Hlavně se nestyďte mluvit a pracujte na sobě, radí šéfka jazykové školy

  7:48
Pro cambridgské zkoušky z angličtiny nemusíte letět až na „ostrovy“. Jako jediná škola ve Východních Čechách je nabízí i Evropské vzdělávací centrum se sídlem v Hradci Králové a Pardubicích. Hlavně se nestydět mluvit, radí jeho ředitelka.

Ředitelka Evropského vzdělávacího centra Eva Margolienová. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jen v Královéhradeckém kraji se nyní stovky lidí rozhodují, jaké jazykové kurzy, do kterých se nyní lze hlásit, budou na jaře navštěvovat. A další stovky maturantů zase řeší, jestli na podzim nezkusit roční studium angličtiny nebo němčiny.

Z obrovského množství kurzů a škol si ale není jednoduché vybrat. „Doporučení typu kurzu nejde paušalizovat, každý student má vlastní potřeby a je důležité k těmto potřebám přistupovat individuálně,“ říká Eva Margolienová, ředitelka Evropského vzdělávacího centra, kde můžete jako v jediné jazykové škole v Královéhradeckém a současně Pardubickém kraji získat cambridgské zkoušky z angličtiny.

O jaké kurzy je největší zájem?
O docházkové kurzy angličtiny, které se konají jednou týdně. Angličtina je dlouhodobě nejžádanější cizí jazyk, který Češi studují, a to, že preferují docházku jednou týdně, souvisí s hektickým životním stylem. Lidé jsou hodně pracovně vytížení, a když se ve volném čase své aktivity snaží vyvážit například mezi sport a vzdělávání, častější docházka pro ně jednoduše není komfortní.

Vybírají si lidé kurzy dobře?
Když do jazykové školy dorazí nový zájemce o studium, je nutné zjistit základní informace, které výběr kurzu ovlivní. Jedná se například o cíle studia, dobu, kterou student k dosažení tohoto cíle má k dispozici, motivaci studenta a v neposlední řadě i o finanční stránku. Pokud k nám například přijde paní, jejíž děti se odstěhovaly do zahraniční a ona potřebuje komunikovat s malými vnoučaty v cizím jazyce, doporučíme jí jiný typ kurzu než třeba vrcholovému manažerovi, který má za měsíc zvládnout náročnou mezinárodní zkoušku, nebo studentovi, který má ve škole plno gramatiky a potřebuje se zbavit ostychu z mluveného projevu.

Doporučila byste, aby si každý udělal nějakou jazykovou zkoušku, třeba cambridgské zkoušky z angličtiny? Nestačí, že se prostě domluvím?Cambridge zkoušky jsou prestižní jazykovou certifikací a určitě není potřeba, aby o ně usiloval každý student, který kdy otevřel učebnici angličtiny. Jak jsem již uvedla, záleží na studentovi. Pokud se bude jednat o tu paní, jejíž vnoučata žijí v zahraničí, není v podstatě důvod, aby se stresovala skládáním mezinárodního certifikátu. Na druhou stranu, když už studiu jazyka věnujete svoje úsilí, čas a peníze, je pravděpodobné, že dosáhnete nějakého pokroku. Tento pokrok a vaše jazyková úroveň je bez jazykové certifikace v podstatě neměřitelná. Cambridge English syndikát objektivitu jazykového testování vyvíjí od roku 1913. Má tak oproti jiným zkouškovým syndikátům, zejména v Evropě, obrovský náskok. To je také důvod, proč jsou tyto certifikace uznávané tak širokou řadou zaměstnavatelů, škol, univerzit, úřadů a dalších institucí.

O jakou úroveň je největší zájem a proč?
Největší zájem mezi zkouškami je určitě o Cambridge English First, dříve známé především pod zkratkou FCE. Jedná se o zkoušku na úrovni B2 dle Evropského rámce pro jazyky, tedy o zkoušku pro pokročilé studenty. V poslední době ale pozorujeme zvýšený zájem o zkoušku Cambridge English Advanced, dříve CAE, která je na úrovňovém žebříčku ještě o příčku výše. Obě zkoušky jsou žádané především pro svoji širokou uznatelnost jak v ČR, tak v zahraničí.

Řada lidí si sice udělá zkoušky, ale když se má domluvit s rodilým mluvčím, má potíže…
V momentě, kdy student zkoušku zdárně složí, má prokazatelnou kompetenci k tomu, aby se s rodilým mluvčím úspěšně domluvil. Je potřeba si ale udržovat znalosti aktivní. Jestliže složíte zkoušku a pak tři roky cizím jazykem nepromluvíte ani slovo, je přirozené, že když zazvoní telefon a ze sluchátka nezazní čeština, vyděsíte se a váš projev nebude asi úplně plynulý. Pokud nechcete nebo nemůžete docházet do kurzů, kde budete cizí jazyk dále rozvíjet, pracujte alespoň na tom, abyste o získané dovednosti nepřišli.

