Nové ubytování v Domě hostů před revitalizací a po ní

Nové ubytování v Domě hostů před revitalizací a po ní | foto:  Jan Flieger, archiv Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

Lidé se v broumovském klášteře ubytují v celách mnichů, opravy finišují

  • 2
Klášter v Broumově dokončuje za soukromé peníze v někdejších mnišských celách pokoje pro ubytování hostů. Všude se uklízí, zahrada je osetá trávou, zedníci i elektrikáři dotahují poslední úpravy před slavnostním otevřením areálu ve středu 22. dubna.

Turisté, školáci či senioři budou moci vyzkoušet, jak se žilo kdysi mnichům v benediktinském klášteře v Broumově. Opravami tam prošla dvacítka pokojů ve dvou křídlech kolem rajského dvora. V Domě hostů budou moci bydlet účastníci chystaných vzdělávacích programů.

„Broumov je relativně vzdálený od větších center, proto je zásadní, abychom měli možnost ubytovat návštěvníky i účastníky našich akcí. Ubytovací kapacita je navíc nezbytným předpokladem ekonomické udržitelnosti nového projektu Vzdělávacího a kulturního centra Kláštera Broumov,“ říká Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která bude zajišťovat program v opravené části kláštera.

Dříve prázdné cely budou sloužit jako dvoulůžkové pokoje. Bude v nich nábytek z masivního smrkového dřeva.

„Nesmontovaný nábytek máme zatím složený na chodbách, právě jsou natřeny kliky u všech dveří. Na pokojích jsou umyvadla, bude tam pro každého hosta postel, noční stolek, skříň a také připojení k wifi,“ popisuje Libuše Růčková, která má na starosti stavební práce v klášteře. 

Přístup bude bezbariérový

Sociální zařízení bude na chodbě. Lidé se dostanou k pokojům pomocí nového výtahu, protože stavba musí splňovat požadavek bezbariérového přístupu. Dětské a mládežnické organizace dostanou možnost přenocovat v jedné z větších historických místností, které dříve využívali mniši.

Na projekt oživení národní kulturní památky benediktini získali dotaci téměř 250 milionů korun od Evropské unie. Z ní se opravovala od podzimu 2013 do konce listopadu 2014 asi pětina vnitřních prostor a zahrada, kde se chystají workshopy, kurzy i kulturní představení. 

Termín úplného dokončení se prodloužil do letošního jara kvůli tomu, že do kláštera bylo nutné pořídit zhruba 100 protipožárních dveří z celkových 300.

Protože se dotace nedala použít na ubytování, agentura přesunula výstavbu pokojů do druhé etapy na letošní jaro a hradí ji díky půjčce od známého mecenáše.

„Pan Libor Winkler půjčil Agentuře pro rozvoj Broumovska na dokončení Domu hostů prostředky, díky kterým máme čas oslovit další možné dárce a podporovatele a především jim ukázat, jak chceme centrum provozovat,“ dodává Jan Školník. 

Agentura shromáždila do prosince loňského roku 600 tisíc korun, celkové náklady na ubytování však budou 4 až 5 milionů. Dárci mohou věnovat peníze také prostřednictvím webových stránek.

Ve středu se klášter otevře

Na otevření obnovené části kláštera přijede ve středu kardinál Dominik Duka, který bude v kostele celebrovat mši. V galerii Dům se chystá vernisáž výstavy sochařských instalací Moniky Immrové. O víkendu 25. a 26. dubna od 10 do 17 hodin budou ve všech obnovených prostorách kláštera dny otevřených dveří. 

Klášter v Broumově

  • Benediktini získali Broumovsko a Policko začátkem 13. století. 
  • Původně vybudovali tvrz, středověký klášter vyhlížel jako hrad. 
  • Zásadní přestavba začala po požárech, rebelii a morové ráně v druhé půli 17. století za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka, působili zde architekti a stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio, otec a syn Dientzenhoferové. 
  • Klášter představuje ucelený soubor dokumentující vývoj barokního slohu, nyní je národní kulturní památkou. 
  • Do roku 1939 byly Břevnov a Broumov jedním opatstvím, z politických důvodů se za války rozdělilo. Německá komunita odešla po 2. světové válce do bavorského Rohru, poté se klášter pokusili osídlit čechoameričtí bratři z Lisle u Chicaga, ale roku 1948 byli vypovězeni. 
  • V 50. letech stát nechal v Broumově internovat kněží z různých klášterů, využíval klášter i jako archiv vnitra, později jej obývaly dominikánky.

Návštěvníci mohou využít bohatý doprovodný program, který bude zdarma. Patří k němu vzdělávací programy, filmové triky, dětský koutek, hudební dílnička pro děti či nahrávací studio. 

V klášteře nebo v novém sále Dřevník se uskuteční taneční, hudební či divadelní vystoupení, k vidění bude výstava prací žáků základní umělecké školy a zájemci si v opraveném kuželníku mohou zahrát kuželky.

Opravený je dům kuchaře i zahradníka

Benediktinské opatství svatého Václava spravuje klášter od devadesátých let, ač jejich komunita žije v pražském Břevnově. Řád postupně opravuje barokní budovy z dotací, nynější revitalizace z veřejných peněz představuje největší opravy za víc než sto let.

V obnovených částech kláštera jsou nové rozvody elektřiny, vody, odpadů i nové vytápění. V klášterní zahradě prošly opravou poničené obvodové zdi. Nově opravený je dům kuchaře, dům zahradníka, kuželník, kašna, vodárenská věž, památník opata Jakuba Chmela a most spojující klášter se zahradou. 

Díky tomu vznikly nové učebny pro vzdělávací programy, nahrávací studio i koncertní sál. Restaurátoři opravili vzácné nástěnné malby, v klášterní knihovně obnovili stropní fresku i knižní regály. Stavební firma odizolovala severozápadní zeď proti vlhkosti, dřevěné konstrukce se ošetřovaly proti dřevomorce. 

Bývalý dřevník se proměnil v koncertní a divadelní sál, který může sloužit i seminářům a konferencím. Loni si klášter navzdory některým omezením prohlédlo 33 tisíc návštěvníků, z nich byly tři tisíce cizinců.