Roubená chata Vyhlídka u Vamberka, kterou vlastní radní Karel Bačina.

Roubená chata Vyhlídka u Vamberka, kterou vlastní radní Karel Bačina. | foto: MF DNES

Vamberecký radní Bačina přihrál své firmě zakázku za 20 milionů

  • 1
Radní Karel Bačina z Vamberka má problém. Na jaře totiž na městské radě hlasoval ve prospěch své firmy. Jde přitom o zakázku za téměř dvacet milionů korun na stavbu kanalizace v Merklovicích.

Osmačtyřicetiletý radní Vamberka Karel Bačina na jaře zvedl ruku pro to, aby se na stavbě kanalizace v Merklovicích podílela firma Vaspo. Žádný problém? Naopak. Bačina je totiž ředitel stavební divize této společnosti a hlasováním se ocitl ve střetu zájmů.

Sice své kolegy v radě upozornil, že má se stavbou co do činění, ale pak pro ni stejně hlasoval. Bačina se k problému odmítl vyjádřit.

Soutěž o zakázku

* vítězem je sdružení Mados-Vaspo Vamberk - 15,1 milionu Kč (bez DPH a rezervy)

* druhý v pořadí je Strabag - 16,6 milionu Kč

* vyloučeni byli: Aqua Servis - 15,5 milionu Kč a Vakstav - 16,3 milionu Kč

"Je to neetické. Jde o střet zájmů a tento politik selhal. Nemůže jen oznámit svou podjatost, ale musí se i zdržet hlasování," uvedl Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které se zabývá veřejnými zakázkami i střetem zájmů.

Zakázku letos získalo sdružení firem Mados z Lukavice a Vaspo Vamberk, kde je Bačina společníkem. Do veřejné soutěže se přihlásily tři firmy a právě toto sdružení. Komise vyloučila dvě firmy kvůli chybějícím podkladům a zbyly dvě nabídky. Vyhrála ta levnější, druhá společnost chtěla postavit kanalizaci o 1,5 milionu korun dráž.

Neúspěšná firma protestovala

Jedna z neúspěšných firem se během posledních měsíců pokoušela soutěž napadnout, ale bez úspěchu. I tak upozorňuje, že role radního v zakázce není v pořádku.

Chata Vyhlídka: tady je Bačinovo

Ředitel stavební firmy Karel Bačina nerozvířil maloměstskou atmosféru Vamberka poprvé. Krátce předtím, než se před dvěma lety stal radním, si od města zakoupil chatu Vyhlídku. Podle tehdejší opozice však za hubičku a nevýhodným způsobem.
"Trestní oznámení, která jsme tehdy podali, policie odložila, protože údajně městu nevznikla škoda," řekl opoziční zastupitel Rudolf Futter (SOS).

Roubenou chatu nad Vamberkem vystavěl Klub českých turistů v roce 1926, ale přišel o ni během šedesátých let. Chata se vrátila turistům až po revoluci, jenže neměli na opravu peníze. Roku 1997 ji bezúplatně převedli na město.
Vamberk chatu pronajímal ne zrovna úspěšně a poté se ji rozhodl prodat kvůli špatnému stavu.
Transakci provázely velké vášně. Místní kritizovali velký spěch i podhodnocenou cenu. Jediným zájemcem byl tehdy místní podnikatel Karel Bačina. Opozice se snažila zhatit prodej vyhlášeným referendem, jenže se jej zúčastnilo příliš málo lidí.
Podnikatel nakonec koupil chatu s okolními pozemky od města za 3,1 milionu korun. Musí však podle smlouvy dodržet podmínku, že po deset let bude Vyhlídka sloužit pro ubytování a stravování, jinak na ni má město předkupní právo.
"Stačilo málo a zimu by nepřežila, objekt byl opravdu zchátralý. Museli jsme vyměnit všechny podlahy, vodovodní vedení, kanalizaci, elektrické vedení, vyměnili jsme okna, zateplili objekt a pořídili topení. Částku neprozradím, ale byla závratná," řekl tehdy novopečený majitel Bačina.

"Výsledek výběrového řízení tím už zřejmě nezvrátíme, ale chceme na to upozornit, aby se taková praxe neopakovala," řekl zástupce firmy, který si přál zůstat v anonymitě. Starosta Vamberka Jiří Mazúch vytýká radnímu pouze to, že hlasoval pro zakázku, jinak je prý vše v pořádku.

"Osobně bych se v takové situaci vzdal hlasování. Pokud by to udělal i on, stejně by to na výsledném rozhodnutí rady nic nezměnilo, hlasovali ještě čtyři radní. My jsme navíc pouze potvrdili to, co navrhla výběrová komise," řekl Mazúch (SNK ED).

Podle starosty zasedli v komisi při výběrovém řízení lidé z různých politických stran i odborníci. Navíc vítězné sdružení dvou místních firem je prý pro Vamberk dobrou zárukou: Mados totiž nyní pro město dokončil vodovod v Pekle.

Bačina je společníkem ve firmě Vaspo Vamberk jedenáct let a radním je poslední dva roky. Působí jako neuvolněný radní za Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Bačina má na starosti investice, dotace a čištění odpadních vod. Záměry na kanalizaci v Merklovicích se zrodily už předtím, než začal působit v radě.

Zastupitelé z koalice se ho zastávají. "Nemám žádné námitky proti výběrovému řízení. Je to člověk, který tady bydlí a ví, o co se jedná. A že je zrovna v radě a v zastupitelstvu, není na závadu, aby své firmě něco nepřihrál," zamyslel se koaliční zastupitel Josef Šejna (KSČM).

Opozice drží v patnáctičlenném zastupitelstvu jen pět křesel. Navíc naprostá většina veřejných zakázek je v kompetenci radních, protože jsou podlimitní.

"Myslím, že v případě pana Bačiny je střetů zájmů celá řada. Ve skutečnosti tu jde o tok peněz do zakázek města. Tam si to rada schvaluje tak, jak jim to vyhovuje," řekl opoziční zastupitel Miroslav Hlavatý (ODS). Ačkoli se radní Bačina dostal do střetu zájmů, hrozí mu nejvýš přestupek a pokuta do 50 tisíc.

Pochyby rovněž budí, že radnice ve Vamberku s vypsáním veřejné zakázky spěchala, aby vše stihla podle starého zákona. Vypsala soutěž v březnu formou zjednodušeného podlimitního řízení, kde je zapotřebí oslovit pět firem.

Další se mohly přihlásit samy, ale jelikož se zakázka zveřejňuje jen na stránkách města, zájemců obvykle mnoho není. Do soutěže se nakonec přihlásily tři firmy a jedno sdružení.

Od dubna přitom platí novela zákona. Tak rozsáhlá zakázka by podle ní okamžitě spadala do otevřeného řízení a radnice by ji musela oznámit v centrálním věstníku veřejných zakázek. Podle Oživení skýtá zjednodušené podlimitní řízení větší prostor pro manipulaci a omezování soutěže.