Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Náměstí je vřed Hradce, řekl primátor. Podle ministerstva je podjatý

  • 4
Ministerstvo pro místní rozvoj určilo, že rekonstrukci Velkého náměstí v Hradci Králové rozhodne stavební úřad některého z okolních měst. Potvrdilo totiž námitku aktivistů ohledně podjatosti primátora i úředníků.

Primátor je podle ministerstva podjatý třeba i proto, že v médiích tvrdil, že vzhled Velkého náměstí je vředem Hradce.

Námitku původně zamítl Královéhradecký kraj, Spolek pro kvalitu života, který bojuje proti tomu, jak by měla vypadat přestavba historického centra, jež je už roky ostudou města, se však proti rozhodnutí kraje odvolal a Ministerstvo pro místní rozvoj mu dalo za pravdu. Pro hradeckou radnici to znamená, že o rekonstrukci hradeckého náměstí bude rozhodovat stavební úřad z jiného města.

„Podle správního řádu musí jít o obec, která s námi svým obvodem sousedí,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Zhruba dvousetmilionovou rekonstrukci zanedbaného historického rynku budou posuzovat úředníci v Dobrušce, Novém Bydžově nebo Jaroměři. Rozhodnutí bude opět na Královéhradeckém kraji.

Hradec Králové chce historické náměstí opravovat už od roku 2008. Realizaci projektu však stále něco odsouvalo, protože město nejdříve mělo problém získat potřebná povolení všech vlastníků dotčených objektů a pozemků (o dlouhé cestě k souhlasům čtěte zde), a když už je skoro mělo, proti rekonstrukci v zamýšlené verzi se postavil právě Spolek pro kvalitu života. Vytvořil petici a pustil se do boje s námitkou podjatosti, kterou mu pomohla vytvořit bývalá zaměstnankyně právního oddělení magistrátu.

Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha (TOP 09), který má rekonstrukci náměstí na starost, by však rozhodnutí ministerstva nemělo plánovanou rekonstrukci znovu oddálit.

Hradec chce jít k Ústavnímu soudu

„Rozdíl bude pouze v tom, který stavební úřad bude projekt řešit, rekonstrukci to však nijak nezdrží,“ říká Vedlich, který chce s kolegy ve vedení města probrat možnost, že by se hradecká radnice obrátila na Ústavní soud.

„Zvážíme žalobu u Ústavního soudu, protože rozhodnutí ministerstva je naprosto absurdní a do budoucna by nemuselo mít vliv jen na rekonstrukci Velkého náměstí, ale i na další stavby, které realizují města v celé republice,“ říká Vedlich.

Za největší absurditu považuje Vedlich část ministerského odůvodnění, které posuzuje možnou podjatost primátora podle jeho mediálních vyjádření.

„Primátor města ovšem uváděl i informace, které už nelze označit jako běžné informování veřejnosti,“ uvádí odůvodnění od ministerstva. Nad rámec běžného informování veřejnosti prý bylo třeba jeho vyjádření pro MF DNES z rozhovoru v prosinci 2012, kdy vzhledem k Velkému náměstí řekl, podle ministerstva expresivně, že „jiný velký vřed ve městě nevidí“.

Původní hodnocení krajského úřadu, že jde o běžná vystoupení představitele samosprávy, prý není zrovna přiléhavé. Kraj ve svém zdůvodnění zamítnutí námitky hradeckého spolku prý také špatně zareagoval na petici, kterou spolek zorganizoval. Na arších a internetu ji podepsalo kolem šesti stovek lidí. Podle kraje totiž petice nebyla předmětem řízení (více o petici čtěte zde).

Petice místních? Podpisy jsou z Ostravy i Rakovníka

„Takto nelze reagovat na petici, která je podle podatelů námitky skutečností svědčící o tom, že na území města není záměr přijímán,“ argumentuje kostrbatě ministerstvo v rozhodnutí. Jak je záměr na území města přijímán, by se dalo polemizovat při pohledu na internetovou verzi petice, pod níž jsou podpisy lidí například z Písku, Prahy, Brna, Ostravy, Rakovníka, Boskovic a dalších měst po celé republice.

Noční pohled svrchu na budoucí podobu Velkého náměstí

Spor mezi městem a Spolkem pro kvalitu života vznikl kvůli projektu na rekonstrukci náměstí, který počítá se zrušením co nejvíce parkovacích míst. Spolek přišel před rokem s peticí, která odmítá zrušení 170 parkovacích míst ze současných 290 (o projektu čtěte více zde). Podle autorů petice „auta znamenají lidi“ a jejich vyhnání z historického centra z něj tak vyžene i je.

Máme zpracovanou studii, která vychází ze sčítání aut na náměstí, a podle ní je navrhovaný počet míst dostatečný na zajištění veškerých potřeb území,“ zdůvodňuje snížení parkovacích míst autor projektu architekt Jiří Krejčík. Auta chtějí autoři projektu vyhnat buď do ulic sousedících s náměstím, či do okolních parkovacích domů.