Obyvatelé Hostinného na Trutnovsku si stěžují na pohozené injekční jehly. Ilustrační foto

Obyvatelé Hostinného na Trutnovsku si stěžují na pohozené injekční jehly. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Z koupaliště může být hřiště. V Hostinném to ukáže referendum

  • 2
Sdružení „Hostinné žije“ vyvolalo referendum. Obyvatelé města na Trutnovsku mohou v říjnu říct, jestli má radnice zmodernizovat zavřené koupaliště a jak bude postupovat proti drogám. Obě otázky podle nich souvisí.

Nejen o složení zastupitelstva budou v říjnu rozhodovat obyvatelé Hostinného. Ve stejnou dobu jako komunální volby se tam uskuteční referendum k řešení drogové problematiky a areálu chátrajícího koupaliště.

Skupina mladých lidí založila sdružení Hostinné žije a rozjela podpisovou akci k vypsání referenda. Potřebný počet 800 podpisů se jim podařilo nasbírat za dva červencové týdny. Zastupitelé tak budou muset všelidové hlasování v polovině října vyhlásit.

Obyvatelé budou mít šanci hlasovat, zda chtějí, aby radnice vytvořila a realizovala strategický plán řešení drogové problematiky zaměřený na tvrdé drogy, a také, jestli město má zmodernizovat zdejší koupaliště na areál se širším využitím. Obě otázky spolu podle zastánců referenda úzce souvisí.

„Pokud mladí lidé budou mít alternativu pro trávení volného času, nebudou se poflakovat v parku, kouřit marihuanu a přecházet k tvrdým drogám. Referendum by mělo být od toho, aby lidé vyjádřili svůj názor a jasně řekli, zda chtějí rekonstrukci areálu koupaliště nebo ne,“ říká mluvčí sdružení a bývalý zastupitel Petr Kesner.

Oživení areálu přijde na desítky milionů

Hostinská radnice však považuje referendum za zbytečné. Bazény v areálu koupaliště nejsou řadu let využívané. V posledních letech tam fungovala hospoda, avšak po odchodu nájemce je dnes celý areál zavřený.

Zastupitelé se otázkou koupaliště zabývali v uplynulých letech několikrát. Řešili, zda vybudovat menší bazén, nebo starý využít jako přírodní biotop. Hlavním problémem je vysoká finanční náročnost, projekt by stál desítky milionů korun.

Podle sdružení Hostinné žije by se koupaliště mělo přeměnit na sportovně–kulturní areál, který bude sloužit celý rok. Kromě bazénu navrhují zřízení venkovní posilovny, skate parku, oddychové zóny pro pacienty nedalekého rehabilitačního ústavu či zázemí pro pořádání koncertů či příměstských táborů.

„Koupaliště tady hodně chybí a hřiště, které by využily různě staré děti, tady bohužel taky není,“ stěžuje si obyvatelka Veronika Moravcová.

Nejvíc bývá uživatelů pervitinu

Ke zhoršení drogové situace v Hostinném, podobně jako v dalších městech, došlo v posledních letech. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé nacházejí použité injekční stříkačky pohozené u domů nebo v městském parku.

„Sekám trávu na zahradě a narazím na injekční stříkačku. Nechápu, proč někdo má důvod hodit ji za plot k lidem na zahradu,“ popsala Lucie Lehotská nedávný zážitek na Facebooku.

Kontaktní centrum RIAPS Trutnov podle závěrečné zprávy za rok 2013 eviduje v Hostinném dvaadvacet klientů. Základní návykovou látkou je ve většině případů pervitin. Závislých však bude ve městě víc.

„Jde o minimální počet z toho důvodu, že ne každý klient je ochoten sdělit místo svého pobytu. S vysokou pravděpodobností je jich reálně mnohem více,“ říká vedoucí kontaktního centra Ondřej Čalovka.

Podle něj se drogová situace v Hostinném dramaticky neliší od stejně velkých měst v regionu, jako je Žacléř nebo Úpice. „V celé republice přibývá problémových uživatelů drog a Trutnovsko není výjimkou,“ dodává Čalovka.

Terénním pracovníkům kontaktního centra se mezi narkomany v Hostinném podařilo výrazněji proniknout teprve v loňském roce. Do té doby s nimi spolupracovalo pouze minimum závislých.

Streetworkeři vloni při výjezdech vyměnili téměř tři tisíce injekčních stříkaček. „Drogová scéna je tady uzavřená, uživatelé se skrývají a bylo obtížné se mezi ně dostat,“ vysvětluje Ondřej Čalovka.