Bouřka v areálu festivalu Rock for People.

Bouřka v areálu festivalu Rock for People. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Rock for People nemá na vracení vstupného, sčítá milionové škody

  • 16
Mnozí návštěvníci festivalu Rock for People kritizují komunikaci během bouřek a volají po vrácení vstupenek. Organizátoři však tvrdí, že jim zrušení koncertů kompenzovat nemohou. Festival nejspíš skončí ve ztrátě.

Pořadatelé ani návštěvníci hradeckého festivalu Rock for People na letošní ročník jen tak nezapomenou: bouře, vichr, liják, několik desítek lehce zraněných, zrušené koncerty, poničená technika, mnohamilionové škody.

Návštěvnost byla paradoxně rekordní

Rock for People má kvůli bouřkám a dešti existenční problémy, přestože na čtvrteční program dorazilo podle pořadatelů rekordních 30 700 lidí. Přitom dosavadní rekord festivalu byl 28 500 návštěvníků.

Hlavně naštvaní návštěvníci, kteří zvažují, že budou chtít vrátit vstupné nebo že už nikdy do Festivalparku nepřijedou. Podle pořadatelů ale vrácení ceny vstupenek není reálné, peníze nejsou.

"Honoráře všem kapelám jsme vyplatili, festival proběhl stejně jako desítky naprosto skvělých koncertů. I když je nám situace velmi líto a sami jsme se na Faith No More připravovali přes čtvrt roku, prostor na jakékoliv kompenzace nemáme," sdělil mluvčí festivalu Jiří Hlinka.

"Jde o festival, nikoliv koncert jedné nebo dvou kapel. Sami jsme v ohromné finanční ztrátě a máme jen mlhavou naději, že nám aspoň trochu uleví pojišťovna," dodal mluvčí Rock for People.

Komunikace prý ve vypjatých chvílích vázla

Zklamaní návštěvníci vědí, že za počasí nikdo nemůže, ale kritizují hlavně komunikaci.

"Přijeli jsme hlavně kvůli Faith No More a Skrillexovi. Nejdříve nás vyhnali z areálu. Až po návratu jsme zjistili, že DJ už hraje, ale do YouTube stage jsme se vůbec nedostali. Informovanost byla špatná," stěžuje si Pavlína Dvořáková z Poličky.

Ne náhodou se největší diskuse okolo zmatků v programu strhla na facebookových stránkách Rock for People, kam přišlo tisíce příspěvků a komentářů. Pořadatelé na komunikaci přes sociální sítě a mobily vsadili a o změnách, které přicházely někdy z minutu na minutu, informovali právě tam.

"Na netu jsem zahlédl informaci, že hraje Skrillex, až když začal. Jak jsem to měl stihnout? Nehledě na to, že by mě odtamtud stejně vyhodili, protože bylo hned plno. Za počasí pořadatelé nemohou, ale s informovaností to nezvládli," stěžuje si na facebooku Jan.

"Je pravda, že komunikace pro lidi bez přístupu k aplikaci nebo facebooku, nebyla úplně dobrá, ale v pátek se už podstatně zlepšila," hodnotí Hana.

Organizátoři míní, že udělali maximum

Pořadatelé se však hájí, že v těžkých podmínkách udělali maximum.

"Informaci o vystoupení Skrillexe v improvizovaných podmínkách na YouTube stage jsme na jeho vlastní žádost a podmínku mohli do lidí pustit až poté, co se definitivně rozhodl svůj set odehrát. To znamená opravdu jen několik minut před jeho začátkem, " uvedl mluvčí festivalu.

V danou chvíli v areálu stále nebyly nahozené elektrické obvody a opravdu jsme nemohli chtít po hasičích, kteří v areálu i mimo něj řešili desítky případů, aby jezdili po Festivalparku a hlásili, že začíná hrát Skrillex," řekl Hlinka.

Podle pořadatelů nezklamala ani internetová komunikace, na všech on-line a mobilních kanálech prosili lidi, aby informaci šířili dále. Organizátoři doufají, že si přízeň návštěvníků udrží.

"Bez přírodních dramat se příští rok obejdeme, bez diváků nikoliv. Všechny kapely, které nezahrály, vyjádřily svou lítost a pozdravy českým fanouškům, stejně jako respektovaly a podpořily naše těžké rozhodnutí," řekl ředitel festivalu Michal Thomes.