Sochařka Paulina Skavova a její Rýbrcoul, který nově zdobí kruhový objezd v Trutnově. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trutnovští se pyšní novým symbolem hor. Kruhový objezd střeží Rýbrcoul

  • 8
Třímetrová bronzová socha pohanského boha Rýbrcoula stojí od středy uprostřed kruhového objezdu v Trutnově. Rýbrcoul byl bájným vládcem hor ještě před příchodem mnohem známějšího Krakonoše. Zhotovení plastiky vyšlo spolu s instalací na necelý milion.

Model připravila šestatřicetiletá trutnovská sochařka Paulina Skavova, která je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze a spolupracovala například s ateliérem Milana Knížáka.

Spolu s podstavcem instalace měří čtyři a půl metru a váží bezmála půl tuny. "Bronz jako materiál mám velmi ráda. Dodá plastice další rozměr a pro exteriér je tento materiál i dostatečně odolný," upřesnila autorka.

Nová socha se nachází nedaleko obchodní zóny Krkonošská. Její slavnostní odhalení se uskutečnilo ve čtvrtek dopoledne. Radnice kvůli tomu zastavila na křižovatce provoz.

Nápad vzešel z hlavy Jaroslava Rejmana z Hořic. S myšlenkou přišel zhruba před třemi lety. "Životnost Krakonoše je asi dvě stě let. Rýbrcoul je ale mnohem starší, byl tady dávno před ním," řekl amatérský badatel.

První dochované vyobrazení Rýbrcoula je na mapě Slezska z roku 1561, kde stojí Rübenczal. Z toho později vzniklo německé Rübezahl a z něj české Rýbrcoul. Má hůl, trup lva, orlí hlavu a desatero paroží.

"Myšlenkou umístit v Trutnově plastiku ze začalo vedení města zabýval v druhé polovině loňského roku. Nějaký čas poté přišel nápad instalovat ji zcela symbolicky právě na kruhový objezd na hlavní komunikaci vedoucí do Krkonoš," uvedla mluvčí radnice Veronika Svobodová.

Na výrobu sochy i její instalaci se městu podařilo sehnat od jedenácti soukromých firem necelý milion korun.

Socha stojí uprostřed kruhového objezdu.

Socha stojí uprostřed kruhového objezdu.

,