Starosta Nové Paky Rudolf Cogan se rozhodl hazard ve svých ulicích vymýtit úplně. (Ilustrační snímek)

Starosta Nové Paky Rudolf Cogan se rozhodl hazard ve svých ulicích vymýtit úplně. (Ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

V Nové Pace i ve Dvoře hazard končí, jinde budou mít z heren peníze

  • 2
Města v Královéhradeckém kraji mají na hazard rozdílný pohled. Některá od ledna všechny automaty a rulety zakážou, jiná je sice regulují, ale úplně se jich nezbaví. Vždyť do pokladen měst přinášejí peníze třeba na sport nebo kulturu.

Mít miliony na investice či podporu sportu výměnou za povolení "výherních" automatů, nebo obyvatele před hazardem bez výjimky chránit? Před takovou volbou stojí radnice měst v Královéhradeckém kraji.

Někde už rozhodli, od 1. ledna třeba definitivně zhasnou všechny automaty v Nové Pace na Jičínsku. Vyhláškou, pro jejíž zavedení zvedlo ruku všech jedenadvacet zastupitelů, však přijde rozpočet města o 4 miliony korun.

Jinde se snaží najít kompromis. Hořice už před několika lety přijaly vyhlášku, která provoz výherních automatů reguluje. Od března příštího roku začne platit nová vyhláška, která bude upravovat propagaci heren. Úplně je vyhnat z města ale zastupitelstvo nehodlá.

"Z hazardu získáváme odhadem sedm milionů ročně, které používáme na sport. Financujeme z nich například plavecký bazén nebo další sportoviště, která jsme získali od tělocvičné jednoty," vysvětluje starosta Hořic Ivan Doležal.

Přesto se radnice snaží provoz heren omezit alespoň tak, aby příliš nelákaly děti a mladistvé. Z ulic zmizí blikající neony lákající do heren a další výrazné označování či slibování výher.

"Novou vyhlášku jsme konzultovali s magistrátem v Hradci Králové, kde podobná od letoška už platí. Tu jejich budeme trochu kopírovat," přibližuje záměr starosta.

Úplnému vyhnání heren z ulic města se ale zastupitelé brání. Důvodem jsou i obavy, že by je provozovatelé některých podniků mohli hnát k soudu. Podle starosty navíc hořické herny příliš nevyužívají místní lidé.

"Ti největší hráči ani nejsou od nás, ale z okolí. K nám jezdí hrát, protože se za svoji závislost stydí. Pokud herny zakážeme, tak pojedou do jiného města," míní Doležal.

"Holt bude méně investic"

Starosta Nové Paky, která se rozhodla hazard ve svých ulicích vymýtit úplně, má jiný názor.

"Po možnosti zákazu jsme už hodně dlouho volali. Ruku pro zrušení hazardu ve městě zvedlo všech jednadvacet zastupitelů," říká spokojeně novopacký starosta Rudolf Cogan a slibuje, že provozovny si bude na udání sám prověřovat.

Město ale kvůli rozhodnutí zastupitelstva přijde odhadem o 4 miliony, které doposud z hazardu dostávala. "Holt uděláme méně investic," krčí rameny Cogan.

Jeho bratr, exposlanec Josef Cogan, spoluprosadil v parlamentu zákon, podle něhož si o hazardu rozhodují samy obce. A novopačtí radní považují ochranu obyvatel před hazardem za důležitější než vyšší příjmy rozpočtu.

Zákaz potvrdilo referendum

Stejně razantní jako v Nové Pace bude od příštího roku i Dvůr Králové nad Labem. Tamní radnice si své rozhodnutí dokonce nechala potvrdit referendem, v němž se pro vymýcení hazardu z města vyslovilo 82 procent obyvatel, kteří se referenda v říjnu zúčastnili.

Nulovou toleranci odhlasovali před rokem a půl i radní v Náchodě, ale letos v létě změnili názor. Právě kvůli penězům, které z hazardu plynou do městské kasy, odsouhlasili měkčí vyhlášku, která povoluje deset heren z původních třiatřiceti.

Nezanedbatelnou částku dělá příjem z hazardu v pokladně Hradce Králové. Magistrát z odvodu letos získal zhruba 44 milionů korun.

"Město dlouhodobě přispívá na sportovní, kulturní, sociální, vzdělávací a volnočasové aktivity. Za tím účelem má Fond na podporu veřejně prospěšných projektů, kde výdaje v roce 2013 činily zhruba 238 milionů korun," říká mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Nejvíc, asi 43 procent odvodů z loterií, letos podpořilo kulturu, třetina šla na sportovní aktivity a zbytek na sociální programy a další veřejně prospěšné činnosti.

"Odvody z loterií se na podpoře všech těchto aktivit podílejí jen malou částí, asi osmi procenty," vysvětluje Vlčková. O rozdělení peněz rozhoduje rada či zastupitelstvo města.

Radnice v Hradci hazard vyhláškou vytěsnila alespoň z historického centra a z hlavního nádraží a herny nesmí stát ani v blízkosti škol a církevních objektů.

V Chlumci mají peníze z hazardu pomoct

Peníze z hazardu využívá na dobročinné účely třeba Chlumec nad Cidlinou. Tamní radnice zřídila speciální fond, do nějž příjmy z herních automatů putují a pomáhají těžce nemocným dětem ve městě.

Jako první dostal příspěvek dvanáctiletý chlapec, který trpí nevyléčitelnou svalovou dystrofií, takže je často upoután na invalidní vozík. Za peníze se speciálního městského fondu mu rodiče mohli zřídit bezbariérovou koupelnu.

Mohou ale podobné projekty vyvážit negativní dopad hazardu na lidské osudy? Podle sociologa Ivana Gabala nikoliv.

"Hazard je obrovský problém zejména mezi lidmi v sociální nouzi, s nižšími příjmy. Mnoho z nich utratí peníze v automatech, a když jsou bez peněz, vede to k řadě dalších nelegálních kroků, půjček u lichvářů. Je to tedy horší a horší," upozorňuje Gabal.