Oldřich F. (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové. (26. 8. 2013)

Oldřich F. (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové. (26. 8. 2013) | foto: ČTK

Vrchní soud vrátil kauzu údajného znásilnění vozíčkáře zpět do Hradce

  • 0
Rozsudek nad bývalým sanitářem Oldřichem F., který se podle hradeckého soudu nedopustil znásilnění pacienta na vozíčku v novobydžovské nemocnici, zrušil Vrchní soud v Praze. Loňský osvobozující verdikt musí hradecký soud znovu a lépe zdůvodnit.

Pražský vrchní soud zrušil rozsudek z loňského října s tím, že jeho odůvodnění je kusé a nepřesvědčivé (více najdete zde). Hradecký soud sice zprostil bývalého sanitáře obžaloby, ale vůbec podle odvolacího senátu nepracoval s původní výpovědí obžalovaného na policii.

Vývoj případu

Podle obžaloby došlo k sexuálnímu kontaktu mezi obžalovaným Oldřichem F. a poškozeným 5., 6. a 9. září 2011 v nemocnici v Novém Bydžově. Podle svědků si ale pacient na nic nestěžoval, naopak si ještě 5. září sanitáře výslovně vyžádal a chtěl, aby se stal i jeho osobním asistentem.

Případ začal projednávat hradecký okresní soud v roce 2012. Kvůli následné změně právní kvalifikace a hrozícímu vyššímu trestu až 12 let vězení se však případ přesunul ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten v říjnu 2013 případ nepravomocně uzavřel s tím, že o vině obžalovaného nelze jednoznačně rozhodnout. S odškodněním 180 tisíc korun soud odkázal vozíčkáře na občanskoprávní řízení.

Jednapadesátiletý Oldřich F. vinu od začátku hlavního líčení odmítá, ale v původní výpovědi sexuální kontakty se svým svěřencem v nemocnici v Novém Bydžově přiznal. Vyšetřovatelům tvrdil, že ho k nim donutil právě pacient.

Osmadvacetiletý Jakub V., který je po mozkové obrně od dětství na vozíku, ohlásil znásilnění v září 2011. Sanitář ho měl sexuálně obtěžovat po dobu několika dní, údajně mu také vyhrožoval smrtí, když to poví (více čtěte zde).

Žalobce dopoledne u odvolacího soudu poukazoval na to, že k sexuálním kontaktům prokazatelně došlo, a soud tedy nemůže kauzu uzavřít s tím, že se skutek nestal. Upozornil také na to, že pacient podle vyšetření trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Obžalovaný se k vrchnímu soudu nedostavil, jeho advokátka Věra Dubcová argumentovala mimo jiné tím, že posttraumatická porucha mohla u poškozeného vzniknout i před údajným trestným činem, pacienta totiž v tomto směru dříve nikdo nevyšetřoval.

Mladík je podle ní manipulativní a je Oldřichovi F. výrazně intelektuálně nadřazen. I podle části soudních znalců je obžalovaný lehce mentálně retardovaný. Podotkla také, že Oldřich F. po většinu svého života zastával profese, v nichž pomáhal lidem, a nikdy si na něj nikdo nestěžoval, naopak (jak se ho zastával personál bydžovské nemocnice, čtěte zde).

"Výpovědi poškozeného i obžalovaného byly nepřesné, nevěrohodné i určitým způsobem zkreslující i nelogické," odůvodnil říjnový osvobozující verdikt hradecký předseda senátu Petr Mráka.

,