Soustředěním ovládali návštěvníci a pracovníci výzkumu například pohyb autíčka

Soustředěním ovládali návštěvníci a pracovníci výzkumu například pohyb autíčka nebo středový bod na terči,na který střílíte maketou zbraně. | foto: Martin Horký

Rozhýbu autíčko, pohnu kuličkou. Díky nové technologii jen silou mozku

  • 1
Silou vůle ovládat třeba sporťák na autodráze? Chce to jen pár vteřin soustředění, maximální koncentrace a autíčko se skutečně dává do pohybu. Lidský mozek, který dokáže divy, přiblížil Den mozku v Hradci Králové.

Utkat se s duchem poltergeistem, který prý dokáže založit požár nebo shodit metrákovou skříň, asi ještě nemůžu, přesto i já jsem v sobě objevil "paranormální" schopnosti. Silou myšlenky dokážu rozhýbat autíčko, pohnout kuličkou a přinutit mušku odstřelovací pušky, aby zamířila přesně na desítku.

Prásk! A z cholerika se stává ledově klidný zabiják. Radost mi kazí snad jen to, že ve čtvrtek tato zázračná šamanská kouzla v hradeckém technologickém centru zvládl skoro každý. Stačí si nasadit čelenku s citlivým snímačem mozkových vln propojenou s počítačem, trochu se soustředit a najednou se nestačíte divit, že modrý model z obyčejné klukovské autodráhy se zvolna dává do pohybu.

"Dobrý den!" zdraví ve dveřích vysoká blondýna. Během setiny vteřiny ztrácím koncentraci a autíčko zase stojí. Zkouším to znovu a sporťák tempem raněného slimáka opravdu obkrouží pár koleček. Jenže pak si bere čelenku Milan Koša z vývojářské firmy Eclipsera, založí si ruce na prsou, přimhouří oči a jeho červený model div že nevyletí z dráhy.

Přístroje mají na mozek příznivý vliv

"Musíte odbourat všechny okolní vlivy, chce to plné soustředění," radí Tomáš Zdechovský z firmy Commservis, která na hradeckém letišti pořádala takzvaný Den mozku.

Mozkodráha, mozkostřelba nebo kuličkový souboj jeden na jednoho měl pouze ilustrovat, že člověk dokáže silou myšlenky (přesněji silou několika hertzů produkovaných mozkovým vlněním) velké věci.

"Mnoho hendikepovaných je nyní odkázáno na ovládání počítače ústy. Dnes už víme, že pomocí mozkových vln a laseru mohou otevřít dveře, zatáhnout žaluzie, pustit televizi nebo si ohřát vodu v rychlovarné konvici. Do tří až pěti let může být tato technologie na světě," předpovídá Zdechovský a na důkaz svého tvrzení si bere čelenku, do ramene si zapře těžkou pušku a několikrát za sebou dotlačí mozko-počítačový kurzor do středu terče.

"Přístroje snímající mozkové vlny existují už řadu let, ovšem zatím jsme se tento princip nenaučili dost využívat. Kdo to umí, tomu se osvědčily," tvrdí Zdechovský a jako příklad uvádí třeba psycholéčbu hradeckých basketbalistek. Než kúru absolvovaly, byly na 12. místě tabulky a trápila je střelba zdálky. Po dvou měsících se prý trojková střelba výrazně zlepšila a výsledkem byl posun na pátou příčku.

Sami sobě pokusnými králíky

"Všechny přístroje zkoušíme nejdříve sami na sobě, pak na své rodině a až potom na spolupracovnících. Můj sedmiletý syn klidně vydrží hodinu a půl číst a listovat knížkami. Běžné dítě v první třídě je přitom schopno koncentrovat se nejvýš dvacet minut," říká Zdechovský a tvrdí, že "mašinky" napojené na mozek dokážou léčit migrény, výrazně pomáhají lidem po mrtvici a zázraky dělají také se seniory.

"Jezdili jsme do domova důchodců za paní, které bylo 75 let a z padesátipoložkového seznamu si dokázala zapamatovat jen sedm osm věcí. Po čtvrt roce už vyjmenovala 43 položek."

"To je jen důkaz toho, že mozek tupým civěním do televize ochabne, ale je schopen regenerace," dodává Pavel Homolka, jednatel společnosti Eclipsera, jež se zabývá laserovými zaměřovacími systémy.

Kromě hradeckých basketbalistek nedají na čelenku, elektrody a sílu mozku dopustit ani trojnásobný olympionik ve střelbě na skeet Jan Sychra, bývalá rakouská špičková tenistka Sylva Plischkeová, mnoho golfistů, biatlonistů, astronautů, vojáků nebo špičkových manažerů, kteří se potřebují maximálně koncentrovat "na povel" a nezakolísat, ani když si naproti nim svůdná modelka odloží vrchní díl plavek.