Petr Stančík s rozpracovanou sochou Zilvara z chudobince.

Petr Stančík s rozpracovanou sochou Zilvara z chudobince. | foto: Martin Veselý, MAFRA

O Zilvara byla mela, chtěli ho všichni řezbáři

  • 0
Svá dlátka i palice ve středu rozbalili řezbáři v arkádách kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou. Začalo tam čtvrté řezbářské sympozium, které se letos inspirovalo knížkou rychnovského rodáka Karla Poláčka Bylo nás pět.

Hlavní potíž byla, jak si řezbáři rozdělí pět figur malých kluků.

„Měli jsme předem dvě pracovní porady a všichni chtěli ztvárnit postavu Pepka Zilvara, proto jsme losovali. Na mě vyšel zbožný Čeněk Jirsák. Já jsem však tolik chtěl Zilvara, až mi ho jiný řezbář přepustil. Přemluvil jsem ho díky tomu, že jsem bydlel ve Vamberku u chudobince a můj kamarád Láďa měl otce s jednou nohou,“ usmívá se řezbář Petr Stančík nad rozpracovanou sochou.

Řezbář ukazuje devadesáticentimetrovou postavu Zilvara z lipového dřeva. Na kabátu se rýsují knoflíky a z nohavic vykukují ještě nedokončené baňaté prstíky.

„Už na Zilvarovi makám dva týdny. Špalek měl bohužel kaz a nestačil by na celou postavu, proto jsem musel vyřezat zvlášť tělo, hlavu i podstavec. Zilvar bude frajer s kabátkem a založenými kalhotami, které nosí po někom starším, a bude bos. Inspiroval jsem se televizním zpracováním, proto má na hlavě klobouk. Nebude chybět ani doutník,“ přibližuje podobu figury Petr Stančík. Poláčkovu knížku má obzvlášť rád.

„Když jsem byl mrňavý, poslouchal jsem ji v podání Františka Filipovského. Jak se postupně rodí vnuci, jen co se dostanou do školy, čtu jim tu knížku neustále,“ říká řezbář.

Je už důchodce, ale dříve učil navrhování a výtvarnou přípravu na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Na sympoziu je potřetí.

„Vyřezávali jsme tu už loutky nebo figurky do betlému, ale to bylo na mě malé. Teď mi to víc vyhovuje. Obvykle však vyřezávám rozměrné a abstraktní sochy, u takto konkrétní figury si připadám jako panic,“ popisuje Petr Stančík.

Na řezbářské sympozium dorazilo ve středu dopoledne pět řezbářů, mezi nimi dva studenti hradecké střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku.

„Poprvé vyřezávám figuru, tak mi dá dost práce. Začal jsem už před měsícem,“ přiznává student Vít Kovář z Dolního Lánova nad dvojicí mořských panen, která ozdobí Bajzův koloniál. Už se vyučil uměleckým truhlářem a nyní studuje i řezbářství.

Jeho pedagog Jindřich Rychter, který postavy všech kluků rozkreslil do návrhů, chodil po nádvoří se zavázaným prstem.

„Řízl jsem se o dlátko, už když jsem balil věci do Rychnova. Když mi krev nepoteče moc, budu pokračovat,“ vysvětloval nad svou rozpracovanou sochou.

Od čtvrtka se k řezbářům připojí i hlavní duše sympozia Štefan Hrudka z Vlčkovic u Žamberka. Diváci je mohou sledovat ve čtvrtek a v pátek od 8 do 16 hodin.

Od 10 do 19:30 následuje sobotní Rychnovské dřevořezání s bohatým programem. Na úvod budou podle hlasování diváků a poroty oceněni nejlepší řezbáři, poté skupina Alabama zatančí v rytmu country, budou také dětská vystoupení, šermíři, ohňová show i ukázky řemeslných technik. Lidé se mohou objednat i na tři kostýmované prohlídky zámku s postavami ze Tří mušketýrů, v komnatách zámku uvidí také řezbářské výrobky a květinovou výzdobu.