Vídeňan Johannes Neukirchen se vydal do Hradce, aby pátral po předcích a...

Vídeňan Johannes Neukirchen se vydal do Hradce, aby pátral po předcích a dozvěděl se co nejvíce o jejich osudech (30. 6. 2015). | foto: Lukáš Urban

Rakušan hledá v Hradci předky, jimž apatyka vynesla slávu i tituly

  • 2
Po osudech svého rodu pátrá mladý Vídeňan, jehož předkové v 17. století v Hradci Králové provozovali slavnou lékárnu, která v domě na Velkém náměstí působí dodnes.

Jeho předkové se v první polovině 17. století usídlili v Hradci Králové, kde provozovali slavnou lékárnu U Zlatého lva, stali se významnými měšťany, konšely, ale také církevními hodnostáři a mecenáši hradecké katedrály svatého Ducha.

Nyní se Vídeňan Johannes Neukirchen vydal do Hradce, aby po nich pátral a dozvěděl se co nejvíce o jejich osudech.

„Veškeré informace, které jsem o našem rodu měl, jsem získal z historie sepsané mým pradědou. Nebylo toho ale moc, proto jsem už před lety začal pátrat po internetu a nyní jsem se do Hradce Králové vypravil i osobně. Můj otec, děda či praděda neměli možnost začít sami pátrat, protože jim do toho vstoupily první i druhá světová válka, pak komunistický režim v Československu,“ popisuje Neukirchen, potomek slavného hradeckého lékárníka Ondřeje Kirchnera, který provozoval nejstarší apatyku v Hradci na Velkém náměstí.

Je jedním ze 176 významných měšťanů, kteří jsou pohřbeni v kryptě katedrály svatého Ducha. Tam také vedly jeho první kroky. Hrob svého praprapředka si však prohlédnout nemohl. „Těla měšťanů leží v kryptě pod kostelem, která je zapečetěná, lidé do ní mohli vstoupit naposledy při rekonstrukci v roce 1941,“ zklamal Rakušana správce katedrály.

Vídeňan má nové informace o košatém rodokmenu

Ani oltář svatého Fabiána a Šebestiána, který v 17. století nechal v katedrále postavit kanovník Jan Kirchner, syn Ondřeje, nenašel. „Všechny oltáře, které tady jsou, jsou dost nové, z 19. století. Ty starší se nedochovaly kvůli řádění Švédů a husitů,“ poučil návštěvníky správce.

O to větší radost mu udělala možnost prohlédnout si archiv a materiály hradeckého badatele Zdeňka Doubka, který začátkem letošního roku zemřel. Doubek stihl za celý svůj život nasbírat nespočet informaci o starém Hradci Králové a jeho obyvatelích, včetně rodiny Kirchnerovy.

Z jeho pracovny se Neukirchen vracel s novými jmény, která si může zapsat do svého košatého rodokmenu. „Do té doby jsem věděl, že kromě lékárny měli i zahrady s léčivými bylinami na starém městě. Z těchto dokumentů jsem se dozvěděl, že jim tam patřily i domy, které ještě stále stojí,“ neskrýval Vídeňan radost.

Výzva čtenářům

Máte nějaké informace či dokumenty týkající se rodiny hradeckého lékárníka Ondřeje (Andrease) Kirchnera z Neukirchenu a chcete jeho potomkovi pomoci při pátrání? Naskenujte je či okopírujte a pošlete nám je do redakce na: michaela. rambouskova@mfdnes.cz či na adresu MF DNES, Nerudova 37/32, 500 02 Hradec Králové. My je panu Johannesi Neukirchenovi předáme.

Do rodinné mozaiky mu tak zapadla i trojice domů vedle nynějšího Klicperova divadla, v nichž teď sídlí třeba půjčovna divadelních kostýmů, divadelní klub nebo restaurace.

„Musel to být opravdu zámožný muž,“ pokyvoval hlavou. Jak vážená rodina Ondřeje, zvaného také Andreas, Kirchnera byla, svědčí i to, že v roce 1644 získali erb a titul Kirchner von Neukirchen. „Z informací, které jsem už měl, vím, že o čtyři roky později získali ještě jeden erb a v roce 1731 se stali šlechtici,“ popsal Vídeňan.

Kirchnerové z Neukirchenu se z Hradce Králové později odstěhovali do Rakouska. „Můj prapradědeček se ještě narodil v Čechách. Byl oficírem v bitvě u Solferina,“ podotkl Neukirchen.

Domů do Vídně si z Hradce Králové veze řadu nových informací. Ty si zapracuje do historie svého rodu a bude pátrat dál.