Prameník, který si město vypůjčilo na dvacet let od Běloveských lázní, je od září 2015 zavřený.

Prameník, který si město vypůjčilo na dvacet let od Běloveských lázní, je od září 2015 zavřený. | foto: archiv Městského úřadu Náchod

Náchod začíná vrtat vlastní minerálku. Chce obnovit zaniklé lázeňství

  • 2
Vedení radnice v Náchodě doufá, že dneškem odstartovalo obnovu tamního lázeňství. Specializovaná firma si převzala staveniště a začne od příštího týdne s průzkumnými vrty v Bělovsi.

Čtyři průzkumné vrty až do hloubky sto metrů ukáží zřejmě už v zimě, zda si Náchodští mohou dělat naději na vlastní minerálku. Pokud se najde voda s chutí podobnou Idě, město ji využije k napájení zamýšleného prameníku v takzvaných Malých lázních.

Město si sice zatím ještě uchovalo lázeňský status, jenže někdejší lázně zanikly přesně před dvaceti lety. Stavby v soukromých rukou jen chátrají, stejně tak i stáčírna. Lidé navíc nemohou minerálku Idu momentálně ani ochutnat, protože radnice musela před rokem zavřít prameník, kde se po čtyři roky čepovala voda bez patřičného odlučování arzenu (psali jsme zde). Kvůli mnoha rozepřím už radnice o žádnou dohodu se soukromníky nestojí a chce si jít vlastní cestou.

„Po čtvrtstoletí trvající patové situaci kolem běloveských lázní je město na začátku nové cesty, která nepochybně bude vést k tomu, že obnovíme lázeňství. Povede k využívání zdrojů minerálních vod v této historicky významné lázeňské lokalitě. Jsme na startu realizace podrobného geologického průzkumu ve zřídelní oblasti Běloves,“ uvedl místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka.

Město zaplatí za vrtání vody kolem 4,5 milionů korun

Projekt už zpracovala firma Aqua Enviro a samotné vrty provede Stavební geologie - geoprůzkum z Českých Budějovic. Její zástupce si převzal v pondělí průzkumné plochy, staveniště a zaměření budoucích vrtů.

Město zaplatí za vrtání vody kolem 4,5 milionů korun. Vrtat se bude na městských pozemcích, které se nacházejí u ulice Na Horním konci, asi půl kilometru od chátrajících lázní s původními vrty. Kromě tří až čtyř průzkumných hydrogeologických vrtů se počítá s dvěma jímacími vrty, z nichž se bude zachycovat středně mineralizovaná kyselka.

Průzkumná firma doveze příští pondělí pásovou vrtnou soupravu o 13,5 tunách.

„V listopadu by se měly udělat dva průzkumné vrty, třetí v prosinci, čtvrtý v lednu. Poté se vyhodnotí čerpací zkouškou. V březnu a dubnu se podle výsledků vytýčí jímací vrty, patrně mezi těmito čtyřmi průzkumnými vrty, a to s ohledem na jakost, kvalitu, chuť a ochranu. Jímací vrty předpokládám provést v březnu a dubnu,“ nastínil projektant Libor Michele z Aqua Enviro, který odhaduje na 75 až 85 procent, že se správná minerálku skutečně najde.

Zastupitelé v červnu schválili v územním plánu rozvojové plochy pro lázeňství o necelých třech hektarech v Bělovsi vedle původních lázní (více o tématu čtěte zde).

V Malých lázních by vznikla nová kolonáda

Náchod se pokouší získat dotaci až půl milionu euro na přestavbu Malých lázní poblíž Kauflandu u hranice. Účastní se společného projektu s Hronovem a nedalekými polskými lázněmi Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój. V Malých lázních by vznikla nová kolonáda s pítky a balneologické prvky. V rozpočtu na příští rok na to radnice chce vyčlenit 20 milionů korun.

Podle starosty je klíčové, aby město získalo vlastní přístup k vodě. „Děláme to proto, aby se pro další generace nestalo to, co tu bylo pětadvacet let. Chceme, aby ten, kdo po nás přijde, měl vlastní vrt, jeden nebo čtyři, vodu na pití nebo koupele, aby mohl rozhodovat. Naše koalice to už nestihne uzavřít, ale děláme vše, abychom měli finanční prostředky k doplnění dotace, která může činit 14,5 milionu korun. Díky ekonomické kondici si to město může dovolit,“ řekl starosta Jan Birke.

Jakmile město bude mít vodu a postaví první budovu se zázemím, bude podle starosty pro případné investory mnohem zajímavější než dosud.