Trolejbusy se do ulice kolem Tesca vrátí možná v dubnu.

Trolejbusy se do ulice kolem Tesca vrátí možná v dubnu. | foto: MF DNES

Obchodníci přišli o tržby v rozkopaném centru Hradce. Chtějí odškodné

  • 0
Patnáct obchodníků z opravované Dukelské ulice v Hradci Králové žádá po magistrátu odškodnění za překážky v podnikání. Tvrdí, že město zfušovalo smlouvu se stavební firmou, která neustále odkládá návrat městské dopravy do ulic S. K. Neumanna a Dukelská.

Návrat hromadné dopravy do rekonstruovaných ulic Dukelské a S. K. Neumanna v centru Hradce Králové vedení města slibovalo už několikrát. Nejdřív na konec prosince, pak "nejspíš" na konec února a nakonec "určitě" v průběhu března.

Jenže březen končí, silnice je stále rozkopaná a obchodníci, kteří mají v obou ulicích své provozovny, už propadají zoufalství. Nebo rovnou krachují. Teď se spojili s právníkem a žádají odškodnění.

Kdy se do ulic vrátí doprava?

Původně se do obou ulic měla vrátit městská doprava k 21. prosinci loňského roku. Kvůli špatnému počasí ale stavbaři odsunuli termín na konec února, poté na konec března a nyní do poloviny dubna.
Náměstek primátora Vedlich už nechce spekulovat o novém termínu návratu hromadné dopravy. "Vše souvisí i se schvalovacími mechanismy, třeba schválení trolejbusové dopravy je závislé na drážním úřadu," říká náměstek.
Až budou hotovy komunikace, stavbaři začnou opravovat chodníky. I proto bude městská doprava ulicemi projíždět jen rychlostí do 20 kilometrů v hodině.

Obchodníci chtěli vystoupit na středečním jednání zastupitelstva, ale nemohli. Zastupitelé jim to nedovolili s odůvodněním, že občané mohou vystoupit s názory týkajícími se pouze projednávaných bodů.

Odškodné by bylo precedens, brání se radní

Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha ale o žádném odškodnění nemůže být řeč.

"Uvažovali jsme o tom, ale podle analýzy našeho právního oddělení to není možné. Město nemůže obchodníkům odškodné vyplatit, protože nespáchalo nic protizákonného ani výrazně nepochybilo," říká Vedlich.

"Pokud bychom jim peníze vyplatili, mohlo by se do budoucna stát, že by po nás pak odškodnění žádal každý podnikatel, kterému klesly tržby kvůli rekonstrukci chodníku před jeho obchodem," dodává Vedlich.

Jiné řešení, jak postiženým podnikatelům pomoci, město podle náměstka nenašlo.

Právník Zdeněk Rudolecký, který podnikatele hájí, má ale jiný názor: "Zákon říká, že nárok na kompenzaci v případě rekonstrukce není. Existují ale výjimky v případech liknavosti nebo neúměrného prodlužování. A to je přesně náš problém."

Město snížilo nájem obchodům ve svých domech

Vedení Hradce alespoň snížilo nájem podnikatelům, kteří sídlí v prostorách patřících městu. Ti, kteří jsou v nájmech u soukromníků, chtějí po radnici rovněž kompenzaci. Většině z nich totiž kvůli rekonstrukci klesly tržby až o polovinu.

Podnikatelé považují přístup města a smlouvu, kterou se stavební firmou Sovis uzavřelo, za diletantské. "Během své praxe jsem přišel do styku s různými smlouvami a tahle patří mezi nejhorší, které jsem viděl," míní právník.

Smlouva má jen jeden finální termín dokončení a nepočítá s etapami. Celá stavba má podle ní být hotova ke konci letošního listopadu. "Smlouva vůbec nepamatuje na pokuty v případě poškození jednotlivých soukromých objektů, ale pouze objektů města," podotýká Rudolecký.

"Ve smlouvě vůbec nepočítali s tím, že na podzim bude pršet a v zimě mrznout a padat sníh. A teď jsou tím samozřejmě překvapeni," podivuje se právník.

Magistrát může dát firmě penále, zlobí se podnikatelé

Podnikatelé zároveň obviňují radnici, že má možnost účtovat firmě Sovis určitá penále, ale nevyužívá ji. Například by to šlo za údajné porušení bodu smlouvy, který říká, že v období 14 dnů před Vánocemi a 14 dnů před Velikonocemi nesmí pracovat na několika vybraných pozemcích a ani na nich skladovat materiál.

"Jde například o prostory mezi obchodním domem Tesco a bankou. Nyní tam firma skladuje stavební materiál, a to je před velikonočními svátky," říká Michal Švagerka, který už roky podniká na ulici S. K. Neumanna.

Podle smlouvy by firma měla městu platit pokutu ve výši 50 tisíc korun denně. "Když si to sečteme, je to dohromady sankce ve výši skoro 700 tisíc korun. Z té částky už by město mělo prostředky na odškodnění obchodníků," míní podnikatel.

Vedlich ale tvrdí, že žádosti nechápe. "Tento požadavek si vymínilo Tesco, které potřebovalo volné chodníky před Vánocemi a Velikonocemi. V případě, že by podmínku firma porušila, platila by pokutu Tesku, ne městu. Nemám ale informace o tom, že by tam teď nebo před Vánocemi nějaké práce probíhaly," říká Vedlich.