Chátrající areál Hospitalu Kuks z ptačí perspektivy.

Chátrající areál Hospitalu Kuks z ptačí perspektivy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Půl miliardy z Evropské unie na obnovu Hospitalu Kuks je v ohrožení

  • 2
Projekt záchrany unikátního barokního komplexu Hospital Kuks se již podle expertů nedá stihnout. Nejspíš tak propadne 440 milionů korun, které slíbila Evropská unie. Sehnat peníze jinde je podle ředitele společnosti Revitalizace Kuks nereálné.

Nejdřív velké naděje, teď obrovské zklamání. Projekt Kuks - Granátové jablko sliboval, že za téměř půl miliardy korun z evropských peněz zachrání Hospital Kuks - chátrající památku světového významu, která patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům v kraji.

Byla to neopakovatelná příležitost pro památkáře, kraj i celý region, do kterého měly přitéct pohádkové peníze. Sen se ale rozplývá.

Národní památkový ústav, zadavatel projektu, totiž zatím nedokázal vybrat firmu, která by splňovala všechny podmínky konkurzu. A čas neúprosně běží. Opravy totiž musí začít nejpozději v srpnu 2013 a revitalizace Kuksu má být navíc kompletně hotova už na konci roku 2014. Pokud kraj termíny nedodrží, Evropská unie peníze nepošle.

"Už ani nevěřím, že se to dá stihnout," říká ředitel památkářů v Josefově Oldřich Pešek, který o konkurzu rozhoduje.

Památkáři zamítli všechny firmy

V čem je hlavní problém? Do soutěže se přihlásilo osm firem, ale památkový ústav jejich projekty jeden po druhém zamítl. "Na základě doporučení komise jsme sedm z osmi firem vyloučili kvůli kvalifikaci a osmého kvůli neúplnosti nabídky," vysvětluje Pešek.

Záchrana hospitalu

* Národní kulturní památka Hospital Kuks je součástí unikátního barokního komplexu v údolí horního Labe. Na přelomu 17. a 18. století ho dal postavit majitel zdejšího panství František Antonín Špork. Mezi nejvýznamnější památky patří sochy od Matyáše Bernarda Brauna.
* Projekt Kuks - Granátové jablko chce oživit dnes nevyužívané a zchátralé části hospitalu. Výše dotace z fondů EU je 440 082 059 korun. Revitalizace musí být hotova do konce roku 2014.

Pět ze sedmi firem podalo proti verdiktu námitku, všechny však byly zamítnuty. Některé z nich se teď proto odvolávají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten teprve začne odvolání řešit a v úvahu připadají i soudní žaloby.

Tím se však celá soutěž definitivně o několik měsíců posune a pokračovat bude jen v případě, že dá úřad některé z firem za pravdu. Pokud ne, je definitivně po nadějích.

Na Kuksu tak nejspíš nikdo nevyužije prázdné a chátrající části budovy, studenti farmacie sem nebudou docházet na výuku historie lékárenství, zázemí zde nenajdou ani příbuzní pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří by v Kuksu absolvovali semináře zaměřené na schopnost vyrovnat se s těžkou nemocí v rodině.

To vše bylo v plánu projektu, který měl znovu oživit barokní komplex založený F. A. Šporkem na přelomu 17. a 18. století. Kuks, který se pyšní i sochami Ctnosti a Neřesti od Matyáše Bernarda Brauna, už téměř deset let čeká na zásadní opravu.

Pokud se termín nestihne, Kuks bude chátrat dál

"Ten projekt je ojedinělý případ, velmi pochybuji, že bychom ještě někdy v nejbližších letech podobnou částku v jiném programu dostali. Nevěřím, že by přišly takové prostředky od státu a ani znovu z Evropské unie. Není šance vzít to odjinud, Kuks bude chátrat i nadále," upozorňuje Jiří Skalický, ředitel společnosti Revitalizace Kuks, kterou založily kraj a obec Kuks, aby podporovala rozvoj hospitalu a okolí.

Na projekt jsou napojené další instituce

Velké naděje do Granátového jablka vkládaly kromě obce Kuks i další partnerské instituce, třeba Muzeum východních Čech, Oblastní charita v Červeném Kostelci, své projekty na Kuksu plánovala i Farmaceutická fakulta Karlovy univerzity v Hradci Králové a další.

"Pokud by se projekt nerealizoval, budeme neskonale smutní. Snažme se proto ještě zachránit, co zachránit jde, protože taková příležitost pro barokní areál celoevropského významu se už nemusí naskytnout. Promarnit ji by bylo pro všechny zúčastněné neomluvitelné," říká například Jarmila Tyrnerová z Keramického studia Kohoutov ve Dvoře Králové.

Studio se do projektu zapojilo s cílem hospital znovu oživit a pokusit se pokračovat v myšlenkách zakladatele F. A. Šporka: šířit vzdělanost, umění a charitu. "Jako partneři jsme byli informování velice profesionálně o podání, schválení i zahájení projektu, s hospitalem spolupracujeme při propagaci projektu. Problémy a skluz nastaly při zadávání veřejných zakazek. Jarní změna zákona o veřejných zakázkách byla sice potřebná, ale v praxi způsobila zpoždění nejen tohoto projektu," podotýká Tyrnerová.

Jestli projekt skončí, bude to znamenat velké nepříjemnosti i pro obec Kuks. Nemohla by počítat s přílivem turistů mířících na opravený hospital, zmizí také studenti a pracovní místa. "Projekt je napojený na spoustu našich dalších aktivit, a pokud skončí, bude to špatně. Stále doufáme, že to vyjde," říká starosta Kuksu Jiří Beran.

Podle Skalického je velká chyba ve špatné legislativě. "Hlavně v zákoně na zadávání veřejných zakázek," míní Skalický. Kritizuje zejména "podseknuté ceny" u výběrových řízení, které nelze nijak řešit a dovolují firmám nabízet služby za cenu, za niž nejsou schopny zakázku provést.

Podle ministerstva kultury projekt ohrožen není

Podle Skalického nese svůj díl odpovědnosti i památkový úřad a ministerstvo kultury, které s realizací projektu dlouho otálelo. Ministerstvo kultury zatím i přes skepsi všech ostatních zůstává v klidu.

"U takto velkých projektů se podobné obtíže vyskytují a mají samozřejmě dopad na rychlost jejich realizace. U projektu Kuks - Granátové jablko byl časový harmonogram nastaven s dostatečnými časovými rezervami a současné průtahy v zadávacím řízení prozatím neohrožují samotnou realizaci obnovy památky Kuks," tvrdí mluvčí ministerstva Jan Vondryska s tím, že zodpovědnost za projekt nese Národní památkový ústav.

"Spekulace o případných pochybeních jsou v tuto chvíli předčasné," dodal mluvčí. Další krok teď je na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který rozhodne, jestli se mohou některé firmy o zakázku na obnovu Kuksu dále ucházet.