Prusko-rakouskou bitvu z roku 1866 připomíná 1 400 pomníků

  11:05
Žádná jiná bitva v lidských dějinách za sebou nezanechala tolik památných míst jako ta z roku 1866, kdy se střetlo v boji o moc Prusko a Rakousko, a to nejen "u Královýho Hradce". Dodnes ji připomíná přes 1 400 pomníků. Jen u samotného bojiště na Chlumu jich je 480.

Památníky prusko-rakouské války | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Prusko-rakouská válka, která se někdy nazývá sedmitýdenní, začala 21. června 1866, kdy Prusové předali rakouským strážím v Zuckmantlu a Osvětimi listiny s vypovězením války.

"O den později vstoupily první pruské jednotky do Slezska a 23. června začal postup 1. armády pruského prince Bedřicha Karla do Čech," řekl vedoucí památníku bitvy 1866 na Chlumu Aleš Chvojka. K první větší srážce došlo u Kuřivod, Rakušané v ní ztratili 13 důstojníků, 264 mužů a 13 koní. Pruská armáda vykazovala ztrátu čtyř důstojníků, 46 mužů a osmi koní.

Nejkrvavější a zlomová

Nejkrvavější a zlomovou se pak stala bitva u Hradce Králové 3. července 1866, v níž zahynulo osm tisíc vojáků. Přibližně stejný počet z obou válčících stran byl nezvěstných. Bitva znamenala zničení rakouské severní armády a rozhodla válku "Němců s Němci", jak ji nazval císař František Josef I.

"Na tomto prostoru bojovalo přibližně 435 tisíc vojáků," uvedl Chvojka. Z toho 215 tisíc Rakušanů a Sasů a 220 tisíc Prusů. Nejvíce se válčilo u lesu Svíb, v Hoříněvsi, Chlumu, Lípě, Dohalic nebo kolem Nechanic a Rozběřic. Mezi obcí Střezetice a tehdejší Císařskou cestou, dnešní silnici 35, se střetla pruská a rakouská jízda. "Tehdy mělo Rakousko jednu z nejlepších kavalérií," podotkl Chvojka.

Rakouské dělostřelectvo pak krylo celý ústup. "Zajímavé je to, že během půl hodiny, mezi čtvrt a tři čtvrtě na pět, se zde střetlo skoro jedenáct tisíc vojáků na koních," řekl Chvojka. Podle něj šlo po bitvě u Lipska o druhou největší jezdeckou bitvu 19. století a zároveň poslední v Evropě.

"Po bitvě u Hradce Králové Rakušané ustupovali na Moravu. Část mířila k Bratislavě, kde se u Lamače 22. července odehrála poslední bitva," upřesnil Chvojka. 26. července 1866 bylo na zámku v Mikulově podepsáno příměří a o měsíc později 26. srpna v Praze mírová smlouva.
Kolem centrálního bojiště na Chlumu je 480 pomníků. Aleš Chvojka soudí, že v takové míře na pomníky vztahující se k jediné události člověk v Evropě nenarazí.

Památníky prusko-rakouské války

"Většinou se bojovalo na lokálních bojištích a vedle nich se zřizovaly velké hřbitovy. Málokdy se stávalo, že by se vojska vyloženě stíhala navzájem a takovým způsobem jako za prusko-rakouské války. Proto je tato síť hrobů a památníků ojedinělá," uvedl. Když turista půjde od Rumburku směrem k Mnichovu Hradišti, může se po stopách pomníků z roku 1866 dostat přes Moravu až na Slovensko.

Pomníky zřizovali johanité, rodiny i armáda

Na bojišti u Hradce začalo pohřbívání hned po bitvě a pokračovalo až do 20. července. "Poté se ještě pohřbilo na sedm tisíc koní," řekl Chvojka. Pomníky začaly vznikat v srpnu a září. "Na místě hromadných hrobů je zřizovali johanité či rodiny padlých.

Teprve v roce 1888 vznikl Komitét pro udržování památek z války roku 1866," uvedl Chvojka. Do tohoto roku připomínalo bitvu na 220 pomníků. "Komitét je stihl zhruba za rok opravit a poté začal vyzývat prapory a pluky, které tu měly padlé, ale ne pomník, aby zřídily pietní místa," řekl Chvojka.

Během dalších deseti let vzniklo přes sto nových pomníků a před první světovou válkou jejich počet přesáhl čtyři sta čtyřicet.
Po rozpadu Rakouska-Uherska se činnost komitétu ukončila, avšak některé místní spolky, zejména královéhradecký a jičínský, ve své činnosti pokračovaly, a to až do roků 1951 a 1959, kdy je zakázal zákon a jejich majetek zabavil stát. Jenže ten se o památky moc nestaral.

