Náchodská nemocnice chátrá, kraj chystá její dostavbu.

Náchodská nemocnice chátrá, kraj chystá její dostavbu. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Hradecký kraj přiškrtí školství i kulturu. I kvůli nemocnici v Náchodě

  • 0
Budeme šetřit, to je hlavní motto Královéhradeckého kraje pro příštích pět let. Méně peněz bude prakticky na všechno. Velkou výjimkou jsou krajské nemocnice, kterým se má rozpočet výrazně zvýšit. Opozice plán tvrdě kritizuje.

Úředníkům brát, nemocnicím dávat. Takhle pozměněné Jánošíkovo heslo by si pro příští roky mohlo dát do erbu vedení Královéhradeckého kraje poté, co zpracovalo rozpočtový výhled na roky 2014 až 2018.

Krajská koalice ČSSD a KSČM jím dává jasně najevo jedno: budeme šetřit. A pořádně. Kromě rozpočtu na činnost krajského úřadu zchudnou i krajské školství, volnočasové aktivity nebo kultura.

Krajský rozpočtový výhled

Roky 2013 a 2018 v miliardách korun
Příjmy celkem     3,334/3,524
Výdaje celkem    3,471/3,262

Výdaje oblastí 2013 a 2018
Doprava          1,097 mld/1,119 mld
Zdravotnictví    405 mil/490 mil
Školství             346 mil/293 mil
Činnost KÚ       287 mil/273 mil
Kultura              143 mil/124 mil
Sociální věci    163 mil/158 mil
Volnočasové aktivity 10 mil/8,5 mil
Živ. prostředí a zemědělství 64 mil 61 mil

"Naším záměrem je postupné zvyšování investic na úkor provozních nákladů," uvedl krajský radní pro ekonomiku Josef Táborský.

Z daní kraj dostane navíc jen procento

Kraj podle jeho odhadů může počítat s meziročním zvýšením daňových příjmů o jedno až jedno a půl procenta.

"To je však stále málo. Nároky na krajský rozpočet jsou stále větší, protože stát na kraje přesouvá zodpovědnost za řadu oblastí, ale neposílá jim dostatek peněz," upozorňuje radní.

Zatímco letos provoz krajského úřadu spolkl z rozpočtu téměř 288 milionů korun, v roce 2018 by podle výhledu radních měl stát o téměř 15 milionů korun méně.

Nejvíce si utáhnout opasek, jak říkal v devadesátých letech Václav Klaus, ale bude muset krajské školství, které se má do pěti let obejít s příspěvkem nižším o 53 milionů korun. Letos resort hospodařil s 346 miliony, na rok 2018 má naplánovaných pouze 293 milionů korun.

Vládnoucí koalice bude chtít tento návrh předložit ke schválení zastupitelům na jednom z následujících zasedání.

Opozici tvrdí, že upadnou třeba sociální služby

Sociální demokraté a komunisté ale budou muset mít plnou účast, opozice se totiž k rozpočtovému výhledu staví značně skepticky a je připravená jej zablokovat.

"Předložený návrh jasně ukázal, kam současná koalice kraj vede. S výjimkou zdravotnictví plánuje prakticky ve všech odvětvích zakonzervování stávající úrovně, v některých případech dokonce další škrty," vysvětluje kritický postoj opozice zastupitel Vladimír Derner.

"Při realistickém vyhodnocení takto nastaveného vývoje lze očekávat, že kraj v příštích letech přestane plnit některé své základní funkce, a to zejména v sociální oblasti, kultuře, školství a rozvoji venkova," dodává Derner.

Radní hájí dostavbu náchodského špitálu

Opozičníkům se nelíbí ani zvýšení krajských plateb do zdravotnictví. Kromě menšího navýšení peněz pro dopravu je zdravotnictví jediná oblast, které má vzrůst v následujících letech rozpočet - z letošních 405 milionů korun na 490 milionů v roce 2018.

"Jednou z našich hlavních akcí je projekt modernizace náchodské nemocnice, kterou bude moci kraj do roku 2017 podporovat ze svého rozpočtu," říká hejtman Lubomír Franc.

A právě obří přestavba nemocnice v Náchodě je opozici trnem v oku. "Kraj chce z vlastní iniciativy převzít problematické dvoumiliardové investice do náchodské nemocnice poté, co se neprůhledným výběrovým řízením připravil o možnost získat dotaci z Evropské unie," kritizuje Derner.