Festivalpark na hradeckém letišti z ptačí perspektivy. (Rock for People 2014)

Festivalpark na hradeckém letišti z ptačí perspektivy. (Rock for People 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rock for People zvažuje odchod z Hradce. Láká ho Plzeň s evropskou dotací

  • 25
Hradecký festival Rock for People se letos může přestěhovat do Plzně. Evropské město kultury 2015 dostalo štědrou evropskou dotaci a jeho zájem o získání jedné z největších českých hudebních přehlídek je enormní. Jasno bude v nejbližších dnech.

Zatímco pořadatelé festivalu Colours of Ostrava již vyprodali první vlnu zlevněných vstupenek na rok 2015 a vizovická přehlídka Masters of Rock tuto sobotu odtajní první jména interpretů 12. ročníku, hradecký Rock for People jako by spal.

Jenže je to - bohužel pro město - jen klam. Právě v těchto dnech totiž vrcholí vyjednávání o případném stěhování mimo Hradec i východní Čechy. Redakci MF DNES se podařilo zjistit, že 21. ročník festivalu Rock for People by mohl být ozdobou megaakce nazvané Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

„Je veřejným tajemstvím, že o tom skutečně jednáme, ale ještě to nemůžu komentovat. Můžu potvrdit, že máme konkrétní nabídku, ale jasno bude do dvou týdnů,“ řekl jeden ze členů vrcholného managementu hradeckého festivalu, který však nechtěl být jmenován.

RfP i letos skončil ztrátou

I když rozpočet Rock for People se odhaduje kolem 50 milionů korun a letos v červenci do hradeckého Festivalparku přišlo 27 tisíc lidí, také jubilejní 20. ročník skončil ztrátou.

Velkou snahu o získání Rocku for People potvrdil plzeňský exprimátor a současný náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa.

„O tu akci skutečně hodně moc stojíme. Zrovna včera večer jsem o tom mluvil s ředitelem města kultury, který mi potvrdil, že se rozhodne do konce týdne. I já se přiznám, že představa plzeňského Rock for People se mi velmi líbí,“ usmíval se ve středu Baxa.

Hradecká radnice se ale akce, která dokázala na letiště přivábit takové hvězdy, jako jsou kapely Offspring, Prodigy, NOFX, Muse nebo Queens of the Stone Age, nehodlá vzdát zcela bez boje.

Hlavním důvodem přesunu jsou městské dotace

„Vím o tom, že o odchodu z Hradce se spekulovalo. Na příští středu jsem si domluvil schůzku s panem Thomesem (ředitel festivalu - pozn. red.) a promluvíme si o tom,“ pronesl hradecký primátor Zdeněk Fink.

Ten se netají přáním, aby festival ve městě zůstal: „Bylo by mi líto, kdyby odešel. Rock for People už do Hradce za ta léta patří a navíc je to pořadatelsky perfektně zvládnutý festival.“

Mluví se rovněž o tom, že festival by z Hradce zmizel jen na jeden rok a v roce 2016 by se zase vrátil.

„Ve Festivalparku jsme spokojení, známe to tu, poskytuje nám veškerý komfort. Řekněme, že naše možnosti se zúžily: buď zůstaneme, anebo se rozhodneme pro Plzeň,“ pokračoval jeden z managerů Rock for People.

Hlavní důvod pro zvažování odchodu je jasný: peníze. Zatímco hradecká radnice festival letos podpořila rovným milionem, Plzeň by zřejmě mohla nabídnout víc. V září padl verdikt, že projekt Evropské hlavní město kultury 2015 získá cenu Meliny Mercouri, která je spojena s finanční dotací ve výši 1,5 milionu eur z evropských zdrojů.

Šéfy Rock for People také nadchlo plzeňské publikum: dvacetitisícová návštěva na červnový koncert kapely Lucie v amfiteátru Lochotín, ale také zájem místních o comeback Kollera a spol. předčily veškerá očekávání.

„Spojení Rock for People a Lochotín je málo pravděpodobné, protože amfiteátr se rekonstruuje a vše bude hotovo až na konci května. Máme ale i jiné prostory, kde by se festival mohl konat. Mimochodem, jaká je v Hradci návštěvnost?“ ptal se náměstek Baxa.

„Říkáte, že kolem 30 tisíc lidí? To je hodně velké číslo. I tak mohu potvrdit, že o festival stojíme.“

Hradecké publikum nemá o festival zájem

Ředitel Rock for People Michal Thomes si již dříve postěžoval, že ho mrzí hlavně malý zájem Hradečáků a Východočechů, kteří prý pravidelně tvoří jen kolem deseti procent celkového počtu návštěvníků.

„Jsou to pro nás smutná čísla. Mnohem víc návštěvníků přijíždí z Prahy, Moravy nebo středních Čech. Už opravdu nevím, co bychom měli udělat jinak, aby Hradečáci vzali festival za svůj, je to záhada,“ řekl po skončení letošního jubilejního 20. ročníku Thomes (více čtěte zde).

Nezájem místních dokumentoval na příkladu návratu Lucie: „Kapela odehrála pouze dva koncerty pod širým nebem, ale místní zájem byl opravdu diametrálně odlišný.“

„Zaslechl jsem, že Ostrava na festival Colours dává devět milionů. To my vážně nemůžeme. Dovedu si představit naši vyšší podporu, ale spíš v řádech desítek či stovek tisíc korun. Jestliže někde jinde nabízejí násobky, nemůžeme konkurovat,“ uvedl již dříve primátor Fink.