Marketingový manažer hradeckého hokejového klubu Sanny Muharem z Hradce Králové.

Marketingový manažer hradeckého hokejového klubu Sanny Muharem z Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Často ani nevnímám, že pracuju. Nabíjí mě to, říká devatenáctiletý dříč

  • 2
Zatímco jeho spolužáci o svém povolání většinou teprve uvažují, devatenáctiletý Sanny Muharem z Hradce Králové už byl šéfredaktorem tamního hokejového webu, moderátorem, zastává manažerský post a podílí se na nejmodernějších statistikách české hokejové extraligy.

Jak celý projekt vznikal?
Hokejový svaz se rozhodl zpestřit soutěž něčím novým. A chtěl nové statistiky. Celý projekt nakonec dostala firma eSports, v níž jsem působil, a tím to celé začalo. Hned nám bylo jasné, že se chceme přiblížit NHL. Tak se práce zadala programátorům a ti vytvořili pro statistiky novou aplikaci na započítávání všech ukazatelů u jednotlivých hráčů.

V čem jsou statistiky lepší?

Hokejoví nadšenci mohou nově sledovat ukazatele bojovnosti hokejistů, procento vyhraných vhazování či důležitou statistiku pobytu hráčů na ledě za zápas, počet střídání nebo počet střel jednotlivých hráčů a jejich úspěšnost.

Nová aplikace pro hokejové fanoušky.

Kterou část projektu jste dostal na starost?
Na mě padla volba, když jsme měli zajistit organizační stránku. Dostal jsem úkol: Najdi na každý klub osm až deset lidí.

Jak jste se s tím popral?
V některých městech už jsme lidi měli a stačilo je zaškolit na práci s novinkami. Jinde, jako třeba v Liberci, jsme statistiky sháněli na poslední chvíli a vypadalo to, že nám to bude hořet a nebudou lidi. Čtrnáct dní před startem soutěže jsme je měli pohromadě. A vidíte, dnes odvádějí skvělou práci. Paradoxně v extraligových městech, u nichž jsem se obával, že to nebude dobře fungovat, to běží nejlépe.

To velíte celé armádě lidí...
Teď už se na projektu tak intenzivně nepodílím vzhledem k časovému vytížení. Ale zápasy sleduje tým šesti lidí, celkově jich je v klubu až deset a střídají se. Dohromady v celé republice je to až 140 pracovníků.

Byl jste přímo při rozhodování, jaké ukazatele se budou sledovat?
Byl a dost k tomu také měla co říct Česká televize a další. Dost se také řešilo, jak se správně určuje započítávání střel na branku. Podle oficiálních regulí ČSLH se tak muselo dost věcí vyjasnit, například co je a není střela. Najednou jsme to museli převést na všech 140 statistiků, ale v rámci možností se nám všechno podařit vysvětlit a vymyslet tak, jak to dnes vypadá.

Sanny Muharem:

"Baví mě sledovat sport a analyzovat ho. A přitom jsem jako malý chtěl být televizním komentátorem."

Které ukazatele vás nejvíc zajímají?
Nejen mě, ale rozhodně i širokou veřejnost zajímá ice-time (celkový čas pobytu hráčů na ledě v zápase – pozn. red.). Projekt nových extraligových statistik toto měřítko výrazně oživilo. Jen co vidím a slyším, lidé si to chválí a sledují to. A já vnímám počítání času hráčů na ledě jako velký přínos pro český hokej. Je to hodně zajímavé hledisko poměru výkonnosti a času stráveného na ledě.

Jak je možné, že s něčím podobným už dávno nepřišel někdo před vámi?
Nedokážu to říct. Jen jsem rád, že teď česká soutěž podrobné statistiky má, protože v zahraničí už s nimi dávno pracují. Technologie jdou dopředu, ale pořád je co zlepšovat. Jsem přesvědčený, že máme hodně věcí, na kterých je potřeba zapracovat.

Zaspal tedy český hokej dobu?
Spíš bych řekl, že jsme nové atraktivní statistiky mohli mít už před dvěma roky.

Řekl jste, že jste chtěli mít statistiky podobné jako v NHL. Podařilo se to? Jsou dnes skoro jako za mořem?
V NHL pracují ještě na vyšší úrovni. U nás statistiky počítáme na tabletech v unikátní aplikaci, která ulehčuje práci. A každý má na starost jinou činnost a zaznamenává je podrobně. I já jsem zvědavý, kam to půjde dál. NHL je příklad pro celý svět. Chtěli bychom se jí vyrovnat a mít soubor čísel pro fanoušky vypracovaný tak jako v nejlepší lize světa, která hráče mapuje podrobně. Začali jsme i Radegast indexem, který je zajímavý díky sledování bojovnosti a extraliga se tím zaměřuje a zviditelní hlavně obránce.

V čem se ještě můžete zlepšit?
Letošní sezona je první, a tak s tím, že nějaké mouchy se musejí vychytat, se počítalo. Řekl bych, že můžeme ještě zlepšit počítání ice-timu. Napadá mě, že by ho mohly snímat i čipy zapuštěné v bruslích, jenže to už hodně popouštím uzdu fantazii. Ale nesmíme být spokojeni sami se sebou, musíme pracovat dál.

Jste student, přitom jste dělal šéfredaktora hradeckého hokejového webu, moderátora na zimním stadionu a teď jste marketingovým manažerem klubu. Co děláte, když si chcete od hokeje odpočinout?
Občas hraju fotbal (úsměv). Jenže hokej mi jen tak přes hlavu nepřeroste. Práce kolem něj mě hodně baví, takže kolikrát ani nevnímám, že pracuju. Nabíjí mě to.

Jak reagují lidé, když zjistí, že je vám teprve 19 let, a přitom už se podílíte na tak velkých projektech?
Nevím, jestli všichni vědí, že jsem tak mladý. Tvářil jsem se sebevědomě a plnil jsem si jen svou práci. Když lidé vidí, že děláte to, co máte, nestarají o to, jak starý jste, ale zajímá je, co dokážete. Nesetkal jsem se s tím, že by mi kvůli věku někdo podkopával nohy.

Co vám na to říká okolí?
Že jsem mladý a nemůže to přece takhle fungovat. Prostor by prý měli dostat starší a zkušenější. Avšak i když je vám do dvaceti, není přece vyloučené, že přijdete na to, s čím nikdo jiný ještě nepřišel.

Vždycky vás bavily statistiky a hokej?
Už od malička mě zajímal sport jako takový, a statistiky především. Dělal jsem si různé poznatky o hráčích a snažil se o nich sbírat co nejvíce dat.

Hodně pracujete a málo spíte. Žijete vůbec jako vaši vrstevníci?
Chci pořád tvrdě pracovat, inovovat věci a dělat hokejové prostředí ještě lepším. Ale nemyslete si, na pivo s přáteli občas také zajdu.