Památníky prusko-rakouské války

"Pro minulý režim bylo vše německé a rakouské špatné. Například kolem pomníku Baterie mrtvých nechal vysázet břízy a smrky, aby ho lidé co nejméně viděli," řekl Chvojka.

V zapomnění měl padnout i nedaleký hromadný hrob dělostřelců, tam se vysázel ovocný sad. "I pruský hřbitov, který po roce 1945 připadl po podepsání Benešových dekretů z německých do českých rukou, také pustnul," uvedl Chvojka a připomněl, že nebýt lidí z Komitétu, kteří i přes zákaz a nahánění lidmi z Stb, pomníky udržovali, neměli by dnes už co zachraňovat. "Za vše vděčíme těm chlapům, co je potají opravovali a na pomnících obnovovali písmo," dodal.

U Svíbu je pochovaných pět tisíc mužů

Zlom nastal po roce 1989. Obnovil se i Komitét a začal dohledávat hromadné hroby. "Tam, kde hroby nejsou označené, dává pomníky nové s čísly tak, aby odpovídaly číselné řadě," řekl Chvojka. Ze 480 pomníků je nyní kolem 300 opravených.

Peníze na opravy poskytl Královéhradecký kraj, hradecký magistrát a také ministerstvo obrany. "To poskytlo velký finanční obnos v rámci zákona o válečných hrobech," uvedl Chvojka.

Nejvíce pomníků je v místě bojiště o les Svíb. "Při generálním útoku o půl dvanácté tu bojovalo padesát tisíc vojáků a pět tisíc je zde pochovaných," řekl Chvojka.

Památníky prusko-rakouské války

Na druhém místě je bojiště kolem Probluze a Dolního Přímu, kde saská a rakouská armáda prodělala největší boje. Na pomyslném třetím místě je Úvoz mrtvých na Chlumu. "Tam během dvaceti minut armády z dvaceti tisíc ztratili deset tisíc mužů. Přes šest tisíc vojáků bylo zraněných či padlo a další tři tisíce byli zajatci," řekl Chvojka.

Mezi evropské rarity v pomnících je takzvaná Saská kostka u obce Probluz. Podle Chvojky jsou tyto kostky v Evropě jen tři. Jedna u Probluze, druhá na jičínském bojišti u Kbelnice a třetí na centrálním hřbitovu ve Vídni. U Probluze je také památník padlým 18. pěšího pluku z Hradce Králové.

Autor:
  • Nejčtenější

Přemalovaná dívčí prsa probudila Hradec. Vzniká streetartový festival

28. dubna 2024  8:26

Před rokem v dubnu si desítky Hradečanů na mostě u soutoku Labe s Orlicí fotografovaly malbu dívky...

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

Porušení nočního klidu, zničená dlažba. Jičín s driftery zahájil správní řízení

23. dubna 2024  17:10

V případu únorového srazu aut s tuningovou úpravou v Jičíně zahájila jičínská radnice zatím 22...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zamítl rozklady obce Všestary a občanů proti stavbě D35 u Hradce

25. dubna 2024  9:54

Ředitelství silnic a dálnic má pravomocné stavební povolení na stavbu úseku dálnice D35 ze Sadové k...

Teď už potřebujeme emoce na maximu. Hraje se play off, říká Trpišovský

29. dubna 2024  10:20

Třetí zaváhání už nedovolil. Tentokrát výrazně rotoval sestavou a vyplatilo se. „Cítili jsme, že...

Královéhradecký kraj opět očekává těsný souboj ODS s hnutím ANO

29. dubna 2024  9:50

Billboardy a plakáty už několik dnů patří kandidátům červnových voleb do Evropského parlamentu. A...

Centimetry a kila přibývají, posily hokejového Hradce mají zvýšit důraz

29. dubna 2024  9:22

Američan Ryan Dmowski 187 centimetrů a 95 kilogramů. Jakub Pour ještě o čtyři centimetry víc a 90...

Hr. Králové - Slavia 1:2, hosté rozhodli v závěru první půle. Snížení přišlo pozdě

28. dubna 2024,  aktualizováno  18:46

Do ligového finiše vstoupí se čtyřbodovou ztrátou. Slávističtí fotbalisté zvítězili ve 30. kole v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOŘI ROBOTŮ ABB (70-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...