Firma plánovala byty, jenže továrna dál chátrá. Magistrát čeká až na zásah likvidátora. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Mrtvá firma blokuje bourání koželužny a rozvoj hradeckých Kuklen

  • 0
Hradecká radnice se nemůže pustit do bourání a přestavby kuklenské koželužny kvůli mrtvé firmě. Ta přebrala závazky po zkrachovalé společnosti Eube, ale tři roky už vlastně neexistuje. Radnice dosud čeká, až likvidátor firmu zruší. Teprve pak může postavit nové náměstí s domovem pro důchodce a parkem.

V dlouhodobě chátrajícím areálu koželužny z 19. století měly před sedmi lety vyrůst originální byty v industriálním stylu. Jenže firma Eube, která je chtěla stavět, se ocitla v konkurzu.

Projekt převzala společnost Komerční Centrum Kollárova (KCK), v jejímž vedení figurovaly stejné osoby jako v Eube.

Firma však už tři roky nevykonává žádnou činnost, areál koželužny chátrá a dělá hradeckému magistrátu těžkou hlavu.

Ten by rád začal s demolicí budov, jež jsou v nejhorším stavu, ale nemůže. Právě kvůli firmě KCK, jejíž smlouva o budoucí kupní smlouvě pozemky blokuje. Radnice poté, co KCK třikrát vyzvala ke komunikaci, požádala už v roce 2011 o výmaz firmy z rejstříku.

Rozhodne až likvidátor firmy

Soud zrušení firmy potvrdil, ale pozemky se tím neuvolnily. "Teď je vše v rukou likvidátora. Rozhodnutí soudu nabude právní moci až poté, co bude s likvidací firmy hotov," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Velké plány Eube vyšuměly

Jednatel firmy Komerční centrum Kollárova Allan Jírek, který byl též jednatelem společnosti Eube, je dlouhodobě nedostupný. Podle fotografií na jeho veřejném facebookovém profilu si užívá slunka na afrických plážích, chvíli tam provozoval cestovní kancelář, nedávno si vylezl na Kilimandžáro.

Plány Eube a později KCK byly velké. V areálu měly vzniknout luxusní loftové byty, kanceláře, nákupní pasáž, oddychová zeleň i parkoviště. Vše mělo mít industriální ráz, budovy z červených cihel měly zůstat a jen projít náročnou rekonstrukcí. Celkový účet přestavby Eube odhadovalo přes půl miliardy korun.

Kdy to bude, neodvažuje se odhadnout. Firma Eube měla velké plány, jenže teď je všechno jinak. Až rozhodnutí soudu nabude právní moci, prastará koželužna půjde k zemi.

"Objekt je v havarijním stavu, už teď musí být zabezpečen proti přístupu, protože pohyb v areálu je nebezpečný. Jeho rekonstrukce by stála obrovské peníze, které město nemá," přiznal Vedlich.

Na stavu dříve půvabné cihlové továrny se podepsal nejen čas a počasí, ale především sběrači kovů, kteří v minulosti ukradli, co mohli.

"Zloději odnesli prakticky vše, co mělo nějakou hodnotu. Mnohdy i železa, na nichž závisí statika budov," pravil vedoucí stavebního odboru na hradeckém magistrátu Michal Jandík při jedné z návštěv zchátralého místa.

Z fabriky zůstanou jen symboly: sklad s věžičkou a komín

Prostor po koželužně chce město využít pro výstavbu domova pro seniory, společenského centra pro obyvatele Kuklen a zároveň malého náměstí, které tam dlouhodobě chybí.

Tomu všemu by měla dominovat budova bývalého skladu s hodinovou věžičkou, symbol koželužny, a komín. Ty chce radnice jako jediné z komplexu zachovat.

I když stará továrna působí unikátně, zbourat se může, neboť není kulturní památkou. Ač by si to podle památkářů zasloužila. Přiznávají však, že s nápadem prohlásit koželužnu za památku se přišlo příliš pozdě, když už byla v dezolátním stavu.

"Záchrana už by asi neměla cenu. Podobných fabrik bylo po Hradci Králové víc, je to typická stavba pro Kukleny. Pokud se investorům část z toho podaří zachránit, bude nás to těšit a rádi jim budeme nápomocni," říká památkářka Blanka Adámková z Národního památkového ústavu v Josefově.  

Z historické skladové budovy s věžičkou by podle návrhu architekta Petra Sladkého, který studii zpracoval, měl uprostřed nového náměstí vzniknout společenský sál. Hned vedle něj pak má stát domov pro seniory a za ním unikátní spojení zeleně a parkování.

Bude náměstí i park

"Do náměstí bude vtažena zeleň, pod níž bude možné parkovat. Tato varianta respektuje vlastnické poměry města a bude umožňovat výstavbu v etapách," uvedl architekt. Domov pro seniory je zatím navržen ve dvou variantách, mezi nimiž se zástupci města budou rozhodovat.

"První varianta je odvážně navržená jako vlnící se hmota. Druhá je spíš konzervativnější," říká Vedlich. Areál by měl být součástí rekonstrukce Malého labského náhonu, který zabírá přes 14 hektarů.

Hned za koželužnou vznikne nový park. "Tím se snažíme vyhovět přání místních, kteří si na chybějící park a zeleň dlouhodobě stěžují," uvedl primátorův náměstek.

Radnice v Kuklenách plánuje celkem dva parky, které by se měly začít stavět v první etapě. Součástí druhé etapy bude přestavba hřiště FC Olympia a areálu koželužny. Jako třetí mají přijít na řadu pěší trasy a cyklostezky podél Malého náhonu. "O třetí etapě ale uvažujeme až v desetiletém horizontu."