V prvních dvou letech bude mzdy a odvody zaměstnanců technických služeb hradit úřad práce, v dalších třech už si na sebe musí podnik vydělat. Ilustrační snímek

V prvních dvou letech bude mzdy a odvody zaměstnanců technických služeb hradit úřad práce, v dalších třech už si na sebe musí podnik vydělat. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Romové v Josefově mohou získat práci u Roma. Rozjíždí technické služby

  • 26
Místo aby jen seděli doma a pobírali sociální dávky, umožní romský podnikatel Romům v Jaroměři-Josefově získat zaměstnání u nových technických služeb. Tito lidé začnou od jara uklízet v městské části Josefov uklízet. Zájem o místa je velký.

Projekt sociálního podnikání, který zavede nové technické služby v Jaroměři, počítá od jara s prací pro pět lidí. Ti by možná jinak na žádnou práci nedosáhli. Tady však budou pracovat rovnou po dobu pěti let.

"Romové mají nízké vzdělání, ale mohou pracovat. Veřejnost uvidí, že část těchto lidí pracovat chce," řekl romský majitel stavební firmy Rudolf Polák, který působí jako krajský zastupitel a jaroměřský radní.

Jeho firma požádala o dotaci a ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo na rozjezd technických služeb necelých 1,9 milionu korun. Z nich se nakoupí vybavení malé firmy, například multikára na posyp, nákladní auto na svoz, dodávka, sekačky, křovinořezy a nářadí. V prvních dvou letech bude mzdy a odvody zaměstnanců hradit úřad práce, v dalších třech už si na sebe musí podnik vydělat.

Josefov dosud uklízeli lidé z úřadu práce

V Josefově žijí desítky sociálně slabých rodin a pevnostní město se kvůli tomu potýká s problémy. Lidé si stěžují na drzou mládež, výhrůžky nebo krádeže. Hodně domů tam chátrá. Josefovské ulice dosud uklízelo pět až deset lidí z úřadu práce, od dubna do listopadu je zaměstnávala Polákova firma a stát jim platil za veřejně prospěšné práce.

"Pořád tu vidím někoho uklízet. A malé technické služby budou určitě taky dobrá věc," míní prodavačka z místního květinářství.

Ministerstvo vloni přidělilo dotace na sociální podnikání dvaatřiceti firmám, živnostníkům i neziskovým sdružením. S podporou Evropské unie se tak rozjedou mimo jiné stavební práce, prádelna či tiskařské centrum. Josefovský projekt vybralo kvůli zkušenostem a také proto, že město Jaroměř přislíbilo za odvedené služby platit firmě od třetího do pátého roku jejího provozu.

Zájem o nová místa je velký

Zájem o pracovní místa je už teď velký. Firma chce vzít kvalifikovanější lidi, kteří zvládnou techniku, a zbytek obsadí ostatními. Pokud by se jí dařilo, mohla by usilovat o zakázky i v regionu a přijmout další zájemce o práci.

"Vadí mi, že si sociálně slabí zvykli na život na dávkách. Jsem sociální demokrat, ale podporu bych nechal jen těm, kdo nemohou do práce. Ne těm, kdo na ni kašlou," tvrdí Polák.

Podle něj by bylo dobré, aby se více staraly stát i města. Nekvalifikovaní lidé by měli dostat práci v lesích, jako kopáči nebo při bourání. Přivydělávají si totiž často načerno u firem, jež za ně neplatí daně ani pojištění.