Ředitel Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Petr Kašpar.

Ředitel Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Petr Kašpar. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Padělky jsou výnosné jako drogy, tresty však nižší, upozorňují celníci

  • 2
Zatímco v dobách socialismu turisté pašovali valuty, elektroniku, digitálky, záclony či olej , nyní tento "byznys" převzaly organizované skupiny. Ředitel hradeckého celního úřadu Petr Kašpar vypráví o nových pašeráckých trendech, důmyslných skrýších i o metodách odhalování padělků.

Proč je obchod s padělky tak lukrativní?
Distribuce a prodej nelegálních napodobenin originálního zboží a porušování autorských práv jsou stejně výnosné jako obchod s drogami. Šiřitel padělků má srovnatelné zisky, ale v případě odhalení mu hrozí nesrovnatelně mírnější trest. Snadná a finančně nenáročná je také jejich výroba i distribuce.

Jak moc zákazníci riskují, když si padělky objednávají na internetu?
Je otázka, co člověk kupuje. Pokud touží po značkové kabelce nebo nejnovějším modelu iPhonu za velice výhodnou cenu, riskuje jen to, že za své peníze získá nekvalitní zboží. V případě nákupu léčiv, potravinových doplňků, kosmetických přípravků či autodílů ale potenciálně hazarduje se svým zdravím. Vyloženě problematický je třeba nákup alkoholu neznámého původu přes internet.

Co se s odhalenými padělky děje?
Většina padělků se pod celním dohledem ničí - například ve spalovnách. Napodobeniny originálního zboží, ze kterých se dají odstranit ochranné známky, mohou být použity k humanitárním účelům, tedy bezplatně poskytnuty organizacím, jako je Český červený kříž, či dětským domovům a sociálním ústavům.

Jednou z hlavních činností celní správy je boj proti pašování zboží přes hranice. Zaznamenali jste v této oblasti poslední dobou nějaký nový fenomén?
Pašování od nepaměti vždy velice rychle a flexibilně reagovalo na poptávku po atraktivním zboží, na rozdílné cenové relace na obou stranách hranice a zejména na změny celních a daňových sazeb. Nejinak je tomu v současné době. V celém česko-polském příhraničí zaznamenáváme případy pašování tabáku související s tím, že surový tabák v Polsku od ledna podléhá spotřební dani. Na teritoriu Královéhradeckého kraje byla nedávno mimo jiné odhalena jedenáctitunová zásilka surového tabáku směřující přes Náchod na území našeho severního souseda. Další komoditou, která je zejména v poslední době podloudně dopravována do Polska, je marihuana. Minulý týden se u České Skalice podařilo zadržet přes pět kilogramů této drogy, kterou vezlo polské nákladní vozidlo.

Pořád platí, že k nám se z Polska vozí léky na výrobu pervitinu?
Ano, z Polska stále proudí léky s obsahem pseudoefedrinu, které jsou u nás používané k výrobě pervitinu. Četné záchyty pašovaných léků hromadně nakupovaných v polských lékárnách jsou již několik měsíců zaznamenávány na celé česko-polské hranici nejen ve vozidlech, ale i ve vlacích.

S jak důmyslnými skrýšemi se celníci v poslední době setkávají?
Překvapil nás například případ z března letošního roku, kdy mobilní hlídka na Jičínsku odhalila případ pašování cigaret v polské dodávce. Cigarety pocházející z Ukrajiny byly poměrně sofistikovaně ukryty v šesti čtyřmetrových rolích koberců. Při vizuální kontrole nákladového prostoru celníci původně nezaznamenali nic podezřelého, dokonce i hmotnost jednotlivých rolí odpovídala realitě. Teprve po rozbalení několika metrů koberce z každé role hlídka narazila na dutou trubku napěchovanou cigaretami. S největší pravděpodobností měly skončit v Německu, kde lze tento kontraband zpeněžit s daleko větším ziskem než u nás. Domníváme se, že vozidlo bylo k nelegální přepravě použito opakovaně.

Provádíte kontroly spíš náhodné, nebo častěji od někoho dostanete tip?
Vždy se jedná o kombinaci práce s informacemi a náhodných kontrol. Snažíme se využívat veškeré dostupné informace a jejich zdroje. Při pátrání po zboží hraje nezanedbatelnou roli také instinkt celníků a jejich schopnost vyhodnotit situaci, vytipovat konkrétní vozidlo na základě předchozích zkušeností či dílčích informací. Disponujeme speciálními útvary, které vyhodnocují informace vlastní i získané z externích zdrojů. Sdílíme také informace s policií či finančními orgány.

Jak celník pozná padělek, když značek je obrovské množství?
Máme počítačovou aplikaci, jež obsahuje veškeré údaje o parametrech originálních výrobků, které poskytují výrobci.

Kolik značek tato aplikace eviduje?
Řádově obsahuje zhruba čtyři a půl tisíce jednotlivých položek.

Kontrolujete také cizince a jejich nelegální zaměstnávání? Jaké trendy jsou v této oblasti?
Na území kraje v poslední době zjišťujeme, že nelegální zaměstnávání cizinců je často kombinováno s jinou trestnou činností. Při nedávné kontrolní akci jsme přímo v Hradci Králové odhalili několik zahraničních pracovníků, kteří se podíleli na výrobě plagiátů značkových pracích prostředků. Organizátoři nelegální výroby mají v případě zaměstnání cizinců větší jistotu, že nedojde k prozrazení, protože tyto osoby se budou svoji činnost snažit co nejvíce utajit.