Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rezavá voda lidem poteče z kohoutků dál. Úpravny z peněz Unie nebudou

  • 3
Obyvatelům Dobrušky a Kostelce nad Orlicí občas teče z kohoutků voda narezlé barvy. Obsahuje totiž větší množství železa. Radní dvou podorlických měst plánovali, že postaví nové úpravny a v roce 2013 už voda bude čistší. Na nové vodárny z unijních peněz však nyní mohou na další roky zapomenout.

Podle hygieniků nemůže taková voda člověku ublížit, nicméně pít nahnědlou vodu se lidem moc nechce. Navíc i baterie zarůstají vodním kamenem a usazeniny jsou patrné také na nerezových dřezech.

Odkud je železitá voda

Dobruška čerpá vodu z vrtu u Semechnic na návrší Chlum, kde stojí vodárna a úpravna. V Kostelci nad Orlicí měla nová úpravna vody stát v lokalitě Na Tabulkách. Vyšší obsah železa v pitné vodě v obcích je dle hygieniků způsoben geologickým podložím, z nějž se železo vyluhuje do podzemní vody.

Stávající úpravna vody, odkud obec Dobruška čerpá, už na lepší filtraci nestačí. Proto radní plánovali stavbu nové. Město samo na to několik desítek milionů korun nemá, a tak si chtělo sáhnout na peníze do jednoho z programů Evropské unie. Podobně chtěli postupovat v Kostelci nad Orlicí. Teď je ale všechno jinak.

Evropská komise totiž odmítá proplatit peníze na projekty v městech, která uzavřela bez jakékoliv soutěže dlouhodobé provozní smlouvy se soukromými vodárenskými společnostmi. Podle komise by tak šlo o dotace, z nichž by měly prospěch hlavně soukromé firmy.

Na Rychnovsku většina měst včetně Dobrušky a Kostelce dala k dispozici provoz vodovodní sítě až do roku 2020 společnosti Aqua Servis. Argument, že by města úpravny provozovala sama, neobstál. Podle komise nejde provoz jen tak oddělit od zbytku potrubí. A tak ministerstvo životního prostředí nedávno rozhodlo, že ani jedna z obcí žádnou dotaci na stavbu nedostane.

Do oprav staré čističky se obci nechce

"Pravděpodobně letos práce na projektu přerušíme a budeme hledat další zdroje peněz, abychom úpravnu v budoucnu postavili. Jestli to bude za rok, za dva nebo za pět let, to nejsem schopen odhadnout," řekl dobrušský starosta Petr Tojnar.

Jednou z možných variant je, že město opraví stávající úpravnu, což může podle prvotních odhadů stát 10 až 15 milionů korun. Jenže její životnost by pak byla výrazně kratší než v případě nové stavby, jež by město zásobovala vodou až 30 let.

Samo město na celou novou stavbu peníze nedá, a to ani z úvěru. "Nějakých 37 až 40 milionů korun, to by byl roční rozpočet města na investice. To bychom nemohli dělat nic jiného, neopravovali bychom budovy, školy," podotkl Tojnar.

Peníze musí sehnat jinde

Také v Kostelci už obdrželi rozhodnutí, že jejich žádost o dotaci padá, a tak se budou rozhodovat jak postupovat dál. "Náhradní varianta ve hře je, ale nevíme ještě, jak se zachováme, jestli nepožádáme o nějakou jinou dotaci," řekl kostelecký starosta Jiří Bartoš.

V případě Kostelce se cena nové úpravny odhadovala na asi 35 milionů korun. A byť současná úpravna sice zatím dostačuje, technologie a filtrace postupně zastarává a novějším trendům přestává vyhovovat.

Podle hygieniků se obyvatelé Dobrušky a Kostelce pití "dnešní" vody bát nemusí. "Voda normy neporušuje a není zdravotně závadná," ubezpečila Veronika Krejčí z krajské hygieny.