Krajská radní Táňa Šormová vysvětlovala postup kraje v říjnu rodičům studentů na gymnáziu ve Dvoře. Škola sice unikla sloučení, ale trvají obavy, že zanikne postupně.

Krajská radní Táňa Šormová vysvětlovala postup kraje v říjnu rodičům studentů na gymnáziu ve Dvoře. Škola sice unikla sloučení, ale trvají obavy, že zanikne postupně. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Firmy daly statisíce gymnáziu ve Dvoře, chtějí zpět šestiletý obor

  • 2
Podnikatelé ve Dvoře Králové nad Labem věnují na záchranu tamního gymnázia 600 tisíc korun. Škola však nemůže využít peníze na znovuotevření šestiletého oboru, protože kraj na podzim rozhodl, že ho ruší. Královédvorští o tom chtějí jednat s radními znovu.

Vedení školy, rodiče, radnice ani místní podnikatelé ve Dvoře Králové nesouhlasí se zavřením šestiletého oboru na tamním gymnáziu. Rozhodl o tom Královéhradecký kraj a změna má platit od příštího roku.

Ve středu se v dvorské textilce Juta přes dvacet lidí pokusilo dohodnout, co se dá s nepříznivou situací dělat.

"Bojíme se, aby to nebyl první krok k tomu, že se nakonec gymnázium definitivně zavře," vysvětluje majitel největší české textilky Jiří Hlavatý, který bere záchranu gymnázia za své osobní poslání.

Místní se obávají, že po zavření šestiletého oboru škola rychle ztratí zbytek prestiže a rodiče se budou ohlížet po školách v jiných městech. A to by byl její konec.

Magnát Hlavatý spolu s dalšími podnikateli dali proto škole dohromady sponzorský dar zhruba 600 tisíc korun, aby mohla obor otevřít i na další rok.

Rozhodnutím kraje se však dostali do paradoxní situace, kdy gymnázium peníze má, ale nemůže je pro tento záměr využít.

Královédvorští proto chtějí i nadále jednat s krajskou radou, aby svůj postoj přehodnotila. Ta na podzim nejdříve rozhodla, že kromě zrušení šestiletého oboru dokonce gymnázium sloučí se střední školou informatiky a služeb, od toho ale nakonec ustoupila.

"Názor veřejnosti byl pro nás v této věci rozhodující. Gymnázium se však bude muset v budoucnu vypořádat s ekonomicky složitou situací, která souvisí s celkovým úbytkem žáků v oblasti středního školství," komentovala situaci radní pro školství Táňa Šormová (nestraník za KSČM).

Spasí je výuka jazyků

Gymnázium se teď bude všemožně snažit přilákat víc studentů, například rozšířením výuky jazyků, a to včetně možnosti složit státní zkoušku.

S radou kraje bude v nejbližší době jednat i vedení dvorské radnice, s hejtmanem se zase sejdou rodiče školáků.

Proti slučování i rušení oborů ostře vystoupili také studenti. Ti se pustili do propagace školy. Jezdí na náborové akce a začátkem listopadu na kraj odeslali petici.

Způsob, jakým krajská rada provádí takzvanou optimalizaci středního školství, kritizuje také opozice. Nelíbí se jí metoda postupných kroků, kdy dochází ke slučování, a tedy faktické likvidaci jedné školy po druhé.