Místostarosta Náchoda Tomáš Šubert ukazuje vítězný návrh ze soutěže o...

Místostarosta Náchoda Tomáš Šubert ukazuje vítězný návrh ze soutěže o Škvoreckého lavičku od Josefa Faltuse. Socha se objeví u kostela na náměstí. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Soutěž o Škvoreckého lavičku zná vítěze. Socha literáta musí zhubnout

  • 0
Sochař Josef Faltus vyhrál v soutěži o Škvoreckého lavičku v Náchodě. Porota si však vymínila, že spisovatel v jeho podání musí o něco zeštíhlit. Socha se objeví na náměstí zřejmě příští rok.

Spisovatel a překladatel světového jména Josef Škvorecký se dočká sochy ve svém rodišti, jak radnice slíbila po jeho smrti loni v lednu.

Do soutěže se přihlásilo šest umělců a firem. Radnice nyní ukázala vítězný návrh i další dva v pořadí, jak je určila porota složená z radních, sochaře či architekta.

Vítězem se stal Josef Faltus z Kostelce nad Labem, který přislíbil zhotovit litinovou sochu za částku 820 tisíc korun s DPH.

Na druhém místě v soutěži skončil výtvarník Martin Kocourek z Prahy. Ten navrhoval vytvořit sochu z patinovaného bronzu za 850 tisíc korun, což byla vůbec nejvyšší částka v soutěži.

Třetí místo obsadil Lukáš Schorný z Prahy s nejlevnějším návrhem, jeho bronzová socha měla přijít na 450 tisíc korun. Další účastníci počítali se sochami z betonu, bronzu či kvalitního pískovce.

U vítěze vadila lavice z knížek i břicho

Vítěz je sice jasný, ale porota měla k jeho modelu výhrady. Město po sochaři Faltusovi chce, aby se jimi řídil.

"Porota doporučila, aby autor zvážil, jestli je vhodné, aby sokl lavičky tvořily knihy. Také by měl znovu promyslet tělesné proporce figury," řekl místostarosta Náchoda a jeden z porotců Tomáš Šubert.

Generace Zbabělců odchází

Josef Škvorecký zemřel 3. ledna 2012 v kanadském Torontu ve věku 87 let. V Československu zaujal v roce 1958 románem Zbabělci, v němž čerpal ze svých náchodských kořenů, i pozdějšími prózami. V exilu s maželkou Zdenou Salivarovou vybudoval nakladatelství '68 Publishers.

Letos v únoru odešel v 88 letech i poslední z generace Zbabělců skladatel Jaroslav Celba. V březnu jej ve věku 86 let následoval další z náchodských tvůrců této generace animátor a kreslíř Jaroslav Cita.

Proti velkému břichu sochy protestoval v porotě hlavně náchodský restaurátor a sochař Jindřich Roubíček, který Škvoreckého znal osobně.

"Chápu, že na té fotografii, kterou jsme k soutěži přiložili, působí Škvorecký trochu obézně. Ale protože jsem Škvoreckého dobře znal, dali jsme autorovi některá doporučení, což on slíbil respektovat. Jedno z nich je, aby socha byla hubenější," uvedl sochař Roubíček.

Někteří lidé z poroty se už s městem dohodli, že práce na soše přijedou obhlédnout v jejich průběhu, což by umožnilo některé úpravy.

Inspirací byla fotografie s přítelem Dorůžkou

Socha chce připomenout rodáka po vzoru jiných měst ve světě a má být i turistickou atrakcí. Až si turisté přisednou k Škvoreckému na lavičku, mohou se společně vyfotit a v pozadí budou mít náchodský zámek.

Inspirací pro sochu-lavičku se stala fotografie Škvoreckého s hudebním publicistou a muzikologem Lubomírem Dorůžkou, s nímž společně napsal knížku Tvář jazzu.

Podle fotografie radní chtěli, aby socha zachytila Škvoreckého realisticky ve věku kolem šedesátky v jeho typické ležérní póze.

Škvorecký má v Náchodě zatím bustu

V Náchodě má Škvorecký už svou bustu, která zdobí městskou knihovnu. Vytvořil ji náchodský sochař a hudebník Jindřich Roubíček, který poznal Škvoreckého blíž za studií v Hořicích, kde budoucí literát učil. Spisovatel mu seděl modelem dvakrát či třikrát koncem devadesátých let, když do Náchoda přijížděl. Pak už sochař tvořil jen podle fotografií a po smrti Škvoreckého nechal bustu odlít.

Město neurčilo sochařům, z jakého materiálu socha bude, jen žádalo, aby odolala vandalům i počasí co nejlépe. Před lavičkou bude stát ještě informační tabule s údaji o rodákovi.

Pamětníci schválili lavičku

Lavička zřejmě zakotví v půli příštího roku na Masarykově náměstí v nové klidové zóně u kostela. Vedení města čekalo, jak nakonec dopadnou chystané úpravy náměstí.

Letos se totiž stěhuje historická kašna o několik metrů směrem ke kostelu, kde vznikne posezení se stromy a lavičkami. Doprava se posune k okrajům náměstí.

Podle místostarosty Šuberta má lavička velkou podporu od pamětníků i lidí v Náchodě. "Podle pamětníků bude lavička dobře vyjadřovat Škvoreckého temperament," řekl Šubert.

Jeden sochař však napsal radnici dopis, že by si spisovatel zasloužil důstojnou stojící sochu, nikoli tuto teatrální lavičku. Mladí lidé v Náchodě loni zase navrhovali sochu se saxofonem, z nějž by tryskala voda.

Město uspořádalo na sochu sbírku, jejíž výtěžek použije na finanční odměny pro oceněné sochaře na druhém a třetím místě. Vítěz nedostane odměnu, protože s ním město uzavře smlouvu na zhotovení sochy.

Financování sochy ještě není podle místostarosty úplně jasné, město se na ni ještě pokouší sehnat příspěvky od institucí.