Uzavřená restaurace Dobromysl v Hradci Králové.

Uzavřená restaurace Dobromysl v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Chtěli dát lidem práci a zdravé jídlo, teď sociální firma dluží miliony

  • 15
Na začátku byl projekt, který měl dát práci dlouhodobě nezaměstnaným a zároveň naučit obyvatele Hradce Králové jíst zdravě. Restaurace Dobromysl provozovaná neziskovou organizací však skončila s devítimilionovou ztrátou.

Před dvěma lety otvírala hradecká neziskovka Lávka svoji první restauraci, která začala pomáhat s pracovním uplatněním dlouhodobě nezaměstnaným nebo mladým lidem v obtížné životní situaci (více o restauraci zde).

Na provozování podniku, kterému dali název Dobromysl, získali dotaci přes 2,2 milionu korun, a to na vybavení či mzdy zaměstnanců. Vzniklo tak sociální zařízení, z nějž se v budoucnu měl stát konkurenceschopný podnik.

To však nedopadlo. Restaurace je již od letošního května zavřena a dluží, kde se dá. Osmačtyřiceti věřitelům, mezi nimiž jsou zaměstnanci, kteří se nedočkali mzdy, ale i město Hradec Králové, kterému patří prostory v lukrativní části města, dluží obecně prospěšná společnost přes devět milionů korun.

Organizace, která před čtyřmi týdny vyhlásila konkurz, bude muset vrátit peníze i evropským fondům.

Problémy se přelévají dál

Konkurz dopadl i na dlouholetou hradeckou neziskovku Prostor Pro, která už 15 let pomáhá dětem, mladým lidem a rodinám v těžké životní situaci. Prostor Pro je totiž zakladatelem Lávky a její krach ji tak před některými uvrhl do špatného světla.

„Za Lávku jsme nesli odpovědnost pouze do doby jejího oficiálního vzniku v říjnu 2011. Avšak od ustavení správní a dozorčí rady je společnost Lávka samostatně fungující subjekt. Bohužel zodpovědné ředitelky a manažerky, které smysluplný projekt sociálního podniku s dobrým úmyslem rozjely, z obou organizací po otevření restaurace odešly. Po bývalé ředitelce zůstala v naší organizaci ztráta asi 600 tisíc korun, ze které jsme se doposud finančně nevzpamatovali. Vzhledem k našim nekomerčním programům není šance tuto ztrátu rychle umořit,“ vyjadřuje se k situaci ředitel Prostoru Pro David Petr, který v minulých týdnech musel u politiků obhajovat pověst organizace, jejíž vedení převzal v roce 2013.

Křišťálová Lupa 2015

„Už delší dobu je Prostor Pro pod silným tlakem. Na stole byl i návrh vyřadit nás z dotačního řízení na rok 2016. Ten nakonec nebyl realizován,“ dodává.

Hradecká radnice, které prostory na Gočárově třídě patří a která provozovateli poskytla půjčky ve výši 2,2 milionu korun, nyní čeká, jestli se peněz domůže zpět. Město by mělo i vlastní řešení.

„Nejlepší pro nás by bylo, aby nám přenechali veškeré vybavení a my bychom mohli restauraci převzít a nějakým způsobem provozovat,“ uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

To však kvůli vysokému počtu věřitelů, které bude muset správce konkurzní podstaty uspokojit, nejspíš nebude možné.

Podle ředitele Lávky Petra Bartoníčka měla společnost do insolvence nakročeno už před půl rokem, avšak jevila snahu dohodnout se s městem na pronájmu se vstupem silného partnera. Ani to se nepovedlo.

Dluhy převyšují hodnotu projektu

„Město je díky investicím do oprav a rekonstrukce, která stála více než 3,9 milionu korun, naším největším věřitelem, protože Lávce půjčilo 2,19 milionu. Celou sumu jsme investovali do rekonstrukce. Je to trochu paradox, protože jsme si půjčili od města peníze na rekonstrukci prostor v jeho majetku a nyní bychom měli městu vracet půjčky, za které jsme zhodnotili jeho majetek,“ pokračuje Bartoníček.

Podle něj je hodnota provozovny po jejím zhodnocení rekonstrukci a vybavením kolem šesti milionů.

Krachlé neziskovce zamotala hlavu i evropská dotace 3,2 milionu korun. Lávka porušila pravidla ve chvíli, kdy skončila, přičemž ani nestihla vyčerpat celou částku. Jestli však fond nějaké peníze dostane zpátky, je ve hvězdách.