Ředitel královédvorského gymnázia Petr Minář

Ředitel královédvorského gymnázia Petr Minář | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvorské gymnázium čeká na verdikt ministerstva. Napjatí jsou i Hořičtí

  • 0
Šestileté gymnázium ve Dvoře Králové zřejmě bude fungovat i nadále. Kraj se rozhodl dát mu šanci a to především díky štědrému sponzorskému daru a mnoha protestům. V Hořicích by se v září mohlo otevřít gymnázium soukromé.

Osud gymnazistů ve Dvoře Králové i v Hořicích má nyní v rukou ministerstvo školství. To ještě nerozhodlo, zda zaregistruje nové soukromé gymnázium v Hořicích, když se tamní státní gymnázium před třemi lety sloučilo se středními školami.

A nyní se má také vyjádřit k pondělní otočce krajské rady, která zrušila své dřívější rozhodnutí o postupném utlumení šestiletého studijního oboru ve Dvoře.

"Moc jim to přeju, u nás v Hořicích se to z mého pohledu nepovedlo a doufám, že ostatním pomůže to, na co jsme upozorňovali. Takové rozhodnutí jde těžko vrátit zpátky," řekla Šárka Šandová, učitelka bývalého hořického gymnázia, které kraj sloučil v roce 2011 s tamní obchodní akademií, vyšší odbornou školou rozvoje venkova a střední zemědělskou školou.

Gymnáziu pomohl sponzorský dar

Nyní je Šandová hlavní iniciátorkou projektu Škola pro život a spolu s kolegy z hořického osmiletého gymnázia se pokouší založit gymnázium soukromé. Čtyřletý obor orientovaný prakticky by chtěli stihnout otevřít v září. Projekt počítá s kapacitou 120 až 160 žáků a financovat ho zakladatelé chtějí kromě školného státními dotacemi, granty či sponzorskými dary.

"Stále je to ve schvalovacím řízení a čekáme, jestli nás ministerstvo zaregistruje, nebo ne," dodala Šandová.

Slučování škol

Leden 2011 - Gymnázium a střední odbornou školu v Úpici chtěl kraj sloučit s gymnáziem v Trutnově, nakonec školu předal městu.

Březen 2011 - Gymnázium v Hořicích + Obchodní akademie + Vyšší odborná škola rozvoje venkova a střední zemědělská škola.

Květen 2011 - Střední průmyslová škola + Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Novém Městě nad Metují.

Leden 2012 - Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové + Střední odborná škola veřejnosprávní ve Stěžerách.

Duben 2013 - Střední průmyslová škola + Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradební v Hradci Králové.

A nejistý je i osud dvorského gymnázia. Přestože se protestujícím studentům podařilo odvrátit sloučení gymnázia s tamní střední školou informatiky a služeb a nyní radní zrušili i plánovaný útlum šestiletého oboru, zatím není vyhráno. Na ministerstvo totiž putovalo kromě rozhodnutí rady kraje také stanovisko odborníků z krajského úřadu, kteří na původním záměru zrušení víceletého gymnázia ve Dvoře trvají.

"Počty víceletých gymnázií se mají podle dlouhodobého záměru snižovat, takže nemůžeme podporovat navyšování. Neměníme stanovisko, které jsme dávali před měsícem k původnímu rozhodnutí rady," uvedla vedoucí odboru školství Radmila Šulcová.

"Je to velký průšvih, který se neměl stát," reagoval jeden z hlavních strůjců tažení proti uzavření šestiletého gymnázia – majitel dvorské textilky Juta Jiří Hlavatý. Nové a poměrně překvapivé rozhodnutí rady kraje chápe jako zadostiučinění a výsledek dlouhé kampaně.

"Myslím si, že naše argumenty, proč by měl gympl zůstat tak, jak je, radu nakonec přesvědčily. Gymnázium ale budeme podporovat i nadále," dodal dvorský magnát, který spolu s dalšími podnikateli dal škole sponzorský dar zhruba 600 tisíc korun. A právě to krajské radní přesvědčilo.

"Kraj se snaží postupovat citlivě při každém případném utlumení či sloučení školy. V tomto případě dostal od firem a veřejnosti ve Dvoře Králové záruky, že bude garantováno ekonomické fungování šestiletého gymnázia. Je to výjimečný případ, kde kraj zvažoval všechny možnosti a nakonec se rozhodl dát víceletému oboru šanci prokázat svou životaschopnost," vysvětlila krajská radní.

Radnice slíbila vznikající škole budovu

I v Hořicích netrpělivě čekají na rozhodnutí ministerstva školství. "Mysleli jsme si, že to budeme vědět do konce kalendářního roku, tak jak je to ve školském zákoně, ale bylo mi řečeno, že se řízení může protáhnout až do půlky února. Je to nepříjemné, pořád visíme ve vzduchoprázdnu," řekla Šárka Šandová.

Před třemi lety protestovali studenti hořického gymnázia proti slučování. Neúspěšně.

"Ze zákona je na správní řízení lhůta tři měsíce. Informaci o výsledku podá ministerstvo v první řadě účastníkům řízení," vzkázal Patrik Kubas z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Nepříjemná je situace hlavně proto, že do poloviny března podávají studenti přihlášky na střední školy.

Přesto hořičtí učitelé doufají, že do září vše stihnou. Od radnice mají přislíbenou městskou budovu stávajícího gymnázia v Husově ulici, kterou kraj opouští a stěhuje státní gymnázium do vlastní budovy obchodní akademie, s níž se sloučilo.

"Při každém slučování jsou úspory na provozních nákladech vždy minimálně v řádu statisíců korun. Zároveň dochází k úsporám ve mzdových nákladech, ty ale zůstávají ve školách, které pak díky tomu mají možnost zvýšit mzdu pedagogům," vysvětlila krajská radní pro oblast školství Táňa Šormová (KSČM).

Jedním dechem dodává, že nejde pouze o finanční úspory, ale také o konkurenceschopnost škol a kvalitu vzdělávání.

Ředitelé snižují nároky na studenty

Na středních školách jsou totiž stále tisíce volných míst, a aby ředitelé poloprázdné třídy naplnili, často snižují nároky na studenty a na gymnázia se dostanou i děti, které dříve nastupovaly do odborně zaměřených oborů. Tam studenti chybí, a tudíž i na trhu práce.

Jisté je, že kraj bude ve slučování či rušení škol pokračovat, ale které střední školy jsou na řadě, nechce radní prozradit.

"Současný negativní demografický trend ukazuje, že Královéhradecký kraj bude muset v započatém optimalizačním procesu pokračovat. Údaje o počtu narozených dětí v kraji ukazují, že se tento trend v nejbližších letech nezastaví," píše se v dlouhodobém záměru vzdělávání kraje pro léta 2012 až 2016.

,