Za vyčištění náhonu dostanou Romové peníze na kroje a hudební nástroje pro své soubory. (Ilustrační snímek)

Za vyčištění náhonu dostanou Romové peníze na kroje a hudební nástroje pro své soubory. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Romové v Rychnově vyčistí náhon, dostanou za to peníze na nástroje

  • 5
Radnice v Rychnově nad Kněžnou přispěje místnímu romskému sdružení na nové hudební nástroje a kroje. Romové na oplátku vyčistí zanesený městský náhon. Vedení města i sami Romové si takový "obchod" pochvalují.

Romové v Rychnově nad Kněžnou založili občanské sdružení Kali Růža (Černá růže), které se stará o kapelu a dva taneční soubory dětí a mladých Romů. Když se členové sdružení šli představit na rychnovskou radnici a požádat o podporu, dostali nabídku: Vyčistěte zanesený vodní náhon a město vám dá peníze na hudební nástroje a kroje.

"Město se potýká s nedostatkem peněz, takže několik desítek tisíc korun jen tak jsem sdružení slíbit nemohl. Když ale vyčistí náhon, který odvede dešťové vody ze svažitého terénu, místo aby voda zatékala do sklepů okolních domů, za práci jim peníze dáme," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

S jeho nápadem souhlasili i rychnovští zastupitelé a několik Romů už na obnově městského náhonu pracuje. Z dvousetmetrového koryta pod rychnovským zámkem musí vysekat křoviny či vybrat stavební odpad, který tam dřív lidé naváželi.

Za práci dostane sdružení 70 tisíc korun. "Až bude náhon vyčištěný, převedeme peníze na účet sdružení. Pak budou muset prokázat, že za ně nástroje a další věci pro děti opravdu nakoupili," uvedl Skořepa a dodal, že taková spolupráce je výhodná vzájemně a mohla by fungovat i v budoucnu.

"My uděláme něco pro město, a město pro nás. Tak to má být"

Řešení si pochvalují i Romové. "Pan starosta nám řekl, že když uděláme něco pro město, Rychnov udělá něco pro nás. Tak by to mělo být a fungovat i nadále," míní předseda sdružení Ernest Gyuracs.

Tanečníci vlastní kroje pro vystupování na folklorních přehlídkách uvítají a kapela nástroje potřebuje. Dosud si totiž klávesy, baskytaru, sólovou kytaru či bicí půjčuje a nacvičuje s nimi jen v omezené době ve středisku pro mládež.

Sdružení má kromě pětičlenné kapely dva taneční soubory, jeden s deseti dospělými a další složený z dětí, které se věnují hlavně modernímu tanci. V něm tancuje i zdravotně postižená romská dívka. "Chtěli jsme něco dělat a zabránit, aby děti zapomněly na naše tradice," říká Renata Gyuracsová, která taneční soubory vede.

Zaměřit se chce hlavně na práci s malými dětmi. Soubory, vzniklé dřív než samotné sdružení, už vystupovaly například na romských festivalech v Hořicích, Červeném Kostelci, Lysé nad Labem či v Hradci Králové a za svá vystoupení sklízely ocenění. Nyní se romští tanečníci těší na mezinárodní festival v Brně.

Sdružení Kali Růža kromě rozvíjení romského folkloru svou činností rovněž předchází problémům a trestným činům mladých Romů. "Doufáme, že je povedeme k dobrému," uvádí Gyuracs.