Švýcarský hodinářský mistr Armin Strom, který se zapsal do Guinessovi knihy

Švýcarský hodinářský mistr Armin Strom, který se zapsal do Guinessovi knihy rekordů skeletonizací nejmenšího mechanického strojku dámských hodinek, nyní v Rychnově ručně vyrábí speciální dvanáctikusovou limitovanou edici zlatých náramkových hodinek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rekordman mezi hodináři představí v Rychnově hodinky za miliony

  • 0
Švýcarský mistr hodinář Armin Strom představí v Rychnově šestnáct superluxusních hodinek. Stane se tak k výročí působení manufaktury na českém trhu. O hodináři píší i v Guinessově knize rekordů. V roce 1990 totiž vytvořil funkční nejmenší vyskeletované dámské hodinky na světě o průměru 12,5 milimetru.

Když začne pilovat hodinový strojek, v jeho dílně je slyšet spadnout špendlík. Kdo nevěří, může si to teď týden ověřit v hodinářství rodiny Schediwých v Rychnově nad Kněžnou, které u nás švýcarskou manufakturu nesoucí Stromovo jméno zastupuje.

Jak pracuje mistr hodinář

V rychnovském hotelu Panorama v sobotu švýcarský hodinář spolu s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, českým patronem jeho strojků, představí šestnáct hodinek vyrobených speciálně k prvnímu výročí působení manufaktury na českém trhu. Hodinky mají vyryté znaky města Rychnova či švýcarského Biel/Bienne, kde manufaktura sídlí.

Modely v osmnáctikarátovém bílém, žlutém a růžovém zlatě stojí 899 tisíc korun, ve speciálním provedení s lunetou posázenou diamanty však přijdou na jeden a čtvrt milionu.

Třiasedmdesátiletý švýcarský hodinář je proslulý svým umem skeletování. Při této práci vzniká z hodinek umělecké dílo oddělováním přebytečného materiálu z částí hodinového stroje. Hodinky však musí zůstat funkční.

Každý kus z rukou mistra je originál

"Člověk má kostru obalenou masem. Když to srovnám s hodinkami, odděluji to přebytečné, aby zůstala jen plně funkční kostra. Hodinkami je pak možno prohlédnout skrz na skrz, ale to důležité musí zůstat," vysvětluje Strom.

Před skeletováním strojek rozloží, navrhne, jak ho bude skeletovat, a začne tvořit. O podobě modelu jako celku však nerozhoduje sám, ale v týmu několika pracovníků manufaktury včetně šéfkonstruktéra. K práci používá řadu různých pilníků a dalších malých nástrojů. Každý kus, byť stejného modelu, je originál.

Hodinařině se absolvent ženevské hodinářské školy věnuje celý život. Manufaktura, v níž působí, je i ve Švýcarsku jednou z mála, kde se ještě hodinky skeletují ručně. "Každý mistr skeletér, a není nás už mnoho, má svůj vlastní rukopis. Je to jako u obrazů, každý malíř maluje jiným způsobem," líčí Strom.

A jak je to se zájmem o jeho hodinky u nás? Několik kousků za statisíce prý v Rychnově už prodali.