Nový bazén v Rychnově nad Kněžnou stál přes 160 milionů korun.

Nový bazén v Rychnově nad Kněžnou stál přes 160 milionů korun. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rychnov bude za bazén vracet 6,8 milionu, policie má najít viníka

  • 0
Rychnov nad Kněžnou už ví, že ho zpackaná soutěž na stavbu plaveckého bazénu bude stát 6,8 milionu korun. Kdo při zadání tendru chyboval, bude zjišťovat policie. Radní totiž podají trestní oznámení.

Po víc jak roce nejistoty, jak velkou částku bude muset rychnovská radnice vrátit, rozhodla na konci minulého týdne Regionální rada Regionu soudržnosti Severovýchod, která řídí a kontroluje evropské dotace v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji, o vrácení 6,8 milionů korun.

Potíže s bazénem

* Stál přes 160 milionů a město na něj dostalo 136 milionů z EU.

* Otevřel se předloni v srpnu. Problémy vznikly za minulého vedení města a starosty Jiřího Rokla.

* Kontroloři přezkoumali stavbu loni v únoru a jejich podezření na diskriminační podmínky v soutěži později potvrdili i právníci.

* Město bude kvůli chybám vracet 6,8 milionu korun.

Byli to právě kontroloři z jejího úřadu, kteří loni v únoru přišli přezkoumat stavbu bazénu. Později nabyli podezření, že soutěž na dodavatele stavby měla diskriminační podmínky, a navrhli vrácení dotace.

Vrátí tolik, kolik loni ušetřili

Město vrátí v podstatě všechny peníze, které se mu loni podařilo ušetřit. Šlo zhruba o 6,7 milionu. A ještě bude muset 100 tisíc přidat.

"Pochopitelně to zpozdí stavby, které tady jsou potřeba. Na to, kolik budeme vracet, čekáme od února loňského roku a počítali jsme s tím, že k tomu dojde. Spíše jsme čekali, jak velká to bude částka. Proto jsme nedělali žádné smělé plány," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

Kvůli vracení peněz se zpozdí třeba i stavba páteřní kanalizace ve čtvrti Sibiř, jejíž projekt už dříve město kvůli nedostatku financí zastavilo.

Radní podají trestní oznámení

Chybami v soutěži na stavbu dodavatele stavby se bude zabývat i policie. Pokud odhalí viníka, město by po něm mohlo chtít peníze. Noví radní se už dříve usnesli, že pokud městu vznikne škoda, nechají prošetřit, zda nedošlo k porušení povinností při správě obecního majetku.

"Až budou všechny dokumenty na stole a bude vyměřena částka, kterou máme z dotace vracet, a bude zřejmé, že škoda vznikla, tak trestní oznámení podáme," potvrdil starosta. Ten je alespoň rád, že město vrátí nejnižší možnou částku, avšak lituje, že i tak je to dost peněz, které budou chybět jinde.

Mluvčí úřadu regionální rady Eva Jouklová vysvětlila, že město podle auditu zvýhodnilo zadáním tendru ty dodavatele, kteří stavěli v České republice a navíc byli placeni z veřejných prostředků.

Úřad nechal zakázku přezkoumat i pražským právníkům. Jejich expertiza nakonec podle Jouklové potvrdila, že podmínky na dodavatele stavby byly diskriminační.