Jana Smiggels Kavková | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Odhalené vnady političek jsou cesta do pekel, myslí si politoložka

  • 178
Zvýšit počet žen kandidujících do zastupitelstva se snaží sdružení Fórum 50 %. Jeho šéfka, politoložka Jana Smiggels Kavková, ale upozorňuje, že kandidátky by si měly najít vlastní témata a nezneužívat v kampani ženské zbraně. Ty totiž působí kontraproduktivně.

Jak se v posledních letech změnil počet kandidujících žen?
Kandiduje celkově víc lidí, mužů i žen. Od roku 1994 vzrostl celkový počet kandidátů v České republice ze 159,5 tisíce na dnešních 211,5 tisíce. Počet žen narůstá rychleji. Před 20 lety byly zastoupeny 22 procenty, dnes 32 procenty.

Jana Smiggels Kavková

Vystudovala politologii v nizozemském Leidenu.

Od června 2011 do dubna 2014 byla předsedkyní České ženské lobby, kterou nadále zastupuje v Radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.

Od roku 2009 pracuje jako ředitelka organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném prostoru. V posledních letech se snaží přesvědčovat ženy k většímu zájmu o politiku a voliče k tomu, aby ženám dali svůj hlas. Naposledy ve středu v Hradci Králové během předvolební debaty v rámci projektu Politika pro ženy, ženy pro politiku

Čím to je?
V komunální politice je tradičně nejvyšší počet žen jak kandidujících, tak zvolených. Rostl postupně volby od voleb, nikoliv skokově.

Stávají se ženy emancipovanější?
Myslím si, že komunální politika je ženám nejbližší a spousta žen přichází na to, že je ovlivňuje a že má smysl se angažovat. Vím o spoustě žen političek, které se rozhodly třeba v momentě, kdy byly na mateřské. Začaly řešit třeba nedostatek dětských hřišť a zjistily, že možností, jak tuto problematiku ovlivnit, je nechat se zvolit do komunální politiky. Klasickým příkladem je třeba bývalá ministryně Karolína Peake.

Ženy tedy mají v politice „svá“ témata?
Často to tak je. Témata obecně souvisí s tím, jakou má kdo životní zkušenost. A tu mají ženy a muži obecně odlišnou, třeba o děti a domácnost se převážně starají ženy, takže logicky jsou jim bližší sociální témata či školství.

Existuje nějaký prototyp kandidátky do zastupitelstva? Třeba učitelka, 35 let, se dvěma dětmi?
V komunální politice je to mnohem pestřejší, na rozdíl od Poslanecké sněmovny, kde je typickým představitelem padesátiletý inženýr. Obecně ale platí, že voliče přitahují spíš lékařky nebo učitelky.

Jakým způsobem chcete přesvědčit voliče, aby ženám hlas dali?
Klíčová u žen i u mužů by měla být témata, s nimiž do voleb jdou, ale i jejich zkušenosti, profesní i politické. Moc mě třeba mrzí, když ženy ve volební kampani využívají spíše svoji ženskost.

Narážíte tím na Lauru Janáčkovou?
Ano. Je to otřesný případ, který komplikuje život všem dalším političkám, které se takto nepředstavují, a je jich drtivá většina. Je to typický příklad toho, jak by to vypadat nemělo (kampaň Laury Janáčkové najdete zde). V české kampani se to ale objevuje pravidelně, třeba Věci veřejné měly kalendář se svlečenými kandidátkami (najdete ho zde). To je cesta do pekel. Bohužel se to stává i v médiích, která u političek často kladou důraz na jejich vzhled nebo jim pokládají otázky, jak to budou řešit v rodině. Ženy tak musí neustále obhajovat, že do politiky patří, na rozdíl od mužů, u nichž se to bere tak nějak přirozeně.

Kandidátka do Senátu Laura Janáčková se na billboardu odhalila:

22. září 2014