Voda se valí Svobodou nad Úpou po silnici od Janských Lázní, nedařilo se dostat...

Voda se valí Svobodou nad Úpou po silnici od Janských Lázní, nedařilo se dostat ji do koryta (4.6.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Voda má děsit ještě pět let, pak budou mít Chlumec a Bydžov bariéry

  • 2
Na Hradecku naposledy velká voda udeřila v roce 2013, kdy ničila například Nový Bydžov a Chlumec. Stejná situace se může opakovat do roku 2020. Až tehdy má být hotová účinná ochrana před povodněmi.

Když se v pondělí 3. června 2013 o dva a půl metru zvedla hladina Cidliny, staletá povodeň v Novém Bydžově zaplavila kolem 70 domů, vyplenila mateřskou školku, knihovnu, tři kotelny a v Chlumci zničila fotbalovou tribunu.

Cidlina jen v posledních 15 letech obě města zalarmovala už čtyřikrát. Jestliže se z klidné říčky opět stane nekontrolovatelný živel a hladina stoupne až na tři metry, vodu pravděpodobně nic nezastaví. Obě města se proto snaží před nebezpečím „opevnit“.

Dílčí úpravy už jsou hotové anebo se právě v těchto dnech uskutečňují, ale široký soubor protipovodňových opatření má být dokončen až v roce 2020.

Chlumec se na dvacetiletou vodu připravil sypanými hrázemi na pravém břehu Cidliny, hotové jsou také uzavíratelné kanalizační klapky. Město si na pomoc přizvalo i matematiky a odborníci pracovali rovněž s historickými údaji. Výsledkem společného úsilí by při povodni v ideálním případě měla být obrovská laguna rozlitá v okolí města.

„Měli bychom pustit obě řeky, tedy Bystřici i Cidlinu, kudy tekly před 200 lety. Voda se po několika dnech zase vrátí do koryta,“ míní chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

V příštím roce se v Chlumci bude pokračovat v posilování kanalizace, dvě silná čerpadla dostane místní čistička. Radnice věří, že další kroky by mohla financovat Evropská unie. Na západní straně by měly být minimálně dva suché poldry, kilometrový protipovodňový val, ve hře je úprava silnice mezi Lučicemi a Olešnicí a další veliká hráz s propustí, která by však mohla stát až 100 milionů korun.

„Z matematických modelů, které na mě udělaly velký dojem, je patrné, kudy v minulosti Cidlina i Bystřice protékaly, a byť uplynula řada let, nivelita bývalých koryt řek i rybníků je zde stále patrná. Tento námět je poučením z moudrosti našich předků, kterak i do budoucna Chlumec chránit před ohromnými povodněmi,“ popisuje Uchytil a vyslovuje víru, že město by v budoucnu mohlo být ochráněno i před tisíciletou vodou.

Příkop v Novém Bydžově pomůže dvakrát

Odvodňovací příkop, který se nyní buduje v novobydžovské průmyslové zóně Zábědov, pomůže hned dvakrát. Jednak ochrání území před velkou vodou, jednak také přinese nové pracovní příležitosti. Kanál byl totiž podmínkou společnosti Eichenauer, jež se tu chystá stavět závod na výrobu topných těles do automobilů.

„Zaměstná zhruba 50 až 70 lidí z celého regionu,“ uvádí novobydžovský starosta Pavel Louda.

„Stavba odvodňovacího příkopu by měla zamezit kumulaci srážkové vody a odvádět ji i v případě přívalové vlny při povodních, kdy se voda rozlévá až do města. Zároveň do budoucna umožní využití velké plochy, která je dlouhodobě podmáčená,“ upozorňuje krajský radní pro oblast životního prostředí Jan Tippner.

Významnou úlohu by při povodních měly zastat také dva suché poldry, další soubor opatření by podle starosty měl být hotový do pěti let.

„Město investuje do projektové dokumentace pro územní rozhodnutí. Během čtvrt roku budeme s majiteli pozemků projednávat jejich odkoupení pro realizaci ochranných hrází. Ty by měly zamezit zaplavování podstatné části města a ochránit tím také zimní stadion a školky,“ dodává Louda.

Rok 2020 coby spásu před velkou vodou vyhlíží více obcí v kraji. Už v příštím roce by mohl mít vyřízenou dokumentaci mělčanský poldr regulující říčku Dědinu na Rychnovsku, stavba zhruba za 530 milionů by začala růst nejdříve v roce 2017.

Do čtyř až pěti let by měly vzniknout rovněž poldry Mlýnec na Mrlině a v Bukovině nad Labem, stavba další suché nádrže se chystá v Žirči, úpravami projdou i stávající nádrže Labská, Jahodnice, Valcha a Štěpanice, kde státní podnik Povodí Labe chystá zvýšení zadržovacích funkcí.

„Dál připravujeme opatření ke zvýšení retenčního prostoru na malých vodních nádržích,“ uvádí mluvčí společnosti Jana Burianová.

Protipovodňová opatření už jsou hotová například v Jaroměři, ve Velkém Poříčí, Broumově, Albrechticích, Týništi nebo Hostinném.