Archeolog Radomír Tichý.

Archeolog Radomír Tichý. | foto: Bronislav Jaroš

I pravěká historie je zrcadlem našeho světa, říká ředitel Archeoparku

  • 0
Unikátní Archeopark ve Všestarech na Hradecku, který slaví po velké rekonstrukci třetí narozeniny, navštívilo loni téměř 16 tisíc lidí. Jeho ředitel Radomír Tichý si chválí nejen zvyšující se zájem návštěvníků, ale i nedávné archeologické objevy v kraji.

V Archeoparku ve Všestarech přichystali na víkend jednu z největších akcí léta - Dožínky v mladší době kamenné, na níž se lze dozvědět o prvních pěstitelích a chovatelích zvířat. Éra lovců mamutů stále táhne. Podle ředitele muzea pravěku archeologa Radomíra Tichého je potřeba si historii lidstva neustále připomínat a také se s ní opakovaně konfrontovat.

„Prvoplánově je historie sumou zajímavých informací, v druhém plánu je to nám stále nastavené zrcadlo. Sami vyhodnocujeme, zda se nám daří obstát v porovnání s předchozími generacemi,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Jak se Archeoparku po třech letech od otevření daří?
Plní svou funkci a přitom svou činností vydělá více než 60 procent nákladů na provoz. To považuji za úspěch. Daní za tato čísla je velký tlak na průvodce, kterých je bohužel jen pár. V takové situaci je těžké vždy zůstat optimistou, přestože smysl Archeoparku naplňujeme.

Archeopark ve Všestarech

Návštěvnost se zvyšuje?
Loni přišlo 15 a půl tisíc návštěvníků, o rok dříve o tisíc méně. Archeopark má však určitou kapacitu, takže je zřejmé, že čísla do budoucna nijak závratně neporostou.

Chystáte novinky či investice?
Areál oživily ovečky zapůjčené rodinou našich bývalých studentů učitelství. Je zajímavé, jak přítomnost zvířat pozmění atmosféru. Příroda byla vždy silnou součástí pravěkého světa, takže je to správně. Další drobné změny budeme testovat, proto si je zatím nechám pro sebe. Archeopark využívá tolik prezentačních forem, že buď bude třeba objevovat nové, nebo se naopak vracet ke starým a osvědčeným. Mezi ně patří mluvené slovo. Svět se nám příliš zautomatizoval, často si myslíme, že virtuální realita nahradí lidský faktor. A to je chyba. Lidově se dříve říkalo, že žádný strom neroste do nebe. Ani ten náš ne.

Máte vypozorováno, co mají návštěvníci nejraději?
Snažíme se to zjišťovat dotazníkem, děkuji všem, kteří jej vyplní. Z dosavadních odpovědí je patrné, že něco jiného preferují rodiny s dětmi, pro něž je lákadlem dětský výrobek při Dnech živé archeologie, dospělí bez dětí se rádi zadívají do stálé expozice, která není jen uvnitř, ale i ve venkovní části muzea v přírodě. Tatínky zaujmou technologie. Dětské výpravy školních exkurzí preferují pohyb, jsou to ty děti, které zvedly hlavu od tabletů a chytrých telefonů. Na podzim, když se učí o pravěku, zase upřednostňují názornost. Zájem je ale vyvážený, zdá se, že žádná část Archeoparku nepokulhává.

Čím je pro nás pravěk tak atraktivní?
Jsem rád, když uvádíte, že pravěk je atraktivní. Beru archeologii jako jeden z vědních oborů, který bojuje o lidskou duši. Jde o odlišení toho, co je v nás kulturní, co nás odlišuje, od našich stránek daných přírodou. Když člověk řeší otázku, co si počne s volným časem, zkoumání minulosti je jednou z alternativ.

Nové archeologické nálezy pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové (28.3.2015).

V okolí Hradce objevili archeologové řadu zajímavých nálezů. Máte pocit, že zdejší archeologie zažívá rozkvět?
Ano, nálezů je hodně, a dokonce ani jejich aktuální počet nemusí ještě nic znamenat. Může jich být mnohem víc, což závisí na archeologické přítomnosti u stavebních prací, na terénním zásahu při každé nové stavbě. V archeologii rozhodně platí, že éru významných objevů nemáme zdaleka za sebou.

Který z nálezů byste vyzdvihl?
Záchrannou archeologickou akcí je třeba výzkum pohřebiště ve Vojenicich na Rychnovsku (více čtěte zde), přestože tam asi nikdy nebude stát dálnice nebo supermarket. Archeolog je tam po celou dobu výzkumu. Věci získané detektory kovů jsou rozhodně přínosem, pokud se dostanou k archeologovi a pokud se dozví co nejvíce o okolnostech jejich nálezu.

Nález mincí u Hradce

V lednu se našly na Hradecku vzácné mince. Je to skutečně tak významný objev?
Mince vzbuzují pozornost už od pradávna. Je to dáno tím, že měly hodnotu v době své existence a mají ji i dnes. Nám jde ale hlavně o hodnotu informací a tu nálezy římských mincí na Hradecku určitě mají (o nálezu čtěte zde).

Bohaté nálezy jsou také pod chystanou dálnicí D11. Jak je jako archeolog hodnotíte?
Mají hodnotu velkoplošného odkryvu. Většina nálezů pořízených archeology se získala z menšího množství jam, takzvaných archeologických objektů. Při odkryvu větší plochy můžeme sledovat vztahy mezi těmito objekty a klást si otázky typu: Které z nich tvořily vesnici? Kolik tu bylo domů? V případě nálezů pod D11 je takovým výjimečným nálezem pohřebiště z raného středověku nebo domy z doby bronzové. To vážnější nás však teprve čeká, až výstavba dálnice postoupí na trasu Hradec Králové - Jaroměř.

Na co byste do Archeoparku v nejbližší době pozval?
V srpnu na akci zaměřenou na dobu nejstarších zemědělců na našem území.