Ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Přestavba sídliště v Hostinném spolkne 70 milionů, má být k nepoznání

  • 2
Obyvatele nejhustěji osídlené části v podkrkonošském Hostinném čekají velké změny. Radnice v první polovině příštího roku spustí revitalizaci sídliště, na kterém žije na tisíc lidí. Práce potrvají minimálně pět let a vyžádají si přibližně 70 milionů korun.

Stavaři vymění inženýrské sítě, opraví komunikace a chodníky, vybudují stovky nových parkovacích míst, přibude zeleň i dětská hřiště. První studii na revitalizaci sídliště nechala radnice vypracovat už v roce 2012. Letos v listopadu město zažádalo o vydání stavebního povolení. Práce jsou rozděleny na pět etap.

„Úvodní zahájíme v prvním pololetí příštího roku. Budeme se snažit o co nejvíce parkovacích ploch, aby obyvatelé v dalších fázích při rekonstrukci měli kde parkovat,“ říká hostinská starostka Dagmar Sahánková. Příští rok se stavaři budou pohybovat především po obvodu sídliště. Startovací etapa bude stát na patnáct milionů korun.

Právě parkování na sídlišti čeká menší revoluce. Dnes je tam 150 parkovacích míst, po revitalizaci jich bude téměř 400. Je to o 50 víc, než kolik doporučují dopravní normy.

„Děláme to s výhledem na dalších 20 let,“ vysvětluje rezervu místostarosta Petr Kesner.

Rozbité komunikace a chodníky získají nové povrchy. Na budování infrastruktury naváže regenerace zeleně. Poškozené stromy půjdou k zemi, městskou část ozdobí nové dřeviny a keře.

„Obytné zóny od komunikací a parkovišť oddělí vegetační pásy. Dojde i k obnově trávníkových ploch mezi paneláky, aby vznikla příjemná místa pro pohyb,“ naznačuje Gabriela Čížková, která obnovu zeleně projektovala. Starou a nevyužívanou výměníkovou stanici čeká demolice, nahradí ji plocha se zelení.

Sídliště doplní nový mobiliář včetně laviček u každého vchodu, zmizí nevyužívané věšáky na prádlo a klepače, kterých je zde obrovské množství.

Dětské hřiště narazilo na odpor

Projekt počítá s oploceným venkovním výběhem pro pejskaře a dvěma hřišti pro děti. Plácek pro předškolní děti mezi paneláky v jižním cípu sídliště však narazil na odpor usedlíků, kteří nechtějí mít přímo pod okny křičící děti.

„Je tam velká ozvěna a každý hlas je slyšet. Zúčastnil jsem se tří veřejných projednání a pokaždé jsem to rozporoval. Přesto s tím město počítá. Nikdo z nás, kdo tam bydlíme, si tam hřiště nepřeje. Určitě se najde jiné vhodnější místo,“ říká mluvčí nespokojených Jan Krupa. Podle starostky není umístění dětských hřišť definitivní.

Náklady na každou z pěti etap budou okolo 15 milionů korun, některá ale může stát i více. Radnice většinu zaplatí ze svého rozpočtu. Jedinou možností na získání dotace je program podpory bydlení, který každoročně vypisuje ministerstvo pro místní rozvoj. Hostinné z něj může každý rok získat maximálně čtyři miliony korun.

„V prosinci podáme žádost, ale není příliš pravděpodobné, že bychom hned na začátku uspěli. Přednost dostávají města, která za sebou mají už více fází. Naše šance na získání dotace bude větší v příštích letech,“ vysvětluje Dagmar Sahánková.

Do lokality se 40 let neinvestovalo

Výstavba prvního paneláku pro 72 rodin začala v roce 1966, o 12 let později už sídliště mělo dnešní podobu. Od roku 1978 se v této městské části téměř neinvestovalo. Dnes zde žije přibližně čtvrtina celého města, které má necelých pět tisíc obyvatel.

První projektové přípravy zahájilo předchozí vedení radnice. Uskutečnilo se několik projednání s obyvateli, město také uspořádalo anketu. Projekt však mezi místními provází nezájem. Anketní lístky s připomínkami jich odevzdalo pouhých devět.

Přestavba sídliště bude největší stavební akcí ve městě za poslední roky. Hostinné se přesto chce v příštím roce pustit do dalších nákladných investic. Radnice plánuje dlouho očekávanou rekonstrukci koupaliště za desítky milionů korun. Ve zchátralém areálu městské plovárny vzniknou dva bazény, brouzdaliště a nové bistro.

V příštím roce chce město také na místě stávajícího autobusového nádraží postavit nový autobusový terminál za 25 milionů korun. Investice je podmíněna získáním dotace, která může pokrýt až 90 procent nákladů. O tom, zda Hostinné bude úspěšné, se rozhodne do konce letošního roku.

Především na financování koupaliště město počítá s otevřením úvěru. Úvěrový rámec by se podle starostky měl pohybovat kolem 40 až 60 milionů korun. „Chceme využít nízkých úroků, které v současnosti banky nabízejí, a půjčit si levné peníze,“ dodává Dagmar Sahánková. Další prostředky radnice získá z prodeje městského majetku, v poslední době se zbavuje především bytů v okrajových částech Hostinného.