Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto).

Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Nemocnice v hradeckém kraji propustí desítky ošetřovatelek a sester

  • 2
Hlavně ošetřovatelky budou muset odejít z nemocnic spravovaných Královéhradeckým krajem. Ředitelé už začali rozdávat výpovědi. Letos musí ušetřit 50 milionů korun, zčásti je chtějí vzít právě z mezd těchto pracovnic.

Špitály propustí řádově až desítky zdravotních sester, ošetřovatelek či uklízeček. Ti, kdo zůstanou, přijdou o zaměstnanecké benefity.

Stav nemocnic v hradeckém kraji

Letos nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví příjmy nemocnicím sníží oproti roku 2011 o 100 až 120 milionů korun. Dozorčí rada zdravotnického holdingu uložila nemocnicím, aby ušetřily 50 milionů. Celková ztráta nemocnic kraje se blíží k 250 milionům korun, z toho loňský propad předběžně činí 50 milionů.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který nemocnice řídí, zadal provedení personálního auditu, aby porovnal skutečný počet zaměstnanců s platnou personální vyhláškou. Ta garantuje nemocnicím zachování smlouvy s pojišťovnami.

"Z chirurgického oddělení musela odejít jedna ošetřovatelka, jinak jsme měli stav, který vyhláškovým tabulkám odpovídal. Víc lidí opouští internu nebo gynekologickoporodnické oddělení. Jestli to bude na odděleních znamenat i větší nával práce, to se uvidí podle toho, jak to vedení vymyslí," popsala zdravotní sestra z Náchoda, která nechtěla zveřejnit jméno.

Detailní výsledky auditu bude mít holding příští týden.

"Zatím neznám výsledky tohoto šetření, ale v některých případech máme především v oblasti středního a pomocného personálu mírný nadstav," uvedl k situaci všech nemocnic Miroslav Vávra, který dočasně řídí zdravotnický holding a vede náchodskou a rychnovskou nemocnici.

V Jičíně musí skončit 15 zaměstnanců

Například v nemocnici v Trutnově propustí čtyři uklízečky, ale zdravotníkům se výpovědi vyhnou, protože špitál žádné nadbytečné nemá. V nemocnici v Jičíně musí skončit 15 lidí, hlavně z nižšího zdravotnického personálu.

"Ne všichni dostali výpověď, někteří měli pracovní smlouvu na dobu určitou," sdělila ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková. Pro některé sestry se ještě práce v nemocnicích hledá.

"Ty, které mají plný úvazek a jsou zapracované řadu let, by se mohly přesunout mezi odděleními. Nepopírám, že k nějakým výpovědím určitě dojde, ale přesná čísla o sestrách a ostatním personálu zatím nemáme," uvedla předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Eva Smolová, která pracuje v nemocnici v Náchodě.

Šéfka odborů si stěžuje na personální vyhlášku. Podle ní se její dopad na některá oddělení ukáže teprve časem.

"Nezohledňuje počet personálu vůči těžším oddělením, jako je třeba interna. V případě onemocnění tam pak může personál chybět," podotkla Eva Smolová.

Nemocnice nemají dost peněz

Nemocnice spravované krajem, ale i další v zemi předvídají letos vážné ekonomické potíže.

Viní z toho novou úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Ta nemocnicím vyplatí za stejný počet výkonů, jaký provedly v roce 2011, o osm procent nižší platby. Kvůli tomu špitály v majetku kraje dostanou o 100 až 120 milionů korun méně.

Krajští zastupitelé zatím schválili vyrovnávací platby za poskytování veřejné služby v nemocnicích. Částka 176 milionů půjde na zajištění urgentní péče a pohotovosti, ale podle krajské radní Jany Třešňákové stačit určitě nebude. Ročně kraj posílá do nemocnic kolem 200 milionů, letos to zřejmě bude víc.

Větší šetření čeká i zdravotnický holding. Kraj ho zřídil, aby pomáhal nemocnicím s centrálními nákupy, ale podle ředitelů nemocnic holding nevypisoval dost výběrových řízení. Manažeři odešli po dohodě koncem roku (více čtěte zde).

Dočasný šéf holdingu Vávra chce změnami v systému zásobování nemocnic vyrovnat alespoň nárůst DPH. Úsporná opatření mohou dopadnout i na pacienty, některé nemocnice už avizovaly, že se možná prodlouží čekací doby na ambulancích i při operacích. V nemocnicích kraje slouží 1 500 lůžek a 2,5 tisíc zaměstnanců.