Zchátralé budovy Tepny už jsou zdemolované až na část přiléhající k opravené...

Zchátralé budovy Tepny už jsou zdemolované až na část přiléhající k opravené budově Drapačových. Snímek je z horkovzdušného balonu (16.6.2014). | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Odpůrci náchodského hypermarketu svolávají k sobotnímu referendu

  • 6
Obyvatelé Náchoda budou v místním historicky prvním referendu v sobotu rozhodovat o stavbě hypermarketu v Tepně. Aktivisté se hněvají na město, že jim zmařilo propagaci hlasování ve zpravodaji.

Zelení aktivisté burcují proti hypermarketu na 2,5 hektarech soukromých pozemků v Náchodě už šest let a nyní jdou do finále s referendem. Město však pro plebiscit nedělá o mnoho víc, než musí.

Ukázali to už předešlí zastupitelé, kteří odsunuli referendum až za termín říjnových komunálních voleb. Přitom aby bylo referendum platné, musí přijít potřebných 35 procent voličů. Teď redakční rada Náchodského zpravodaje odmítla vydat plakát k referendu, na němž aktivisté ukazují, že markety „spolknou“ v centru větší plochu, než jakou mají náměstí či zámek. Podle nich to bylo nezákonné.

Náchodské náměstí zabírá víc než hektar plochy, stejně tak zámek nad městem. Organizátoři referenda upozorňují na svých plakátech, že plánovaný hypermarket s parkovišti v bývalé Tepně zabere skoro tři hektary blízko centra.

„Plakát se nezdál členům redakční rady objektivní a vyvážený, ale takové posuzování jim nepřísluší. Podle novely tiskového zákona by neměl být problém uveřejnit příspěvky zastupitelů, pokud nejsou například rasistické nebo nepropagují zločinecké ideologie,“ řekl jeden z členů přípravného výboru a náchodský zastupitel za Stranu zelených Michal Kudrnáč.

Referendum o Tepně

  • Referendum se koná 22. listopadu od 8 do 20 hodin ve 25 okrscích Náchoda a jeho příměstských částí, lidé obdrží hlasovací lístky až ve volební místnosti.
  • Hlasovat může osoba ve věku 18 let, s trvalým pobytem v Náchodě, s sebou musí mít občanský průkaz nebo cestovní pas. Kdo si vyřídil hlasovací průkaz, může volit i v jiném okrsku. 
  • Hlasující odpoví na dvě otázky ohledně pozemků v majetku JTH Holdingu:

1. Souhlasíte s tím, aby Město Náchod v areálu bývalé Tepny odkoupilo všechny pozemky, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana?

2. Souhlasíte s tím, aby Město Náchod v areálu bývalé Tepny trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu a jeho Souhrnné průvodní zprávy, zejména na smíšeném rázu území a blokové zástavbě s tradičním systémem ulic?

Mluvčí radnice odmítá, že by tím bylo zpochybněno právo zastupitele na otištění osobního názoru.

„Členové redakční rady označili informace na plakátu za zavádějící a nepravdivé, což by mohlo zejména starší občany mást. Podle jejich názoru bylo vhodnější, aby se členové přípravného výboru více věnovali vysvětlení konkrétních otázek, o kterých mají lidé v referendu rozhodovat,“ uvedla odpovědná redaktorka a mluvčí města Nina Adlof.

Podotkla, že i v časové tísni radnice otiskla alespoň průvodní článek aktivistů k referendu a že bude na informační kampani v týdnu před referendem spolupracovat hlavně na internetu.

Plebiscit vyjde asi na 220 tisíc korun a bude ho zajišťovat celkem 111 lidí v komisích či technickém zázemí. Město nechalo vylepit vyhlášku o referendu a ve zpravodaji otisklo úvodník se základními údaji o jeho konání. Jinak je vše na aktivistech.

Ti zapojili několik desítek lidí, odpovídají na maily, diskutují na Facebooku. Na výlepová i veřejná místa umístí stovku plakátů a ve dvou vlnách chtějí roznést letáčky do domácností. Konání referenda už podpořil náchodský zastupitel, místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Aby nové zastupitele k určitému postoji vůči developerovi z Tepny referendum zavázalo, musí přijít hlasovat 35 procent všech voličů, tedy skoro 5 800 lidí, a 25 procent musí hlasovat pro odpověď ano. Pro srovnání ke komunálním volbám dorazilo v Náchodě jen přes 7 tisíc voličů, takže referendum nemá nic jisté.

Jde o soukromý majetek

„Člověk, který je realista, ví, jak dopadla všechna ostatní referenda v podobně velkých nebo větších městech. Byl by malý zázrak, kdyby v Náchodě lidé přišli v tak velkém počtu. Musíme doufat,“ řekl zastupitel Kudrnáč.

Referendum podpořilo v petici 1 670 občanů Náchoda. Aktivisté však připouštějí, že stavbě hypermarketu nemusí zabránit ani platné referendum, protože jde o soukromý majetek. Chtějí však zavázat město, aby se snažilo co nejlépe využít rozsáhlou plochu blízko centra.

Pozemky patří společnosti JTH Holding teplického developera Jaroslava Třešňáka. Ten už územní rozhodnutí na obchodní centrum od stavebního úřadu získal, ale kvůli odvoláním o něm rozhodne krajský úřad.

Město už s developerem vyjednalo možnost odkoupit alespoň půlhektarový pozemek z jeho areálu, ale nikdo zatím neví, co by tam mělo vzniknout. Celek odmítl prodat. JTH Holding koupil 2,5 hektaru pozemků s budovami za 18 milionů korun, nechal je však chátrat a vloni je strhl.

Chce tam postavit obchodní centrum, hypermarket, obchodní galerii a parkoviště pro víc než 300 aut. Odpůrci se obávají, že to ovlivní dopravu ve městě. Argumentují i tím, že město, když už dřív svolilo s výstavbou, nerespektovalo vlastní územní plán.