníků jako doposud," potvrdila mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Stejné počty zaměstnanců zůstanou i na radnici v Trutnově.