Američané v Hradci Králové 8. května 1945

Američané v Hradci Králové 8. května 1945 | foto: Archiv Zdeňka Doubka

První z osvoboditelů v Hradci byli Američané, ale jen projížděli

  • 0
Dlouho se mezi lidmi v Hradci Králové říkalo, že v roce 1945 je osvobodili Američané. Ale jen skrytě, nahlas se o tom mluvit nesmělo. Dnes už je známo, že před 66 lety 8. května opravdu přijeli dřív než Rudá armáda. Ale jen projeli do Lázní Velichovky.

Tam měl tehdy hlavní štáb armád Střed poslední německý polní maršál Ferdinand Schörner.

Při této misi se část Američanů zastavila v některých městech a vesnicích kraje. Slavné jsou ale především jejich dvě zastávky v Hradci Králové před jízdou do Velichovek i při návratu. Tisíce lidí tehdy Američany vítaly jako skutečné osvoboditele. Přestože v Hradci Králové byli v tu dobu ještě Němci, k žádné přestřelce už nedošlo.

Mezi těmi, kdo si 8. května 1945 vylezl na americké lehké obrněné vozidlo M-8, byl tehdy i jedenáctiletý Zdeněk Doubek, známý a oceněný badatel v oblasti historie Hradce Králové.

Dodnes opatruje snímek, na němž má jedenáct let, sedí na přídi amerického kolového tanku a na hlavě baret.

Američané v Hradci Králové 8. května 1945. Na 66 let staré fotografii američtí vojáci právě parkují pod Bílou věží.
Američané v Hradci Králové 8. května 1945
Američané v Hradci Králové 8. května 1945 pózují s děvčetem před chrámem svatého Ducha.

Američané v Hradci Králové 8. května 1945. foto: archiv Zdeňka Doubka

"Pamatuji si, že do 7. května pršelo. A ráno osmého byla vymetená modrá obloha a slunce svítilo. V Hradci se do té doby pořád někde střílelo, ale my jsme se s kamarády ráno vydali z Malšovic do Hradce Králové. A na Velkém náměstí pak koukám, oni tam přijíždějí Američani. Srotila se tam spousta lidí. Možná dva tisíce," vzpomíná Zdeněk Doubek.

Kluci lezli za kulomety

Vzpomíná, že nejvíc ho zaujaly právě pancéřové tanky M-8. "Mohli jsme si i vlézt dovnitř, osahat kanóny a kulomety. A to pro nás bylo něco," vzpomíná nad fotkou.

Němci ve Velichovkách

Misi do Velichovek představují historici jako cestu Američanů s německým důstojníkem Mayerem Detringem za polním maršálem a generálem Ferdinandem Schörnerem.

Německý důstojník mu vezl z poraženého Německa písemný rozkaz ke kapitulaci. Zdeněk Doubek ale míní, že to je jen částečná pravda - v době mise už totiž "krvavý Ferdinand" ve Velichovkách nebyl. Zůstaly tam však cenné dokumenty a asi stovka německých vojáků, kteří se v noci ze 7. na 8. května zpili a vítali Američany voláním Kamaraden.

"Američané jeli především pro část německého archivu z Ruska, které Němci do Velichovek převezli při ústupu. Němci slíbili Američanům tyto dokumenty za to, že budou moci do amerického zajetí. Američani naplnili těmito dokumenty řadu beden od proviantu a odjeli zpět do Plzně."

Část Američanů s vozy zajela do uličky mezi katedrálou sv. Ducha a někdejší ulicí k branám pivovaru. Tam už je při jejich odpoledním druhém příjezdu vítaly dívky v kroji a další stovky obyvatel.

Bojovníci ze zámoří okusili hradecké pivo, které jim donesli v plechovém korbelu přímo z pivovaru. Lidé jim nalili i nějaké ty štamprle pálenky.

Doubek shromáždil hromadu materiálů a svědectví lidí, kteří 8. května vítali Američany jako domnělé osvoboditele Hradce. Málokdo tehdy věděl, že jen městem dvakrát projedou a že se už nevrátí. První rudoarmějec se pak v Hradci ukázal až druhý den - v časných ranních hodinách 9. května.

Proč do Hradce Američané přijeli, není dosud moc jasné

Proč před 66 lety Američani přijeli také do Královéhradeckého kraje? Byl to zřejmě maskovací manévr, který měl umožnit převézt dokumenty z Velichovek do bezpečí. Skupina, která přijela do Hradce, čítala šest lehkých "kolových" tanků M-8 a tři až čtyři džípy.

"Rusové o této misi tehdy nevěděli a prý později strašně zuřili," říká Doubek. O Američanech v Hradci se po nástupu komunistů k moci nesmělo psát a mluvit.

Doubek ukazuje na fotografii, kde lidé nadšeně Američanům mávají. "Právě takové snímky se vůbec nesměly publikovat. Komunisté nechtěli ukazovat, že lidé Američanům mávají."

Američané v Hradci Králové 8. května 1945. Na Karlově třídě se míjí s mašírujícími Němci.

Přestože byl nedostatek jídla, Doubek získal fotografii, na níž se Američan odjíždějící z Hradce v džípu spokojeně láduje stehnem z pečené husy.

"Jen vysvětlit tenhle snímek mi zabralo deset let. Nakonec jsem zjistil, že husu upekly chudé příslušnice řádu Školské sestry de Notre Dame, jejichž klášter v Pospíšilově třídě zabrala na lazaret německá armáda," usmívá se badatel.