Ale jak?
Začleňte jazyk do své životní rutiny. Čtěte příběhy a časopisy, poslouchejte rádio, sledujte pořady v cizím jazyce s titulky, věnujte se na internetu cizojazyčným webovým stránkám, chatujte v cizojazyčných komunitách, scházejte se s přáteli, kteří chtějí jazyk také procvičovat a především - nestyďte se. Jednadvacáté století nabízí nepřebernou škálu možností, jak komunikovat s lidmi a získávat informace, a když máte dostatek sebevědomí, jde vše snáze.

Jak jsme na tom v Česku s cizími jazyky?
Poslední větší sledování bylo v rámci Eurobarometru před dvěma lety a Češi skončili v horší polovině. Dlouhodobě nejlepší výsledky obsazují skandinávské a pobaltské země. Nijak slavně na tom naopak nejsou Maďaři, Italové nebo Angličané. Co považuji za zajímavé, je fakt, že země sousedící s Českem byly hodnoceny jako lepší průměr. Souvisí to možná s celkovým přístupem k cizím jazykům a s otevřeností společnosti. V mnoha zemích, které mají výborné výsledky, je například mnohem vyšší poměr televizního vysílání v původním znění s titulky, než který má k dispozici běžný divák českých televizních kanálů.

Je podle vás úroveň výuky jazyků na základních a středních školách dostačující?
Myslím si, že přístup k výuce jazyků na školách se v posledních letech hodně zlepšil. Vnímáme to i v rámci učitelských seminářů, které organizujeme. I rodiče si více uvědomují, jak důležitou roli znalost cizího jazyka hraje a v budoucnu hrát bude. Bude skvělé, pokud tyto tendence budou dále pokračovat, protože ve srovnání s Evropou máme stále co dohánět.

Je člověk schopný naučit se plynule mluvit jen tím, že měl jazyk ve škole?
Určitě je možné se velmi dobře naučit cizí jazyk, aniž byste vyjel do zahraničí. Vše je o motivaci a o přístupu. Když vyjedete do ciziny na tříměsíční brigádu, kde většina lidí kolem vás budou další Češi, Slováci nebo Poláci, váš progres bude minimální. Když zůstanete na prázdniny doma a denně budete studovat, můžete se výrazně zlepšit.

Doporučila byste rodičům, aby dali děti na roční pomaturitní studium?
Určitě ano. Pokud například neklapne přijetí na vysokou, nebo po maturitě studenti nejsou vyloženě vyhranění ve výběru další školy, je skvělé využít možnost intenzivního studia angličtiny nebo jiného jazyka. V naší jazykové škole se studenty za jeden rok pomaturitního studia pracujeme tak, aby zvládli pokročit o dvě úrovně Evropského referenčního rámce.

Je podle vás v kraji dostatek kvalitních jazykových škol?
Na čem se určitě shodneme, je fakt, že v kraji je jazykových škol opravdu hodně. Jak jsou kvalitní, to je otázka spíš pro studenty. K výběru kvalitní školy mohou napomoci informace například o tom, jak dlouhou má škola historii, jaké má zázemí, lektory, služby pro studenty, doporučení nebo certifikace.

Jaký je v posledních letech trend ve výuce jazyků?
Centrem moderní výuky jsou studenti a rozvoj jejich komunikačních dovedností. V našich kurzech se v základních úrovních věnuje čas osvojení slovní zásoby či gramatických struktur zhruba z padesáti procent a dalších padesát se věnuje mluvení a porozumění. Ve vyšších úrovních, kdy je student v cizím jazyce samostatnější, pak zacílení na komunikaci převládá ve větší míře. Typy kurzů měníme v závislosti na poptávce. Populární jsou jednorázové jazykové workshopy nebo konverzační semináře s rodilými mluvčími.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

Za vraždu a pokus o další hrozí muži výjimečný trest, podle policie chystal i třetí

25. dubna 2024  13:05

Jednoho člověka pobodal, dalšího nechal uhořet v domě, který úmyslně zapálil, viní kriminalisté od...

Ministr zamítl rozklady obce Všestary a občanů proti stavbě D35 u Hradce

25. dubna 2024  9:54

Ředitelství silnic a dálnic má pravomocné stavební povolení na stavbu úseku dálnice D35 ze Sadové k...

První záchranka na elektřinu. V Hradci od ní očekávají výkon a levnější provoz

24. dubna 2024  15:35

Záchranáři v Hradci Králové si jako první v republice pořídili pro výjezdovou skupinu s lékařem...

Basketbalistka Čuperková završila kariéru. I bez medaile byl konec příjemný, říká

24. dubna 2024  14:31

Do osmé sezony v hradeckém dresu vstoupila Kristýna Čuperková kvůli dlouhému zranění se zpožděním a...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...